Скоби
Поставяне на зъбни скоби обикновено се налага за корекция на захапката, при неправилно разположение на отделни зъби, голямо разстояние между тях и много други, като основната цел е естетическа и медицинска корекция на наличните нарушения (някои от тези проблеми се свързват с нарушения в храненето и говора). В зависимост от състоянието на пациента, неговите предпочитания, нужди и възможности се предлага голямо разнообразие от скоби (според материална на изработка, естетическия им вид, комфорт и други показатели).
Показания за приложение на зъбни скоби
Зъбни скоби се назначават обикновено при нарушения в дентицията с различен произход и различни прояви. Този вид терапия се назначават от специалист в областта (ортодонт), като изборът на зъбни скоби (скоби, брекети, апаратчета и други), продължителността на терапията и особеностите, свързани с нея, се определят строго индивидуално при всеки пациент.
Нарушенията в подредбата на зъбите и някои заболявания се унаследяват генетично по различни механизми (това означава, че при родители с проблемна захапка и неправилна подредба на зъбите е много по-вероятно и техните наследници да имат идентични нарушения).
Редица външни фактори също могат да провокират нарушения в подредбата на зъбите и захапката като цяло, сред по-честите от които са смучене на палеца в ранна възраст, уголемени тонзили или други състояния, изискващи постоянно дишане през устата, травми в областта на челюстите и други.
Проявяват се обикновено във възрастта между 6 и 12 години (при смяната на млечните с постоянните зъби), поради което за постигане на оптимални резултати се препоръчва стартиране на подходящо лечение в периода между 8 и 14 години (в този период във връзка с редица физиологични особености се постигат най-бързи, добри и трайни резултати).
Зъбни скоби не се назначават само в ранна детска и тийнейджърска възраст, но могат да се назначат и при пациенти в млада, активна възраст, като в подобна ситуация резултатите се постигат по-бавно. Това се дължи на факта, че при възрастните растежът на лицевите кости е завършил и в зависимост от тежестта на проблема може да се наложи зъбна екстракция или хирургическа интервенция.
Сред най-честите показания за провеждане на терапия със зъбни скоби се включват:
- нарушения в развитието и никненето на зъбите: различни увреждания, засягащи зъбите в ранна детска възраст, могат да наложат назначаването на скоби (за лечение на основното заболяване, за намаляване на риска от нарушения в подредбата на зъбите и захапката при хирургично лечение на други заболявания на зъбите). Такива например могат да бъдат свръхбройни зъби, при аномалии в големината и формата на зъбите, нарушения в образуването на зъбите, наследствени нарушения в структурата на зъбите и много други
- вложени и импактни зъби: касае се за зъби, които поради различни причини не са успели да пробият венеца, като при това състояние може да се наложи хирургична намеса и екстракция. При подобна ситуация лечение със скоби се налага след това с цел предотвратяване риска от промени в подредбата на зъбите
- челюстнолицеви аномалии [включително аномалии на захапката]: при големи аномалии в размера на челюстите, аномалии в челюстночерепните съотношения, в положението на зъбите, аномалии в съотношението между зъбните дъги и други може да се наложи провеждане на лечение със скоби като част от комплексните терапевтични мерки
- други: лечение със зъбни скоби може да се наложи след сериозна лицево-челюстна травма и засягане на един или повече зъби, при някои системни заболявания, поразяващи и зъбите (например рахит, при тежка малабсорбция, някои генетични аномалии и други), както и при желание от страна на пациента за естетическо подобряване на състоянието им
При наличие на нарушения в захапката и положението на зъбите се препоръчва провеждане на лечение със зъбни скоби още в ранна възраст, тъй като се създават предпоставки за формиране на кариеси, заболявания на зъбите и венците, по-бързо износване на емайла, а в някои случаи (при по-тежки нарушения) са възможни и проблеми с говора и храненето.
Видове дентални скоби
В зависимост от нуждите на различните пациенти през последните няколко десетилетия се утвърдиха в клиничната практика различни видове зъбни скоби, показващи значително подобрени характеристики, външен вид и ефективност от своите предшественици.
Сред едни от най-често използваните видове дентални скоби се включват:
- разширителна небна пластинка: често терминът скоби се отнася именно за този вид (някои ги наричат още телчета, апаратчета, шини), като целта им е постигане на разширяване в горната челюст, наклон на определени зъби и други. Основната разлика с брекетите е тази, че брекетите не се свалят, а този вид коректори могат да се свалят
- брекети: брекетите представляват малки, произведени от различни материали елементи (могат да бъдат метални, керамични, безлигатурни или сапфирени), който се поставя със специална закрепваща техника върху зъбите и с периодично затягане се постига желаната корекция. Биват най-общо вестибуларни (захващат се от външната страна и са видими за околните) и лингвални (захващат се от вътрешната страна, откъм устната кухина и са невидими за околните), всеки от които притежава своите плюсове и минуси. Те не могат да се свалят от пациентите и са постоянно поставени за целия срок на лечение, като се счита, че този вид терапия е най-прецизна и с най-висока успеваемост
- алайнери: алайнерите са съвременен вид скоби, като наподобяват шините за избелване и тези, изработване за страдащите от бруксизъм. Те са с най-добър естетичен вид (на практика почти не се забелязват), като са ефективни за лечение на по-леки форми на нарушения в подредбата на зъбите. Този вид коректори често са предпочитани във връзка с редица удобства (поддържане на хигиена, възможност за сваляне при хранене и съответно липсват ограничения и забрани в подбора на храни, липса на дискомфорт и болка при поставяне или регулация)
- ретайнери или ретенционни апарати: представляват подвижни или залепени зад зъбите (фиксирани) апарати, чиято цел е запазване на постигнатия с другите видове скоби ефект. Ретенцията е важен етап от ортодонтското лечение и е ключов за постигане на трайни резултати
Различните видове дентални скоби се отличават с различна ефективност, постигане на желания резултат за различен интервал от време, като са налице и разлики в комфорта, естетиката, рисковете от странични ефекти (ерозия на емайла, разраняване на венците, болки в челюстта).
За постигане на оптимални резултати от лечението със зъбни скоби е необходима предварителна обстойна консултация със специалист, провеждане на съответните изследвания, правилен подбор на съответния вид скоби, подходяща грижа за устната кухина и редовни профилактични изследвания за маркиране на напредъка и корекция на захвата на скобите.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Скоби
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИКСИРАЩ КОЛАН ЗА ГРЪБ И РАМЕНЕН ПОЯС 2075, размери XS, S, M, L, XL
РЕХФОРМАТ ФИКСАТОР ЗА ГРЪБ И РАМО 9075
МЕДТЕКСТИЛ ДЕТСКИ КОРЕКТОР 2005 РАЗМЕР S
НОВАМЕД ФИКСИРАЩ КОЛАН ЗА РАМЕНЕН ПОЯС 300
МЕДТЕКСТИЛ ДЕТСКИ КОРЕКТОР 2005 РАЗМЕР M
ВАРИТЕКС ДЕТСКИ КОРСЕТ ЗА КЛЮЧИЦА И ГРЪБНАЧЕН СТЪЛБ 138
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_braces
https://www.dentalhealth.org/safebrace-what-are-braces-and-what-do-they-do
https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/braces-and-orthodontics/
https://www.thantakit.com/dental-braces-their-types-and-costs/
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/braces/about/pac-20384607
https://www.carefreedental.com/resources/27-braces/181-10-important-things-to-know-before-you-get-dental-braces
https://www.webmd.com/oral-health/braces-and-retainers#1
https://www.news-medical.net/health/Types-of-Dental-Braces.aspx
https://bellevueorthodontist.com/types-of-braces/
https://www.stanleysmiles.com/what-are-the-different-kinds-of-braces/
СТАТИЯТА е свързана към
- Помощни средства и медицински изделия
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Природни средства срещу зъбен камък
- Натурални средства срещу кървене на венците
- д-р Стоян Тодоров Анестев
- д-р Димитър Бориславов Андонов
- Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
- Домашни средства и билки при изваден зъб
- Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания
Коментари към Скоби