Кога може да се пие алкохол след вадене на зъб?
› Рискове и усложнения след вадене на зъб
› Защо не се пие алкохол след вадене на зъб?
› Кога може да се пие бира и твърд алкохол след вадене на зъб?
› Инструкции след вадене на зъб
Въведение
Алкохолната консумация е общоизвестна практика за сваляне на напрежението сред населението на Балканите, като в много случаи хората неглижират възможните рискове, асоциирани с прекомерния прием на спиртни напитки. В народните вярвания и поверия алкохолът заема централно място в лечението на редица болежки.
След вадене на зъб, независимо от естеството на интервенцията, консумацията на алкохол е забранена за определен период от време (обикновено за няколко дни или до пълно възстановяване на тъканите) с цел профилактика на редица усложнения и осигуряване на оптимални условия за възстановяване.
Рискове и усложнения след вадене на зъб
Зъбната екстракция е процедура, която като цяло е неприятна, болезнена, причинява силен дискомфорт и стрес при пациентите. В някои случаи манипулацията протича бързо и безпроблемно, но при отчупване на парче от зъба, при разрушаване в хода на екстракцията на зъбните тъкани, манипулацията може да се усложни. Допълнително, след екстракцията могат да се очакват някои рискове и усложнения, свързани с интервенцията, част от които могат да бъдат предотвратени при правилна подготовка на пациентите и оптимални грижи след интервенцията.
Сред най-честите усложнения след вадене на зъб се включват:
- инфекция: най-честото усложнение, което може да се очаква след вадене на зъб, е развитието на вторичен инфекциозен процес. По тази причина в много от случаите се назначава подходяща антибиотична профилактика в рамките на няколко дни от процедурата
- нарушено зарастване: нарушения в зарастването, включително забавяне на процеса, неправилно или непълно зарастване могат да ангажират костните структури при тежка и масивна екстракция, могат да засегнат венеца и околовенечните тъкани при значително разкъсване
- продължително кървене: в първите няколко дни след вадене на зъб се формира така наречения кръвен съсирек, който покрива мястото, в което е бил разположен зъбът. Този съсирек предпазва тъканите под него от механични, физични и други въздействия. При тежки и големи операции, някои заболявания от страна на пациента или прием на определени медикаменти е възможно нарушено формиране на съсирека, продължително и/или значително кървене
- нараняване на околните структури и тъкани: увреждане на кости, стави и сухожилия, луксации, фрактура на долната челюст, нараняване на долночелюстния нерв, отваряне на синуса на горната челюст и други са възможни в редки случаи, главно при изваждането на големи зъби, при разрушени зъби и наличие на множество парчета
Неправилната грижа след екстракцията на зъб, консумацията на определени храни, прием на алкохол, тютюнопушене и редица други фактори могат да увеличат риска от появата на усложнения.
Полезна информация може да намерите в раздел Заболявания:
Защо не се пие алкохол след вадене на зъб?
Ежедневната консумация на алкохол има многобройни и разностранни вредни ефекти върху организма, които хората често пренебрегват с лека ръка. При липса на видима, осезаема зависимост към алкохола, липса на видими преки негативни ефекти от ежедневната злоупотреба, пациентите неглижират неговите въздействия и оправдават консумацията със стрес, нарушения на съня, преумора и други.
Консумацията на алкохолни напитки, независимо дали се касае за бира, вино, шампанско, твърд алкохол, коктейли крие риск след екстракцията на зъби във връзка със следните преки негативни ефекти:
- забавя възстановяването на тъканите: по многобройни и комплексни механизми алкохолът забавя зарастването на тъканите и възстановителните процеси, причинявайки склонност към дехидратация, нарушения в кръвообращението и лимфообращението
- забавя формирането на кръвен съсирек: консумацията на алкохол скоро след екстракция на зъб може да забави формирането на кръвен съсирек, което от своя страна да предразположи към инфекции и забавено възстановяване
- повишава рисковете от алвеолит: изследвания в областта показват, че най-високият риск от консумация на алкохол след вадене на зъб е от развитието на алвеолит, чиято тежест може да варира в широки граници, но значително забавя възстановяването и често налага провеждане на допълнителна терапия (подходящи антибиотици, противовъзпалителни средства, промивки и други)
- риск от взаимодействия с назначените лекарства: в много случаи след вадене на зъб се назначават нестероидни противовъзпалителни средства с или без провеждане на антибиотична профилактика. Консумацията на алкохол може да промени действието на тези лекарства, да предразположи към нежелани взаимодействия и странични ефекти
Ежедневната употреба на алкохол може да окаже негативен ефект не само върху възстановяването след вадене на зъб, но може по комплексни механизми да влоши денталното здраве, да повиши риска от някои инфекции на устната кухина, пародонтит, абсцеси и други. Допълнително води до спад на имунната защита и риск от разрастване на някои патогенни бактерии, които са нормални обитатели в устната кухина.
Кога може да се пие бира и твърд алкохол след вадене на зъб?
Точният срок за въздържане от прием на алкохол след екстракция на зъб може да бъде преценен и определен само от лекуващия стоматолог, тъй като той е наясно със състоянието на пациента, естеството и тежестта на интервенцията, необходимостта от допълнителна терапия.
При най-леките случаи някои специалисти може да препоръчат въздържане от бира и твърд алкохол само през първите 24 до 48 часа.
При масивни интервенции и рискови пациенти въздържание от алкохол може да се наложи за период от една седмица или дори повече, особено при риск от усложнения или необходимост от антибиотична профилактика.
Като цяло при назначаване на допълнителна медикаментозна терапия (обезболяващи, противовъзпалителни средства, антибиотици) приемът на алкохол е противопоказан до приключване на лекарствения прием.
Рисковете от приема на алкохол скоро след вадене на зъб следва да бъдат подробно разяснени на пациентите, които е редно да осъзнаят, че преждевременният алкохолен прием може значително да удължи периода на възстановяване, да наложи провеждане на допълнително лечение и в крайна сметка да удължи значително периода за въздържание от алкохол.
Инструкции след вадене на зъб
За подпомагане на възстановителните процеси и превенция на много от асоциираните с екстракцията на зъби усложнения се препоръчва стриктно спазване на препоръките на лекуващия дентален лекар.
Някои общи правила и препоръки са в сила при всички случаи след вадене на зъб, като включват най-общо следните съвети:
- висока орална хигиена: спазването на висока орална хигиена е от ключово значение за предпазване от инфекция и други усложнения. Препоръчва се редовно измиване на изплакване на устата, при необходимост използване на специални лечебни води за уста
- диета: макар да няма специално разработена диета, след вадене на зъб, особено при големи и тежки операции, се препоръчва прием в първите дни на тено-кашави храни, така наречената софт диета. Избягват се твърди храни, зрънчовци, желирани храни, пикантни и люти храни и подправки, както и прием на течности със сламка (налягането може да наруши целостта на кръвния съсирек, покриващ извадения зъб)
- прием на много течности: приемът на много течности, главно под формата на вода, охладен неподсладен чай подпомага възстановителните процеси и подобрява кръвоснабдяването и лимфната циркулация
- почивка: необходима е почивка за поне един ден след вадене на зъб с ограничаване на физическата активност
- прием на обезболяващи и противовъзпалителни средства: често след вадене на зъб се назначават подходящи аналгетици от групата на нестероидните противовъзпалителни средства (ибупрофен, декскетопрофен, нимезулид), които намаляват възпалителната реакция и обезболяват
- контролен преглед: контролен преглед и консултация с лекуващия стоматолог се препоръчва за потвърждаване на оптималното възстановяване и липсата на развили се локални и/или системни усложнения
Спазването на насоките на лекуващия стоматолог намалява рисковете от усложнения и позволява оптимално зарастване на наранените тъкани. Консумацията на алкохол не бива да е приоритет и следва да се остави за времето след пълното възстановяване на пациентите.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЛЕНДАМЕД 3D БЕЛОТА 100 мл
АБОФАРМА МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА ДЕЦА таблетки за смучене * 30
ВЕЛЕДА БЕБЕШКИ ГЕЛ ЗА ЗЪБИ 50 мл
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ДЕЛИКАТ
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ДЕНТАЛ АНТИПАРОДОНТИТ УАЙТ 100 мл
ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ФЛЕКС 1 ЗА ТЕСНИ ПРОСТРАНСТВА
Библиография
https://www.tomballdentist.com/blog/2021/06/19/alcohol-after-tooth-extraction/#:~:text=Alcohol%20can%20hinder%20your%20body's,allow%20your%20tissue%20to%20heal.
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/tooth-removal/alcohol-after-a-tooth-extraction-is-it-ok-to-have-a-drink
https://www.didsburydentalpractice.dentist/blog/can-you-drink-alcohol-after-tooth-extraction/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/alcohol-after-tooth-extraction
https://www.mvalleyoralsurgery.com/blog/alcohol-after-tooth-extraction/
https://24houremergencydentistlondon.com/blog/can-i-drink-alcohol-after-tooth-extraction
СТАТИЯТА е свързана към
- Въпроси на пациента
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Природни средства срещу зъбен камък
- д-р Антонина Панайотова Бъчварова - Станева
- д-р Веселин Дойков
- Домашни средства и билки при изваден зъб
- д-р Николай Стоянов
- д-р Красимир Георгиев Стоев
- д-р Шенол Ахмед Хюсеин
- Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
Коментари към Кога може да се пие алкохол след вадене на зъб?