Челюстнолицеви аномалии [включително аномалии на захапката] МКБ K07
Състояние, при което структурата на лицето или челюстта се отклонява от нормалното по форма, функция или позиция, се нарича челюстнолицева аномалия. Към рубриката „Челюстнолицеви аномалии(включително аномалии на захапката)“ се разглеждат следните нозологични единици:
› Големи аномалии в размерите на челюстите
› Аномалии на челюстночерепните съотношения
› Аномалии в съотношенията между зъбните дъги
› Аномалии в положението на зъбите
› Аномалия на захапката, неуточнена
› Челюстнолицеви функционални аномалии
› Нарушения на темпоромандибуларната става
› Други челюстнолицеви аномалии
› Челюстнолицева аномалия, неуточнена
Големи аномалии в размерите на челюстите
Хиперплазията на долната или горната челюст се свързва със свръхразвитие на челюстите, а хипоплазията – с недоразвитието им. Недоразвитието на долната челюст се нарича още максиларна хипоплазия. Тя може да се дължи на вродени нарушения в растежа й, на прекарани травми или възпалителни процеси. С понятията „микрогнатия“ и „макрогнатия“ се бележи намаляването или увеличаването на челюстта, като причините, поради които възникват състоянията, са разнообразни.
Повече информация по отношение на патогенезата, клиничната картина и лечението може да намерите на:
» К07.0 Големи аномалии в размерите на челюстите
Аномалии на челюстночерепните съотношения
Хабсбугската челюст(прогнатия) е една от най-срещаните челюстнолицеви аномалии. Представлява състояние, при което има смущение в сагиталните челюстни съотношения. В зависимост от това каква е локализацията, прогнатията се разделя на коронарна, алвеоларна и максиларна прогнатия. Епидемиологичните проучвания сочат, че прогнатията може да се приеме за генетично обусловено състояние, но също се провокира и от екзогенни фактори на околната среда.
Пълна информация за заболяването може да прочетете на:
» К07.1 Аномалии на челюстночерепните съотношения
Аномалии в съотношенията между зъбните дъги
Обратната или кръстосана захапка е състояние, при което има несъответствие между зъбните редици на горната и долната челюст. Основните два вида кръстосана захапка според локализацията на оклузията биват предна и задна. При предна кръстосана захапка се засягат предимно резците, а при задната – областта около предкътниците и моларите. Обикновено, ако се касае за по-голяма група зъби, тогава се проявяват и оплакванията на болните.
Може да намерите пълна информация по отношение на кръстосаната захапка на:
» К07.2 Аномалии в съотношенията между зъбните дъги
Аномалии в положението на зъбите
Положението на зъбите като част от челюстнолицеви аномалии [включително аномалии на захапката] може да се наруши при малка челюст, която не може да събере зъбите, които никнат или прекалено голяма челюст, която води до разреждане на зъбите. Може ад има размяна на местата на два зъба, преместване на няколко или един зъб встрани от нормалното за тях в зъбната редица място, ротация на зъб и други аномалии.
Повече за нарушение в положението на зъбите можете да прочетете при:
» К07.3 Аномалии в положението на зъбите
Аномалия на захапката, неуточнена
Редки или повече от нормалните зъби, импактни зъби, нарушение във формата на зъбите може да доведе до аномална захапка. Това е състояние, при което има неправилно свързване или разместване на зъбите. Затруднена е дъвкателната и говорната функция на пациента и лицето му е с анормален вид.
Повече за неуточнена аномалия на захапката можете да прочетете при:
» К07.4 Аномалия на захапката, неуточнена
Челюстнолицеви функционални аномалии
Три са основните причини, поради които се появява неправилна захапка от функционален тип – нарушение на гълтането, дишането през устата, навиците да се смучат език, устни или пръст. С най-голямо социално значение е неправилната захапка, дължаща се на дишането през устата. Децата, дишащи предимно чрез устата си, имат характерен вид – устата е отворена, с издадена долна устна проксимално, без участието на носа в дишането. Нарушенията в горните дихателни пътища може да се дължат също и на хиперплазия на сливиците, девиации на носната преграда и други.
Пълна информация относно всички причини, водещи до функционално нарушение на челюстите, може да видите на:
» К07.5 Челюстнолицеви функционални аномалии
Нарушения на темпоромандибуларната става
С терминът „Нарушения в темпоромандибуларната става“ се обозначава следния синдромокомплекс – болка и палпаторна болезненост на дъвкателните мускули или на самата става, ограничени движения в долната челюст и „щракане“ или крепитации на челюстта. Наблюдава се пропорционално увеличаване на засегнатите с увеличаване тяхната възраст. Към нарушенията на темпоромандибуларната става се причисляват синдромът на Costen, изместване на темпоромандибуларната става, „щракаща“ челюст и синдром на болкова дисфункция на темпоромандибуларната става.
За тези състояния може да намерите пълна информация на:
» К07.6 Нарушения на темпоромандибуларната става
Други челюстнолицеви аномалии
Към рубриката „Други челюстнолицеви аномалии“ се разглежда състоянието тясно небце. За тясно се приема всяко такова, при което има наличие на поне две стандартни отклонения от средното. Това ще рече, че небцето на засегнатия е два пъти по-тясно от небцето на 98% от хората. Състоянието може да бъде както вродено, така и придобито. При хората от различните възрастови групи се наблюдава и различна симптоматика.
Може да намерите подробна информация за заболяването на:
» К07.8 Други челюстнолицеви аномалии
Челюстнолицева аномалия, неуточнена
Диагнозата неуточнена лицевочелюстна аномалия се поставя в случаите, когато има данни за нарушение, но от първоначалния преглед не може да се каже точно каква е аномалията. В тези случаи се налагат допълнителни изследвания за уточняване на диагнозата.
Повече за челюстнолицева аномалия, неуточнена може да видите при:
» К07.9 Челюстнолицева аномалия, неуточнена
Изображение: freepik.com;
Коментари към Челюстнолицеви аномалии [включително аномалии на захапката] МКБ K07