Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Челюстнолицеви аномалии [включително аномалии на захапката] Аномалии на челюстночерепните съотношения

Аномалии на челюстночерепните съотношения МКБ K07.1

от 23 апр 2014г., обновено на 30 авг 2023г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: Теодора Славова
Аномалии на челюстночерепните съотношения МКБ K07.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

› Въведение

› Прогнатия(на горна/долна челюст)

› Въведение

› Класификация

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Формата на челюстите, както и цялостните пропорции между очите, носа, челото, веждите и устните съставят облика на лицето. Промяната в тези съотношения могат да създадат както физически, така и психологически дискомфорт на пациентите. В рубриката „Аномалии на челюстночерепните съотношения“ се разглеждат следните нозологични единици:

  • Асиметрия на челюстите
  • Прогнатия(на горна/долна челюст)
  • Ретрогнатия(на горна/долна челюст)

Асиметрия на челюстите наблюдаваме тогава, когато централната линия на лицето не е хоризонтална, т.е баланса и симетричността на лицето са нарушени поради различни нарушения в челюстите.

Ретрогнатия е тип неправилна захапка, който се отнася до анормална задна позиция на долната или горната челюст по отношение на лицевия скелет и меките тъкани. Изместването е по-назад от нормалното положение на максилата и мандибулата.

Прогнатия(на горна/долна челюст)

Въведение

Прогнатията(Хабсбургска челюст) е една от най-честите аномалии на челюстночерепните съотношения. Представлява деформация, при която е смутено предимно сагиталното съотношение на целите челюсти.

Класификация

В зависимост от това, коя част на челюстта е засегната и обуславя прогнатното съотношение, се различават няколко форми на прогнатия:

  • Коронарна прогнатия - форма, при която зъбната редица е значително по-голяма от апикалната база на челюстта и прогнатното съотношение се дължи най-вече на горните инцизиви
  • Алвеоларна(тотална) прогнатия - форма, при която за прогнатното съотношение, освен зъбите, играе роля и горният алвеоларен израстък; тя е по-тежка форма на прогнатия
  • Максиларна прогнатия - най-тежката форма, при която е по-силно развита цялата горна челюст. При тази форма на прогнатия носната основа е по-широка от нормалната и обуславя наличието на една широка апикална база.

Етиология

Проучванията на етиологичните фактори дават основание прогнатията да се приеме за наследствена деформация. За това говорят изследванията на фамилии с проявена прогнатия. Причина за развитие на прогнатия в някои случаи може да бъде хиперодонтията(свръхбройни зъби) на горната челюст. Това свръхнормално развитие е толкова по-голямо, колкото повече свръхбройни зъби са налице. Обратно, на хипердонтията на горна челюст, хиподонтията (намален брой на зъби) на долната челюст създава предпоставки за изоставане в развитието и, особено на нейния сагитален размер. Макар че съществува нормална по големина горна челюст, създава се деформация, аналогична на прогнатия.

Прогнатия

Едни от важните и чести етиологични фактори са вредните навици. Те допринасят за преразвитие на горната челюст и спират развитието на долната челюст, с което могат да доведат до създаване на прогнатия. Най-голямо значение имат вредните навици смукане на палец, показалец или едновременно на втория и третия пръст. Важно е да се отбележи, че за да се създаде прогнатия, пръстът или пръстите трябва да се поставят вертикално отдолу нагоре. Второто важно условие е навикът да трае продължително време и до късна възраст. Обикновено смукането води до протрузия на горната челюст и по-рядко до прогнатия. Сходен е механизмът за създаване на прогнатия при смукане на долната устна.

Клинична картина

Клиничната картина на прогнатията е много богата. Болен с прогнатия, погледнат в профил, прави впечатление с така наречения прогнатен праг, като долната устна отстои дистално спрямо горната. Устната стълбица е запазила съотношение, при което горната устна стои пред долната.

Много често брадата е разположена косо назад. Силното издаване на горните предни зъби и на горната устна напред допринасят за изглаждане на назолабиалните гънки. Създава се впечатление за скъсена горна устна, която не е в състояние да покрие горните зъби, които се виждат.

Непрекъснатото движение на долната устна при говор или хранене въздейства протрузиращо на горните предни зъби, с което деформацията непрекъснато се утежнява. Дишането през устата води до изсушаване на лигавицата на устата, а това от своя страна до усилено развитие на чести рецидивиращи дихателни инфекции.

Диагноза

В много от случаите поставянето на диагнозата „Прогнатия“ е лесно. За това дава основание още екстраоралният оглед. Интраоралният оглед потвърждава и доуточнява диагнозата. За поставянето на точна диагноза допринася много анализът на изображенията през времето на лечението. Може да се извършат и допълнителни образни методи на изследване – рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.

Лечение

Лечението на тази деформация в повечето случаи е трудно и продължително. Може да се каже, че това е деформация, която най-трудно се поддава на лечение, а след завършването му - най-трудно се предпазва от рецидив. Правилно е в лечението да се включва миогимнастика.

Голямо значение има и своевременното отстраняване на причината. В по-ранна възраст трябва да се поведе лечение с функционално действащ апарат. В по-късна възраст се налага използване на апарат с комбинирано действие. Най-тежките случаи на прогнатия, и то в по-късна възраст, се лекуват и оперативно или най-добре комбинирано хирургично – ортодонтски.

Най-правилно е да се стремим към провеждане навременна профилактика с цел въобще да не се допусне появата на прогнатия или тя да се отстранява още в леките и форми.

 

Изображения: freepik.com; Giorgio Fiorelli at the English-language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons;

3.9/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Аномалии на челюстночерепните съотношения МКБ K07.1

  • Изпъкнала долна челюст
  • Плоски скули
  • Висок мост на носа
  • Месеста долна устна
  • Извръщане на долния клепач

Библиография

my.clevelandclinic.org/health/diseases/22872-prognathism

www.mountsinai.org/health-library/symptoms/prognathism

healthcare.utah.edu/plastic-surgery/pediatric/jaw-asymmetry

mewing.coach/blog/asymmetrical-jaw

Коментари към Аномалии на челюстночерепните съотношения МКБ K07.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Аномалии на челюстночерепните съотношения МКБ K07.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:36
    Коментирайте "Аномалии на челюстночерепните съотношения МКБ K07.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бъбречни аномалии - онлайн консултация с нефролог

преди 3006 дни, 23 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival