Нарушения на темпоромандибуларната става МКБ K07.6

Нарушения на темпоромандибуларната става е общ термин обхващащ болка, нарушена функция на дъвкателните мускули и темпоромандибуларната става.
Нарушение на темпоромандибуларната става включва:
- Синдром, или комплекс, на Costen;
- Изместване на темпоромандиндибуларната става;
- "Щракаща" челюст;
- Синдром на болкова дисфункция на темпоромандибуларната става.
Класификация на нарушение на темпоромандибуларната става
Нарушения от страна на мускулите:
- Хиперактивност, спазми, тризмус;
- Възпаление на мускулите (миозит);
- Травма;
- Миофасциална болка и фибромиалгия;
- Атрофия или хипертрофия на мускулите.
Нарушения от страна на ставата:
- Разместване и сублуксация;
- Артрит;
- Инфекция;
- Метаболитни заболявания (подагра, хондроклалциноза);
- Синовит на капсулата;
- Анкилоза;
- Кондиларна хиперплазия или аплазия.
Нарушение на темпоромандибуларната става е комплекс от симптоми, за който се смята, че се причинява от множество фактори: емоционален стрес, брускизам, травма, хормонални фактори.
Признаци и симптоми на нарушения на темпоромандибуларната става
Трите класически описани признаци и симптоми са:
- Болка и палпаторна болезненост на дъвкателните мускули или на самата става, болка около ухото и в ухото. Болката се усилва при движение на ставата както е при дъвчене и прозяване. Болката най-често е едностранна и по-рядко двустранна;
- Ограничени движения в долната челюст, което може да причини затруднено хранене и дори говорене. Може да има скованост на мускулите или напълно блокиране на ставата. Ставата може да бъде асиметрична, да липсва координация и да има отклонение от нормалните движения на мандибуларната става;
- При движение на ставата се чува звук, който може да бъде щракане на ставата - "Щтракаща" челюст или крепитации.
Други признаци и симптоми, които се срещат по-рядко са:
- Тилно или челно главоболие, мигрена, тензионно главоболие; миофасциална болка;
- Болка в зъбите, шията или рамото;
- Намаляване или загуба на слуха;
- Шум в ушите;
- Виене на свят;
- Болка или чувство за натиск в очите.
Синдром, или комплекс, на Costen, наричан още темпоромандибуларен миофасциален дисфункционален болков синдром e един от нарушенията на темпоромандибуларната става. Това е най-честата причина за болка. Темпоромандибулареният миофасциален дисфункционален болков синдром е често срещано заболяване и е важна причина за нарушенията във функцията на темпоромандибуларната става и болките в темпоромандибуларната област. Изследванията доказват, че около 20 % от населението страда от темпоромандибуларен миофасциален дисфункционален болков синдром. Този процент нараства с увеличаване на възрастта.
Клинично, синдромът, или комплекс на Costen протича със следните клинични изяви.
- Унилатерална (едностранна) болка, в областта на ухото и околоушната област. Болката може да ирадиира (да се разпространи) и към други части на главата. Болката се засилва през деня и се обостря по време на хранене.
- Болезненост на дъвкателната мускулатура.
- Щракащи и пукащи шумове в областта на ставата – „щракаща” челюст.
- Ограничени в отваряне на устата или изкривяване на долната челюст при отваряне на устата – изместване на темпоромандибуларната става.
- Липса на клинични и рентгенологични признаци за органични промени в темпоромандибуларните стави.
От етиопатогенетична гледна точка нарушения на темпоромандибуларната става и темпоромандибулареният миофасциален дисфункционален болков синдром е сложно заболяване и предизвиква сериозни нарушения в темпоромандибуларните стави. Различните специалисти разглеждат заболяването от различна гледна точка. Много от специалистите смятат, че причината за заболяването е мускулната компонента и психофизологичните фактори за появата и развитието на синдрома.
Болковата симптоматика при темпоромандибуларните дисфункции много често е резултат на отразена болка от миофасциални пускови точки - синдром на болкова дисфункция на темпоромандибуларната става. Диагностиката и лечението на мускулите с активни пускови точки може да доведе до незабавно облекчение на пациентите. За да се постигне крайно облекчение е необходимо да се открият всички фактори, които предизвикват болка: механични, системни или функционални. Щракането на темпоромандибуларната става по време на функция се дължи на дислокация (преместване) на диска или промени в повърхностите на ставите. Спазмите на мускулите вследствие на активни пускови точки също води до предно разместване на диска, което е и главна причина за щракането – „щтракаща” челюст. Лечението цели намаление на мускулното напрежение чрез деактивация на пусковите точки в горния отдел на мускула, отстраняване на причината и локално лечение насочено към конкретния мускул.
Миофасциалната пускова точка е хипердразнителна точка, която е локализирана в мускулната тъкан и/или фасцията. Миофасциалната пускова точка е болезнена при натиск и може да предизвика характерна и понякога насочена към други органи болка. Обикновено болката може да бъде предизвикана или засилена от натиск върху пускова точка, или при убождане с игла. Колкото по-чувствителна е пусковата точка, толкова по-силна, по-постоянна и с по-голям обхват е болката. При темпоромандибуларния миофасциален дисфункционален болков синдром болката рядко е симетрична в двете половини на лицето. Пусковите точки биват активни и латентни. Активните пускови точки предизвикват болка у пациента. Латентната пускова точка е клинично незабележима, но може да предизвика смущение в движението на челюстите и слабост в засегнатите мускули.
Лечението на нарушения на темпоромандибуларната става е етиологично. На практика се започва със симптоматично лечение на болката с обезболяващи средства, нестероидни противовъзпалителни медикаменти, физиотерапия и масажи. Временна имобилизация (поставяне в неподвижно положение) на темпоромандибуларната става се прави само в случаите на сублуксации (непълно разместване) или дислокации на диска.
Симптоми и признаци при Нарушения на темпоромандибуларната става МКБ K07.6
- Главоболие
- Виене на свят
- Симптоми на челюстта
- Увреждане (нарушение) на слуха
- Стоматологични симптоми
- Скованост
Коментари към Нарушения на темпоромандибуларната става МКБ K07.6