Аномалии в положението на зъбите МКБ K07.3
При почти всеки индивид се наблюдава някаква форма на зъбна аномалия, независимо от това дали засегнатите са мъже, жени или деца. Нарушенията, които предизвикват могат да бъдат както функционални, така и естетически. Към рубриката „Аномалии в положението на зъбите“ се разглеждат следните особености:
› Застъпване на един или повече зъби
› Диастема на един или повече зъби
› Изместване на един или повече зъби
› Ротация на един или повече зъби
› Разреждане, абнормно на един или повече зъби
› Транспозиция на един или повече зъби
› Вложени или импактни зъби с неправилно положение на същите или на прилежащите зъби
Застъпване на един или повече зъби
Застъпване на един или повече зъби е вид малоклузия. Състоянието се получава, когато челюстта е твърде малка, за да събере никнещите зъби, в резултат на което никнещите зъби са в постоянна конкуренция с останалите зъби.
Генетичната предиспозиция също е решаваща, както и други фактори, отговорни за струпването на зъби като преждевременна загуба на млечни зъби, наличие на допълнителни зъби при възрастни, анормален растеж на зъбите, както и необичайно големи зъби. Тежко застъпване може да доведе до изтъняване на костта и венците и отдръпване на зъба, както и темпоромандибуларна дисфункция.
Освен видимия дефект, застъпването на зъби може да доведе до други признаци като болка в челюстта, дъвкателни проблеми, затруднено почистване с конец и четка за зъби, както и кървене от венците.
Тъй като почистването на тези зъби е затруднено те са податливи към заболявания на венците и кариес на зъбите. За предотвратяван на тези усложнения е необходимо ортодонтско лечение посредством брекети или алайнери.
Диастема (diastema)
Диастема(от гр.-пространство) се нарича пространство или пролука между два зъба. При диастема се наблюдава отклонение от нормалното положение на централните инцизиви(резци), изразено в отстояние между тях над 1 мм. Тя се среща много по-често в горната челюст и може да засегне както млечното, така и постоянното съзъбие. Отстоянията между останалите зъби в горната и долната челюст е прието да се наричат треми.
Понякога може да се наблюдава разстояние между централните горни млечни инцизиви като физиологично явление или по време на пробива на горните постоянни фронтални зъба – инцизиви и канини, или като симптом на други заболявания (тумори, пародонтоза и други).
Патологията може да се наблюдава както при деца, така и при възрастни. Проучвания сочат, че диастеми се срещат по-често при индивиди от афроамериканската раса, в сравнение с европейската и азиатската.
Диастема може да се дължи на множество фактори, най-чести от които са:
- Пародонтоза
- Мезиоденс – наличие на допълнителен зъб, растящ зад предните зъби
- Несъответствие между растежа на горна и долна челюст
- Фамилна обремененост
Повечето автори вече не приемат диастемата като патология, а като вариация на нормалното развитие на зъбите поради честото диагностициране в практиката. Ако диастемата не е причинена от придружаваща дентална патология, а е само и единствено генетично обусловена, то при пациента не се наблюдават други симптоми освен видимото разстояние между зъбите.
Лечението е различно в зависимост от това дали диастемата е фамилно или патологично обусловена, но най-често се пристъпва към композитни пломби, или комбинация от фасети и коронки, или зъбни импланти.
Изместване на зъб(malpositio)
Изместване на отделни зъби може да засегне млечното, но много по-често – постоянното съзъбие. Изразява се в преместване на един или група зъби встрани от нормалното им място в зъбната редица. Изместване на зъбите могат да се наблюдават в три основни взаимно перпендикулярни равнини и биват шест основни вида.
Преместване, при което е смутено нормалното положение на съответния зъб и той се разполага навън, или вестибуларно преместване на зъба навътре от зъбната редица, се нарича вестибулопозиция, а преместване на зъба навътре от зъбната редица, или в орална посока – палатинално за горната челюст и лингвално за долната челюст, се нарича орепозиция.
Изместването на зъби може да доведе както до козметични, така и до функционални нарушения като орални кисти, одонтоми(доброкачествени новообразувания, свързани с развитието на зъбите), травма, зъбен кариес и други зъбни патологии. Съвременното лечение се извършва с алайнери.
Ротация на един или повече зъби(rotatio dentis)
Това е аномалия в положението на зъбите, при което независимо дали зъбът се намира в зъбната редица, или е изместен навън от нея, неговият медиодистален диаметър не е успореден на формата на зъбната дъга.
При ротираните зъби се наблюдава отклонение на единия край на зъба от нормалната зъбна дъга или едновременно и двата, но в различна посока. В такива случаи медиодисталният диаметър на зъба пресича зъбната дъга или нейното продължение. Ротацията на зъбите може да засегне зъби от млечното или постоянното съзъбие, но по-често засяга постоянните зъби.
По-често са ротирани предните зъби, и то латералните резци, но ротацията може да се наблюдава и при всички други зъби. Много често са ротирани предните зъби, както и канините на долната челюст.
Абнормно разреждане на един или повече зъби
Широкото разположение на зъбите може да бъде временно състояние свързано с нормалния растеж и развитие на зъбите. Абнормно разреждане на зъбите може да възникне и в резултат на редица заболявания и продължителен растеж на челюстите като пародонтоза, гигантизъм.
Генерализирано разстояние между зъбите може да се появи като резултат от диспропорция между дължината на челюстта и зъбната тъкан. Разстоянието може да възникне като резултат от малки или липсващи зъби, промяна в морфологията на зъбите, вредни навици като смучене на палец и други предмети.
Освен козметичен дефект разреждането на зъбите може да доведе и до заболявания на венците поради липсата на защита от зъбите. Затруднено е също механичното дъвкане на храната, както и събирането и в разширените междузъбни пространства, а оттам – наличие на лош дъх и повишен риск към образуване на зъбна плака и кариеси. Лечението, което може да се приложи, е поставяне на скоби или алайнери.
Транспозиция(transpositio)
Транспозицията на зъбите е една от най-трудните зъбни аномалии за лечение в денталната практика и се определя като тежко състояние на ектопична ерупция. Това е такaва аномалия в положението на зъбите, при което два зъба са разменили местата си. В такива случаи може да се наблюдава например, че мястото на канина е заето от първия премолар и обратното. Това е най-тежкото смущение в положението на зъбите.
Тази деформация засяга най-често постоянното съзъбие и по-специално канините, резците и първите премолари. Еднакво често може да засегне горните и долните зъби, но е по-често срещана при жени. Обикновено причината за транспозицията е неизвестна. Смята се, че има прекарана травма, която е довела до разместване и размяна на местата на два съседни зъба. Обсъжда се и многофакторния модел на генетичните влияния.
Освен видимо ненормалното положение на зъбите, транспозицията създава и други проблеми като честите микротравми в устната кухина, възникващи поради постоянно самоухапване, локализирани и генерализирани възпалителни явления в зъбната кухина, както и затруднения в механичното храносмилане. Възможностите на лечение включват изцяло ортодонтски или хирургично-ортодонтски подход.
Вложени или импактни зъби с неправилно положение на същите или на прилежащите зъби
Вложени са тези зъби, които имат неправилно положение и не са поникнали поради намалена или липсваща еруптивна сила. Импактни са тези зъби, които не могат да поникнат поради неправилно положение и механично възпрепяствие или физическа бариера, която не позволява тяхното поникване.
Изображение: Ian Furst, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; No machine-readable author provided. Xauxa assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Suyash.dwivedi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons;
Библиография
www.diamondbraces.com/conditions/crowding/
my.clevelandclinic.org/health/diseases/23477-diastema
fortmcmurraysmiles.com/blog/causes-and-complications-of-malpositioned-teeth-explained/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4358914/
myhealth.gov.my/en/impacted-teeth/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8304734/
www.msdmanuals.com/professional/pediatrics/congenital-craniofacial-and-musculoskeletal-abnormalities/congenital-jaw-abnormalities
Коментари към Аномалии в положението на зъбите МКБ K07.3