Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Нарушения в развитието и никненето на зъбите

Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00

от 27 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Виктория Калудова
Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Развитието на зъбите или одонтогенеза е сложен процес, при който зъбите се формират от ембрионални клетки, растат и пробиват в устата. Пробивът на временните зъби е между шестия и триестия месец от раждането на детето.

Анодонтия

Анодонтия (агенезия на зъби) е състояние на вродена липсва на зъбни зачатъци. По-късно не могат да се развият зъби. Състоянието може да засегне млечните, постоянните или и двата типа зъби. Често тя се съчетава с други смущения в развитието на тялото.

Заклещен зъбАко липсват до 5 постоянни зъба, състоянието се нарича хиподонтия. Ако липсват над 5 зъба, се означава като олигодонтия.

Не са напълно изяснени причините за поява на анодонтия, но се предполага, че се дължи на генетични и външни фактори (радиация, инфекции). Състоянието се диагностицира при преглед при стоматолог и с рентгенови снимки.

Тъй като липсват зъбни зачатъци, е невъзможно да се стимулира растежа им. Начините за лечение са имплантация на изкуствени зъби, сменяеми зъбни протези, поставяне на мостове и коронки.

Свърхбройни зъби

Хипердонтия (свръхбройни зъби) е появата на повече зъби от нормалният им брой. Може да се появи при млечните (24 зъба) и постоянни зъби (32 зъба). Допълнителните зъби могат да се появят на едно и също място или на различни места.

Появява се при генетични заболявания, като Синдром на Гарднър, Синдром на Ehlers-Danlos, цепки на небцето и устните и други. Допълнителните зъби се класифицират според местоположението си:

  • дистомолар — никне зад кътниците
  • мезиоденс — никне между два централни резци
  • паракътници — никне до един от кътниците, но е извън линията с останалите зъби

Свъхбройните зъби могат да попречат на никненето на останалите зъби, да променят местоположението им, подуване около зъбите. Лечението зависи от факта, дали допълнителните зъби водят до усложнения. Решение е да се отстранят.

Аномалии в големината и формата на зъбите

Някои от тези аномалии са:

  1. Сраствания на зъбите — случва се в техния цимент, често се дължи на травма.
  2. Сливане на зъбите — може да бъде пълно или частично сливане на 2 зъбни зачатъка.
  3. Близначни зъби — при това състояние се развиват два зъба от един единствен зъбен зачатък, то също може да е пълно или непълно.
  4. Евагинация на зъб — представлява рядка аномалия, при която по повърхността на зъба се образува вдлъбнатина или подутина.
  5. Инвагинация на зъб — преди калцифициране на тъканите, емайла и дентина се ивангинират в зъбната пулпа. Инвагинацията може да бъде ограничена до короната (тип 1), съединението на емайла с цимента (тип 2) или да преминава през корена на зъба (тип 3).
  6. Перли в емайла — появяват се бели възелчета по емайла.
  7. Макродонтия — състояние, при което един или повече зъби са с по-големи размери от нормалните.
  8. Микродонтия — зъбите са по-малки от нормалните.
  9. Конусовидни зъби — резците са с форма на колчета или конуси.
  10. Тауродонтизъм — тялото на зъба е разширено, за сметка на корена му.
  11. Парамоларен туберкул — засягат млечните и постоянните зъби и са със свръхуголемени туберкули.

Всички тези аномалии се диагностицират при преглед при стоматолог и след извършването на рентгенография. Лечението зависи от вида на аномалията, някои от тези състояние не предизвикат усложнения и не се налага лечение.

Петнисти зъби

Петнисти зъбиПетна по зъбите се получават от най-различни причинители, като флуороза, тютюнопушене, травма, консумация на оцветяващи напитки (кафе, чай, вино).

Флуорозата води до жълтеникаво или кафяво (тежки случаи) оцветяване на зъбите и неравности по повърхността. При леките случаи петната изчезват след избелване на зъба, но при по тежките се налага използването на коронки или фасети.

Не флуорни петна могат да се получат и от неправилен хранителен режим или чести повръщания (ГЕР). Плаката е друг сериозен причинител на петната по зъбите, отстранява се след преглед при стоматолог.

Нарушения в образуването на зъбите

Нарушения могат да възникват в развитието на млечните и на постоянните зъби при човек. Някои от тези на рушения са аплазия и хипоплазия на цимент (намален или липсващ цимент), дилацерация, хипоплазия на емайла, регионална одонтодисплазия, зъби на Търнър.

Дилацерация (разцепване) е рядко състояние. При него след травма става разцепване на зъба. Хипоплазия на емайла се появява единствено при развитието на зъбите. Изтъненият емайл прави зъбите по-уязвими към травми.

Регионалната одонтодисплазия се изявява като прозрачност на зъбите. Може да засегне както млечните, така и постоянните зъби. Зъбите на Търнър се характеризират с променен или редуциран емайл. Обикновено се засяга само един зъб.

Наследствени нарушения на структурата на зъба, некласифицирани другаде

В рубриката се разглеждат следните състояния на зъбите:

  1. Amelogenesis imperfecta
  2. Dentinogenesis imperfecta
  3. Odontogenesis imperfecta
  4. Дентиновата дисплазия (DD)

Amelogenesis imperfecta представлява вродено нарушение в образуването на емайла и външният слой на коронката. Причината се крие в грешното функциониране на емайловите протеини. Зъбите варират по цвят. Срещат се жълти, кафяви или сиви.

Зъбите са изложени на по-висок риск от развитие на зъбни кухина, по-чувствителни са и податливи към отлагане на зъбен камък. Според клиничните си прояви се подразделя на следните типове:

  • тип 1 (хипопластичен) — емайлът е изтънен, но твърд и полупрозрачен. Възможно е наличието на канали и вдлъбнатини.
  • тип 2 (хипоматурация) — в емайлът се откриват малки дупки, не е толкова твърд колкото при тип 1
  • тип 3 (хипокалцифициран) — дължи се на дефект в калцификацията му. Той е с нормална дебелина, но по-крехък.
  • тип 4 (хипоматурен хипопластичен емайл с тавродонтизъм) — при него се смесват характеристиките от тип 1 и 2

Криви зъбиDentinogenesis imperfecta е вродено състояние, при което се променя цвета на зъбите и са по-крехки. При тип 1 и 2 се наблюдава заличаване на коренните канали и пулпната камера, поради отлагане на дентин. При тип 3 се наблюдава голяма пулпна камера и тънък дентин.

Някои учени предполага, че Odontogenesis imperfecta и Osteogenesis imperfecta са прояви на едно и също заболяване. При това състояние не се образуват нужните количества дентин и емайл.

Дентиновата дисплазия (DD) е наследствено състояние, което засяга образуването на дентина. Морфологично зъбите не се различават, но са по-крехки. При радикуларния тип коренът на зъба е неразвит, с анормална пулпа. Цвета на зъбите може да е непроменен, синкаво — кафяв или кехлибарен цвят. При короналният тип се среща по-често промяна в цвета.

Нарушения при никненето на зъбите

Възможно е зъбите преждевременно да никнат или да отпаднат. Наталните зъби присъстват в устата на бебето още при раждането му, а неонаталните се появяват през първият месец. В някои случаи се налага премахването им.

Зъбите могат преждевременно да отпаднат поради травма, неправилна грижа, генетични състояния, остеопороза и други. За персистиращи млечни зъби се говори, когато постоянният зъб никне, но млечният не отпада.

Синдром на никнене на зъбите

Прорязването на зъбите е нормален процес, което се случва към 6-12 месечна възраст. Първите зъби, които прорязват са резците. Благодарение на зъбите храната на бебетата се променя, вкарват се по-твърди храни, развива се и говорната функция.

Докато никнат зъбите бебето е раздразнително, венците са подути и зачервени. За облекчаване на болката се препоръчва даването на студена играчка за дъвчене или мазането на венците с подходящ крем.

Други нарушения в развитието на зъбите

Никнене на зъбиЗъбите могат да се оцветят по време на формирането им. Обикновено се дължи на флуороза, травми, генетични разстройства или някои антибиотици (тетрациклини).

Някои генетични разстройства водят до изменения във формирането на зъбите, като хипоплазия на емайла, оцветяване, промени във формата на зъбите. Тетрациклините повлияват одонтогенезата и водят до необратими промени в зъбите, затова са противопоказни за деца под 14 годишна възраст.

Нарушение в развитието на зъбите, неуточнено

Нарушения в зъбите могат да се появят при формирането им или след след никненето им. Причините за това са най различни - нарушения във формирането на дентина и емайла, генетични заболявания, тютюнопушене и други.

Измененията се диагностицират при преглед при стоматолог и след извършването на рентгенографска снимка на устната кухина. Лечението зависи от вида на нарушението, като понякога не се налага.

3.8/5 6 оценки

Видове Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00

  • K00.0 Анодонтия
  • K00.1 Свърхбройни зъби
  • K00.2 Аномалии в големината и формата на зъбите
  • K00.3 Петнисти зъби
  • K00.4 Нарушения в образуването на зъбите
  • K00.5 Наследствени нарушения на структурата на зъба, некласифицирани другаде
  • K00.6 Нарушения при никненето на зъбите
  • K00.7 Синдром на никнене на зъбите
  • K00.8 Други нарушения в развитието на зъбите
  • K00.9 Нарушение в развитието на зъбите, неуточнено

Симптоми и признаци при Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00

  • Повишена телесна температура
  • Втрисане
  • Стоматологични симптоми
  • Лош дъх
  • Абсцес
  • Тризмус
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

КЮРАПРОКС BABY ЗАЛЪГАЛКА ЗА ЧЕСАНЕ НА ВЕНЦИ ЗА БЕБЕ РОЗОВА
42.60лв.

КЮРАПРОКС BABY ЗАЛЪГАЛКА ЗА ЧЕСАНЕ НА ВЕНЦИ ЗА БЕБЕ РОЗОВА

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ  ЛАКАЛУТ ЗА ДЕЦА 4+ години
5.60лв.

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЛАКАЛУТ ЗА ДЕЦА 4+ години

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ДЕТСКА С ВКУС НА ДЪВКА 7 - 12 ГОДИНИ
11.40лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ДЕТСКА С ВКУС НА ДЪВКА 7 - 12 ГОДИНИ

ВОДА ЗА УСТА АСТЕРА ЯБЪЛКА ЗА ДЕЦА 6+ години 300 мл
5.40лв.

ВОДА ЗА УСТА АСТЕРА ЯБЪЛКА ЗА ДЕЦА 6+ години 300 мл

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ЗА ДЕЦА 2 - 6 ГОДИНИ
11.40лв.

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ЗА ДЕЦА 2 - 6 ГОДИНИ

ЧЕТКА ЗА ПРОТЕЗИ ДЖОРДАН КЛИНИК
6.80лв.

ЧЕТКА ЗА ПРОТЕЗИ ДЖОРДАН КЛИНИК

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ORAL B ЗА ДЕЦА 3+ години
5.70лв.

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ORAL B ЗА ДЕЦА 3+ години

ДЕТСКА ПАСТА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б 75 мл
7.40лв.

ДЕТСКА ПАСТА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б 75 мл

ПАСТА ЗА ЗЪБИ НЕНЕДЕНТ ЗА ДЕЦА БЕЗ ФЛУОР 50 мл
4.60лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ НЕНЕДЕНТ ЗА ДЕЦА БЕЗ ФЛУОР 50 мл

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ДЕНТАЛ СОФТ КЕЪР 3 + ГОДИНИ
3.10лв.

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ДЕНТАЛ СОФТ КЕЪР 3 + ГОДИНИ

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ВЕЛСАМЕД ВЕЛСАКИД СОФТ 2 - 7 години
4.60лв.

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ВЕЛСАМЕД ВЕЛСАКИД СОФТ 2 - 7 години

НАКРАЙНИК ЗА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ЗА ДЕЦА EB 10 - 2 * 2
26.50лв.

НАКРАЙНИК ЗА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ЗА ДЕЦА EB 10 - 2 * 2

Библиография

https://www.healthline.com/health/anodontia
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperdontia
https://www.winningsmilespd.com/what-is-microdontia/
https://www.healthline.com/health/small-teeth
https://www.smilecliniq.com/peg-shaped-teeth.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927363/
https://www.webmd.com/children/fluorosis-symptoms-causes-treatments
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/mouth-and-teeth-anatomy/what-is-tooth-dilaceration--
https://en.wikipedia.org/wiki/Amelogenesis_imperfecta
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/dentinogenesis-imperfecta
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P01862
https://www.healthline.com/health/teething
https://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_discoloration
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_tooth_development

Коментари към Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:29
    Коментирайте "Нарушения в развитието и никненето на зъбите МКБ K00"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Зъби
  • Устна кухина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Вредни ли са за здравето рентгеновите снимки на зъбите?

преди 1922 дни, 19 часа и 28 мин.

Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

преди 2315 дни, 14 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival