Нарушения при никненето на зъбите МКБ K00.6
Както млечните, така и постоянните зъби могат да имат нормален (физиологичен) пробив или да показват отклонения от нормата. Нарушения при никненето на зъбите са:
Преждевременно никнене на зъби
Преждевременното никнене на зъбите се случва при 1 на всеки 2000 раждания. Съществува връзка между него и наследствените синдроми. Ектомезенхимът, от който се развиват орофациалните структури, преминава през сложна, координирана серия от етапи на пролиферация и диференциация през първите два месеца в утробата на майката.
Преждевременно поникналите натални и неонатални зъби обикновено са нормални широколистни резци. Свръхмобилността на тези зъби, в резултат от лошо оформени корени, може да се стабилизира за кратък период от време. Екстракцията на натални и неонатални зъби не трябва да се извършва прецизно.
Натални и неонатални зъби
Наталните зъби са зъби, които присъстват в устата, когато се роди бебето, а неонаталните никнат в рамките на 30 дни след раждането. Почти във всички случаи това е просто ранно никнене на нормален първичен резец. Зъбите често не са напълно развити и могат да имат слаб корен. Наталните зъби не са често срещани.
Причини за появата на натални и неонатални зъби
Причината за появата им не е известна, но те могат да се появят при деца с определени здравословни проблеми, които влияят на растежа. Състоянието може да бъде свързано и с хондроектодермална дисплазия (синдром на Ellis-van Creveld) и синдром на Hallermann-Streiff.
Симптоми
Наталните и неонатални зъби понякога могат да изглеждат като нормални зъби, но те често са по-малки, хлабави и с кафеникав или жълт оттенък.
Как се диагностицират?
Детският лекар или зъболекар често може да диагностицира състоянието с физически преглед на устата на детето и рентгенография. Тя показва зъбния корен, който не е напълно оформен.
Лечение
Лечението зависи от симптомите, възрастта и общото здравословно състояние на детето. В някои случаи не се налага премахването им, а в други – наталните или неонаталните зъби могат да бъдат разхлабени, защото коренът не е напълно развит.
След това зъбите се отстраняват. Това се прави, за да се намали рискът да не попадне зъб в дихателни пътища. Друг избор е изпиляването на горните ръбове на зъбите. Това предотвратява увреждането на езика на детето.
Преждевременна загуба на зъби
Друго състояние, включено в рубриката Нарушения при никненето на зъбите е преждевременната им загуба. Зъбите могат да отпаднат, поради преждевременна резорбция на корените им, травма или разпад (кариес), последван от екстракция. Преждевременната загуба, заради резорбция или травма се случва само в предните зъби. Ако загубата е поради кариес или екстракция, се засягат главно задните зъби (предкътници и кътници).
Преждевременната загуба на кътници, дължаща се на кариес, се случва два пъти по-често в зъбите в долната челюст, отколкото в горната. Оплакванията от болка често са причина за отстраняването им. Инфекциите са индикация за екстракция, особено защото могат да засегнат следващите зъби.
Преждевременната загуба на зъби се случва рядко при децата. Наблюдава се при разболявания на костната тъкан, като остеопороза и възпаления на костите.
Персистиращи млечни зъби
Млечните зъби се считат за устойчиви, когато присъстват в устата заедно с постоянния зъб на същото място. Не е необходимо постоянният зъб да бъде напълно изникнал, за да се счита, че млечният зъб е постоянен.
Най-честата причина за това е неправилен път на никнене на постоянния зъб. Това означава, че коренът на млечния зъб няма да се резорбира и постоянният ще никне заедно с него. Друга причина е първично удряне или анкилоза на млечния зъб. След това постоянният ще никне неправилно.
Потенциалните проблеми, свързани с това състояние, включват:
- пренаселеност в зъбната арка
- анормално развитие на корените и периодонталната опора около постоянния зъб, което води до ранна загуба
- натрупване на плака, което води до развитие на пародонтоза
Лечение
Единственото лечение е изваждане на млечния зъб, за да не доведе до смущения в израстването на постоянния.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КАМЕРА СИЛИКОНОВА ЧЕСАЛКА ЗА ВЕНЦИ ЗА БЕБЕ
ДОЛОГЕЛ ОРАЛ ГЕЛ 25 мл.
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6387671
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P01862
https://en.wikipedia.org/wiki/Neonatal_teeth
https://pocketdentistry.com/16-premature-loss-of-deciduous-teeth/
https://en.wikivet.net/Persistent_Deciduous_Teeth
Коментари към Нарушения при никненето на зъбите МКБ K00.6