Синдром на никнене на зъбите МКБ K00.7
Развитието на зъбите завършва с техния пробив и оформянето на зъбните редици. Това е синдром на никнене на зъбите. Пробивът на млечните зъби е важен момент в развитието на съзъбието, тъй като играе роля за съотношението между двете челюсти.
Значение на зъбите
От една страна, пробивът на първите млечни зъби – централните резци, има значение за вертикалното съотношение на двете зъбни редици и е известно като първо физиологично повдигане на захапката. От друга страна, пробивът на първите млечни зъби определя сагиталното съотношение на зъбните редици. Точното фиксиране на сагиталното съотношение на зъбните редици става при пробива на млечните кътници.
Синдромът на никнене на зъбите или прорязване на зъбите, е нормален процес, през който бебета преминават, когато зъбите им прорязват през венците. Зъбите прорязват на възраст между 6 и 12 месеца. Когато детето навърши 3 години, трябва да има цялостния набор от млечни зъби (20 зъба). Наличието на зъби означава, че детето може да яде по-разнообразно.
Бебетата се раждат с пълен набор от зъби под венците си. През първата година от живота тези зъби започват да прорязват през венците.
Пробивът на млечните зъби става в един важен период от развитието на детето. Той съвпада с редица промени, които настъпват в детски организъм. Променя се една от основните функции на детето – храненето. До това време то приема храната чрез сукане. При пробива на първите млечни зъби, отначало частично и постепенно цялостно, детето преминава към дъвкане на храната, която е по-мека и кашава, а по-късно се замества от нормално твърда.
В този период за оформяне на съзъбието, се развива и друга функция – говорната. Докато при раждането детето произнася само някои звуци, постепенно започва да произнася и отделни думи, а още по-късно при оформено млечно съзъбие и изречения.
Всички тези моменти играят роля при пробива на млечните зъби и оформянето на двете зъбни редици и съотношенията им.
Симптоми, свързани с никненето на зъби
Много бебета имат малко или никакви симптоми, когато зъбите им пробият венците. Някои бебета ще покажат поне един или два от следните симптоми, когато започне процеса:
- раздразнителност
- загуба на апетит
- лигавене
- дъвчене на твърди предмети
- червени и подути венци
Облекчаване на болката
Един от начините за облекчаване на болката е потъркването на венците с влажна кърпа, чист пръст или със специална подложка.
Зъбните пръстени също са популярни опции. Бебетата могат да дъвчат тези, за да облекчат дискомфорта. Предварително може да се охлади зъбния пръстен в хладилника. Това осигурява натиск върху венците заедно с успокояваща прохлада.
С времето се въвеждат по-твърди храни, като студени плодове и зеленчуци, месо в диетата на вашето бебе. Това е важен етап, който може също да облекчи дискомфорта на зъбите.
Облекчаване на симптомите с медикаменти
При някои по-тежки случаи на никнене на зъби може да се предпише бебешки ацетаминофен, за да облекчи дискомфорта. Можете също така да се приложите локален гел за зъби. Гелът за зъби осигурява само кратко облекчение.
Някои методи всъщност могат да навредят на бебето. Никога не трябва да се:
- използва алкохол върху венците на бебето
- поставят напълно замразени предмети директно върху венците
- позволява на детето да дъвче твърди пластмасови играчки — това крие както риск за здравето на устната кухина, така и опасност от задавяне
Симптоми и признаци при Синдром на никнене на зъбите МКБ K00.7
- Хрема
- Раздразнителност
- Леко повишена температура
- Симптоми при никнене на зъби
- Лек дискомфорт
- Безсъние при бебето
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПАНАДОЛ БЕБЕ перорална суспензия 120 мг / 5 мл 100 мл
ДЕНТИНОКС гел 10 г
НУБИ ЧЕСАЛКА ЖИВОТНО-СЛОНЧЕ 337
НУРОФЕН сироп за юноши 6 - 12 години 200 мг / 5 мл с вкус на ягода 100 мл
АНАФТИН БЕБЕ ГЕЛ 12% 10 мл BERLIN CHEMIE
ЕФЕРАЛГАН супозитории 80 мг * 10
ЕФЕРАЛГАН ЗА ДЕЦА перорален разтвор 90 мл
ПАНСОРАЛ ГЕЛ ЗА ЗЪБИ ЗА БЕБЕ 15 мл
КАМЕРА СИЛИКОНОВА ЧЕСАЛКА ЗА ВЕНЦИ ЗА БЕБЕ
КАМИЛИЯ ДЕНТО БЕЙБИ перорален разтвор 1 мл * 10
ДЕНТОКИНД гел 10 мл
ЕФЕРАЛГАН супoзитории 150 мг * 10
Библиография
https://www.healthline.com/health/teething
https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/t/teething
Коментари към Синдром на никнене на зъбите МКБ K00.7