Нарушения в образуването на зъбите МКБ K00.4
Развитието на зъбите обхваща дълъг период от време. Започва от първия ембрионален месец и продължава след раждането. При човека има две дентиции – млечно съзъбие от 20 зъба и постоянно съзъбие от 32 зъба.
Нарушения в образуването на зъбите са:
- Аплазия и хипоплазия на цимента
- Дилацерация (разцепване)
- Хипоплазия на емайла (неонатална) (постнатална) (пренатална)
- Регионална одонтодисплазия
- Зъби на Turner
Чести причини за нарушения в образуването на зъбите са травматично въздействие върху израстването на зъбите в челюстите, бактериална инфекция, проблеми при формирането на емайла, в повечето случаи са идиопатични, но понякога се свързват с различни синдроми, нарушения в растежа, нервни разтройства, съдови малформации и други.
Аплазия и хипоплазия на цимента
Представлява аномалия, при която има намаление или липса на специализираната костна субстанция (цимент), която покрива корена на зъба.
Дилацерация (разцепване)
Състоянието е рядко, а понякога и предотвратимо. Възниква като нараняване в корена на зъба, водейки до извиване по дългата ос, докато развитието на зъба продължава.
Това състояние се появява, когато коренът или коронката на зъба се огънат, вместо да растат прави. Появява се най-често в задните зъби. Кривината се счита за остра, когато коренът се огъва на 90 градуса или повече. Той може да изглежда леко извит на върха си или може да изглежда със S-образна форма.
Причини за кривината
Причините за състоянието включват травма на зъба, забавено никнене на зъбите и друг начин на развитие на зъбите. Най-честата причина са размествания в костта по време на растежа й.
Нараняването на млечните зъби може да повреди постоянните, но това се случва рядко. В детска възраст трябва да се избягва нараняване на устата, тъй като е един от начините за предотвратяване на състоянието. Кисти или тумори в областта също могат да бъдат рискови фактори. Трябва да се направи рентгенографска снимка, за да се оцени състоянието на зъбите.
Хипоплазия на емайла
Емайлът е защитният външен слой на зъбите. Хипоплазия на емайла е дефект, който се появява само докато зъбите все още се развиват. Може да засегне както млечните, така и постоянните зъби. Състоянието води до тънък емайл, което прави зъбите ви уязвими от гниене на зъбите.
Друго нарушение, включващо се в рубриката нарушения в образуването на зъбите е хипоплазия на емайла. Разпознава се по белите петна, вдлъбнатини и канали по външната повърхност на зъбите. Зъбният емайл е най-здравото вещество в тялото, но не съдържа живи клетки, което означава, че не може да се поправя самостоятелно.
Причини за хипоплазия на емайла
Често се дължи на наследствено състояние, наречено вродена емайлова хипоплазия, установено е, че засяга около 1 на 14 000 души. Това състояние също може да причини необичайно малки зъби и други зъбни проблеми. Вродената хипоплазия на емайла може да се появи самостоятелно или като част от синдром, засягащ други части на тялото.
Други наследствени синдроми, които могат да доведат до емайлова хипоплазия са синдром на Ушер, синдром на Секел, синдромът на Treacher Collins, синдром на Хаймлер и други.
Хипоплазия на емайла може да бъде резултат и поради пренатални (по време на бременността) проблеми като:
- недостиг на витамин D при майката
- увеличаване на теглото на майката
- тютюнопушене по време на бременността
- употреба на наркотици
- липса на пренатална грижа
- преждевременно раждане или ниско тегло при раждане
Факторите на околната среда и други проблеми в ранна детска възраст, които могат да причинят хипоплазия на емайла, включват травма на зъбите, инфекция, недостиг на калций, дефицит на витамини А, С или D, жълтеница, чернодробно заболяване, цьолиакия, церебрална парализа поради инфекция на майката или плода.
Симптоми
Някои от белезите на хипоплазия на емайла са очевидни, но други са по-трудни за откриване и могат да не са забележими, докато не доведат до значителни зъбни проблеми. Наличието на тънък зъбен емайл може да доведе до:
- вдлъбнатини и пукнатини
- бели петна
- жълтеникаво-кафеви петна (където е изложен основният слой дентин)
- чувствителност към студ и топлина
- липса на контакт между зъбите
- чувствителност към киселини в храни и напитки
- задържане на вредни бактерии
- повишена възможност за поява на зъбен кариес и кухини
Лечение
Ранният скрининг и диагностиката са от решаващо значение. Ето защо децата трябва да посещават зъболекар след появата на първия им зъб. Лечението зависи от тежестта на проблема. Целите на лечението са:
- предотвратяване появата на кариес на зъбите
- запазване структурата на зъбите
- приличен външен вид на зъбите
В случай на чувствителност, кухини или промяна в зъбната структура, показващи износване, възможностите за лечение включват:
- Уплътняване на кухините в зъбите (пломба).
- Стоматологични амалгамни пломби. Те са направени от комбинация от трайни метали. Поради сребърния им цвят не винаги са подходящи.
- Златни пломби. Те са трайни, но не придават естествен вид.
- Корони — те покриват напълно зъба.
- Микроабразия на емайла.
- Професионално избелване на зъбите.
Има случаи, при които постоянният зъб е в толкова лошо състояние, че е най-добре да се извади.
Регионалната одонтодисплазия
Регионалната одонтодисплазия е рядко нарушение в развитието на зъбите, което се характеризира с призрачен вид на засегнатите зъби. При рентгенография тези зъби са по-неясни от нормалните, показват тънки и дефектни слоеве от емайл и дентин.
Регионалната одонтодисплазия може да засегне както млечните, така и постоянните зъби. Засегнатите зъби имат жълтеникав или кафеникав вид с неправилни вдлъбнатини и канали, разположени по зъбната повърхност. Това нарушение в развитието се появява, когато емайлът и дентинът не се образуват правилно, което води до анормално оформени и отслабени зъби.
При рентгенография на засегнатата област, обикновено се показват зъби с къси корени и отворени краища. Пулповите камери са необичайно големи. Понякога причинява абсцес и често засяга няколко съседни зъба. Това състояние обикновено е придружено от забавено, неуспешно или непълно никнене на зъба.
Причини за регионална одонтодисплазия
Причината за това състояние е неизвестна, но някои експерти предполагат, че травмата, хранителният дефицит, инфекцията, метаболитните нарушения, системните заболявания и генетичните причини могат да играят роля.
Понастоящем разпространението на RO е неопределено, тъй като повечето проучвания са индивидуални доклади за случаи, най-често се среща в горните зъби от едната страна и засяга по-често жените, отколкото мъжете.
Лечение
Лечението на регионалната одонтодисплазия често изисква съвместни усилия от няколко различни специалиста, включително педиатрични зъболекари, ортодонти и лицево-челюстни хирурзи.
Някои зъболекари предпочитат да извлекат всички зъби, които са засегнати от това състояние, тъй като те вече са отслабени. Други предпочитат да възстановят отслабената структура на зъбите с пълнежен материал, за да го поддържат функционален възможно най-дълго.
Зъбите, засегнати от регионална одонтодисплазия, са особено уязвими за разпад, което прави критично важно пациентът да поддържа оптимална орална хигиена.
Зъби на Turner
За разлика от другите нарушения, които засягат голям брой зъби, тази аномалия обикновено засяга само един зъб. Външният вид на този зъб е променен, поради липсващ или редуциран емайл на зъба. Диагнозата се поставя след извършване на стоматологичен преглед и рентгенографска снимка.
Симптоми и признаци при Нарушения в образуването на зъбите МКБ K00.4
- Диференциална диагноза
- Забавено поникване на зъб
- Поява на зъби
- Малки недоразвити зъби
- Костилкоподобна повърхност на зъбите
- Ненормална форма на зъбите
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/mouth-and-teeth-anatomy/what-is-tooth-dilaceration--
https://www.healthline.com/health/enamel-hypoplasia
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/conditions/developmental-disabilities/what-is-regional-odontodysplasia--
Коментари към Нарушения в образуването на зъбите МКБ K00.4