Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Пневмококова ваксина Ваксини и имунопрофилактика

Пневмококова ваксина

от 11 дек 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Пневмококова ваксина - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Задължителният имунизационен календар за всяка страна е въведен с цел осигуряване на протекция на населението срещу потенциално опасни и животозастрашаващи заболявания, като неговото спазване не подлежи на обсъждане.

Съмненията в ефективността и приложението на включените в задължителния имунизационен календар ваксини са безпочвени и рядко подплатени с научни аргументации. Всяка една от тези ваксини преминава през многобройни комисии за проверка на качеството, състава, безопасността и рисковете от изява на странични ефекти.

Обикновено нежеланите прояви след поставяне на различните ваксини са леки и бързопреходни, като в много редки случаи се съобщават тежки странични прояви, които дори и при поява представляват по-нисък риск в сравнение с опасностите, на които се излагат хората при евентуално развитие на болестта.

Поставянето под съмнение на задължителните ваксини крие риск от епидемичен взрив и излага на опасност най-чувствителните популации на населението, а именно новородените, кърмачетата, малките деца, възрастните лица и пациентите с имунокомпрометиран статус в резултат от хронично заболяване, увреждащо имунната система.

Макар да не е сред най-популярните и обсъждани ваксини поставянето на антипневмококова ваксина (ваксина срещу Streptococcus pneumoniae) е задължително за всички новородени (в определена възраст според сроковете в задължителния имунизационен календар).

Ефективността и безопасността на задължителната пневмококова ваксина са доказани с времето, като създаването на траен имунитет предпазва кърмачетата и малките деца от редица сериозни заболявания, причинени при инфектиране на организма с бактериите.

Приложението на тази ваксина далеч не се изчерпва с поставяне в кърмаческа възраст, а се препоръчва и при редица други рискови популации пациенти. Предварителното запознаване с ползите и рисковете от поставянето на ваксината подпомага информираното решение и създава усещане за сигурност у родителите (при ваксиниране на кърмачета и деца) и у пациентите (при ваксиниране на лица в активна възраст).

В редица случаи пациентите подлагат на съмнение безопасността на ваксините поради липсата на достатъчно адекватна информация по темата и доверявайки се на подозрителни източници.

 Показания за приложение на пневмококовата ваксина

Приложение на пневмококова ваксина (ваксина срещу Streptococcus pneumoniae)

Пневмококовата ваксина (антипневмококова ваксина) представлява лекарствен продукт, предназначен за имунизация срещу определени щамове на Streptococcus pneumoniae.

Въпреки че не осигурява пълна (стопроцентова) защита срещу заразяване със Streptococcus pneumoniae, а само срещу определени щамове, приложението на ваксината предпазва най-малките от редица сериозни, потенциално застрашаващи живота им или криещи риск от дългосрочни и дълготрайни увреждания заболявания.

При развитие на инфекцията въпреки наличието на поставена по утвърдената схема ваксина, което се наблюдава рядко, заболяването протича много по-леко в сравнение с евентуалната ситуация при липса на имунизация.

На територията на България пневмококовата ваксина е задължителна за всички новородени, като се поставя по утвърдена схема:

  • първи прием на възраст не по-малко от шест седмици (обикновено при навършване на два месеца се поставя първата доза)
  • втори прием не по-малко от четири седмици след първия (обикновено се поставя при навършване на три месеца)
  • трети прием не по-малко от четири седмици след втория (обикновено се поставя при навършване на четвърти месец)
  • четвърти прием, поне шест месец след третия прием (обикновено се поставя при навършване на 12 месеца)

Ваксината се поставя след задължителен обстоен преглед на детето за наличие на заболяване към момента и разпит на родителя за наличието на рискови контакти (за избягване поставянето на ваксината през инкубационния период).

При наличие на съмнения за заболяване или друга причина, представляваща противопоказание за поставяне на ваксината (висока температура с ясен или неясен произход, декомпенсирано заболяване като например диабет, надбъбречна недостатъчност, тиреотоксикоза, автоимунно заболяване и други) се налага отлагане поставянето на ваксината.

При стабилизиране състоянието на пациента се предприема поставянето на съответната доза и наваксване с имунизационния календар.

Наличието на алергия към някои от компонентите на ваксината налага използване на друга ваксина, от друг производител (при наличие на такава). При липса на алтернатива в медицинския картон на детето и в съответната документация се отбелязва, че не се поставени ваксините срещу пневмококи с подробно обяснение на причината.

При установяване на стабилно, добро здравословно състояние на детето и липса на противопоказания се предприема поставяне на ваксината при спазване на всички препоръки на производителя. Поставя се интрамускулно (при кърмачета в бедрото, а при по-големи деца в рамото) в доза 0,5 милилитра за четирите приема.

Ваксината създава имунитет срещу опасните инфекции, причинени от пневмококите, които в зависимост от първичното огнище биват:

  • пневмококов менингит и/или енцефалит: при засягане на мозъчните структури с опасни последици (парези, парализи, нарушения в развитието, кома, летален изход)
  • пневмококова пневмония: при засягане на дихателните пътища инфекцията често протича агресивно с тежки увреждания и необходимост от спешна хоспитализация и специални грижи
  • пневмококов отит: често при инфекция със Streptococcus pneumoniae се засяга средното ухо
  • пневмококов синуит: често срещана локализация на първичното огнище е в синусите, като болестта показва склонност към хронифициране и чести рецидиви
  • пневмококова бактериемия: при попадане на Streptococcus pneumoniae в системната циркулация се развиват тежки полиорганни увреждания, потенциално застрашаващи живота на детето и налагащи спешна медицинска намеса

Отлагането в поставянето на ваксината по различни причини, както и умишленото избягване на имунизацията, може да резултира в често боледуване на детето, чести и продължителни хоспитализации и излагане на висок риск от сериозни усложнения.

Световната здравна организация препоръчва поставяне на пневмококова ваксина не само на децата до петгодишна възраст, но и на възрастните пациенти (над 64 години), тъй като при тях е налице отслабване на имунната защита и повишена склонност към инфектиране с различни патогени, включително и Streptococcus pneumoniae, като е налице повишен риск от тежко протичане на болестта.

Освен на лица в напреднала възраст, поставяне на антипневмококова ваксина се препоръчва при пациенти от всички възрастови групи, които са имунокомпрометирани поради различни подлежащи заболявания с хроничен характер (захарен диабет, сърдечни увреждания, тежки увреждания на гастроинтестиналния тракт и отделителната система, лимфоми и други неоплазми), както и по преценка на лекуващия лекар.

Повишен риск от тежко протичане при заразяване със Streptococcus pneumoniae е налице и при дългогодишни пушачи (налице е увреждане на локалните защитни механизми в белия дроб), лица, които консумират често и в големи количества спиртни напитки (налице е намаление на общия имунитет като цяло под въздействие на алкохола) и други.

За разлика от противогрипните ваксини, които се поставят при риск от епидемия в конкретния сезон, то за заболяванията, причинени от Streptococcus pneumoniae няма сезон и при желание и възможност ваксината може да се постави през цялата година.

Консултирайте се с вашия лекар за наличието, възможността и необходимостта от поставяне на пневмококова ваксина.

 Рискове и нежелани ефекти след приложение на пневмококова ваксина

Рискове и нежелани ефекти при приложение на пневмококова ваксина

Като всеки лекарствен препарат ваксините като цяло и антипневмококовата в частност също крият риск от поява на различни по тежест странични ефекти.

В масовия случай нежеланите прояви се наблюдават в първите 24 до 48 часа от поставянето и са леки, бързопреходни и не създават риск за пациентите. В редки случаи проявите са с тежък характер и може да изискват своевременна медицинска намеса.

Повишен риск от поява на нежелани реакции е налице при наличие на някои от следните условия:

  • неправилно съхранение на ваксината: при неспазване на оказаните от производителя условия за съхранение (температура, влажност, срок на годност и други)
  • при неправилно поставяне: например поставяне интрадермално, вътреставно или друг различен от интрамускулния метод на въвеждане път
  • поставяне в неподходящ участък: инжектиране в различно от оказаното от производителя място за поставяне, което в случая на пневмококовата ваксина е антеролатералната част на бедрото при кърмачета и делтоидния мускул на мишницата при малките деца
  • неспазване на срока на приложение: поставяне на първата ваксина преди навършване на шест седмици, както и поставянето на следващите ваксини с интервал, по-кратък от четири седмици между всяка от тях и по-малък от шест месеца между третата и четвъртата доза крие известен риск от поява на по-изразена реакция от страна на организма
  • здравословно състояние на детето: при наличие на фебрилно състояние (наличие на висока телесна температура), общо заболяване, инфекция и други не се препоръчва поставяне на ваксината, а е уместно нейното отлагане до пълно оздравяване на детето
  • прием на други медикаменти: макар ваксините да не взаимодействат с често прилаганите в практиката лекарства и добавки, се препоръчва подробна анамнеза на пациента по отношение на всички лекарства, които приема (включително без рецепта, добавки, билки и други). При пациенти, подложени на имуносупресивна терапия, може да не се постигне желания ефект, което следва да се има предвид

Леките странични ефекти са очаквани и се проявяват при много от пациентите, като следва последните да бъдат предупредени и да очакват тяхната поява с възможност за своевременна реакция (при необходимост).

Към едни от най-честите нежелани прояви след поставяне на пневмококова ваксина се включват болка на мястото на инжектиране, локална реакция (зачервяване, подуване), повишение на телесната температура, раздразнителност и неспокойствие при кърмачетата и малките деца, сънливост, намален до липсващ апетит и други.

За облекчаване на фебрилното състояние се препоръчва приложение на подходящ антипиретик, като резултатите от проучвания в областта показват най-добра ефективност на парацетамол. Макар и някои специалисти да съветват родителите за превантивен прием на парацетамол (30 минути преди или след поставянето на ваксината), се препоръчва приложение на антипиретици едва след установяване на фебрилно състояние (телесна температура над 38 градуса по Целзий).

По-рядко се съобщава за поява на обрив, дифузен оток (подуване) на крайника, главоболие, апнея, сърбеж, гастроинтестинални прояви. Сериозни странични ефекти, като например поява на гърч, алергична реакция, колапс и други се наблюдават в изключително редки случаи, като появата им налага своевременна медицинска намеса.

По-висок риск от поява на апнея е налице при имунизиране на недоносени бебета, родени преждевременно преди двадесет и осма гестационна седмица, поради което родителите се съветват за повишено внимание в първите три дни след поставяне на ваксината за проследяване на дишането на бебето.

Помолете вашия лекар за разясняване на най-честите странични ефекти от приложението на ваксината, особено когато се касае за нейното поставяне при кърмачета в първа доза (обикновено родителите са най-притеснени след първите ваксини).

Нормално е да има лека промяна в поведението на кърмачето, като то може да е по-сънливо, неспокойно, раздразнително, да отказва храна (да отказва да суче или да приема адаптирано мляко), да плаче повече. Обикновено тези прояви преминават до третия ден след ваксината и не са повод за притеснение.

В случай, че забележите прояви при бебето, които ви притесняват, не се колебайте да се свържете с вашия лекар и да се консултирате с него.

Въпреки наличния риск от поява на нежелани прояви след приложение на пневмококова ваксина, рискът след заразяване със Streptococcus pneumoniae при неимунизирани бебета и малки деца е многократно по-висок с опасност от развитие на сериозни последици в дългосрочен план.

Още по темата:
  • Тетрациклин Тетрациклин
  • Цефтриаксон Цефтриаксон
  • Антибиотици Антибиотици
  • Лечение на бактериална вагиноза Лечение на бактериална вагиноза
4.0/5 5 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Пневмококова ваксина

  • Streptococcus pneumoniaе като причина за болести, класифицирани другаде

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛИПА ЦВЯТ
3.90лв.

ЛИПА ЦВЯТ

СИНАП СЕМЕ
1.60лв.

СИНАП СЕМЕ

ДЕТОЛ ТЕЧЕН АНТИБАКТЕРИАЛЕН САПУН С ГРОЗДЕ И ЛАВАНДУЛА 250 мл
6.60лв.

ДЕТОЛ ТЕЧЕН АНТИБАКТЕРИАЛЕН САПУН С ГРОЗДЕ И ЛАВАНДУЛА 250 мл

АПАРАТ ОЗОНАТОР ЗА ВОДА И ВЪЗДУХ
138.00лв.

АПАРАТ ОЗОНАТОР ЗА ВОДА И ВЪЗДУХ

Безплатна доставка за България!
СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл
18.50лв.

СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл

ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
53.60лв.

ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120

Библиография

https://www.medicinenet.com/pneumococcal_vaccine-injection/article.htm
https://www.webmd.com/lung/pneumococcal-vaccine-schedule#1
https://www.webmd.com/children/vaccines/pneumococcal-vaccine-1#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Pneumococcal_vaccine
https://kidshealth.org/en/parents/pneumococcal-vaccine.html
https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/pneumo/index.html
https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/pneumo/public/index.html

Коментари към Пневмококова ваксина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пневмококова ваксина
    www.framar.bg 
    на 25 May 2025 в 03:48
    Коментирайте "Пневмококова ваксина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ваксини и имунопрофилактика
  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
  • Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Лечение с алопуринол
  • Лечение на синузит
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Антибиотици
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 265 дни, 14 часа и 20 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1392 дни, 18 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

TEMU Coupon Code 40% Off [ACY181644] For First Time User

преди 4 часа и 46 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 8 дни, 15 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 13 дни, 6 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 13 дни, 7 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Синапена лапа при кашлица и болка в ставите Синапена лапа при кашлица и болка в ставите

Синапена лапа при кашлица и болка в ставите

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Лобуларна пневмония Лобуларна пневмония

Лобуларна пневмония

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Защитна функция на кожата Защитна функция на кожата

Защитна функция на кожата

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Бърз тест за стрептококи Бърз тест за стрептококи

Бърз тест за стрептококи

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival