Лечение при диабетна ретинопатия
С нарастването на честотата на захарния диабет в световен мащаб все повече нараства и броят на пациентите, развили много от характерните за болестта усложнения.
Хроничното протичане на болестта, особено на фона на лош контрол над нивата на кръвната захар (хронична хипергликемия) предразполага към развитието на различни по вид краткосрочни и дългосрочни усложнения.
Едно от дългосрочните усложнения, характерни за диабет, е увреждането на очите и по-специално развитието на диабетна ретинопатия. Усложнението само по себе си крие сериозни рискове и представлява една от водещите причини за зрителни нарушения и пълна загуба на зрението в световен мащаб.
Предразполагащите фактори, които могат да ускорят появата на усложнението (което обикновено се развива около десет години от появата на диабета, като периодът варира в широки граници в зависимост от въздействието на редица фактори), включват лош контрол над нивата на кръвната захар, неподходящо хранене, липса на физическа активност, наличие на високо кръвно (хипертония, хипертензия), влошен липиден профил (високи нива на холестерол и триглицериди, ниски нива на така наречения добър или HDL холестерол), други подлежащи увреждания на зрителния анализатор, вредни навици (тютюнопушене, системна консумация на спиртни напитки, употреба на забранени субстанции), продължителен прием на някои лекарства (кортикостероиди, имуносупресивни лекарства) и други.
Като цяло пациентите с диабет са изложени на висок риск от развитие на усложненията, свързани с болестта, главно във връзка с хроничния ход на заболяването и постепенното понижение на защитните сили на организма с напредване на болестта.
Ранното диагностициране и своевременно, подходящо, индивидуализирано лечение при диабетна ретинопатия значимо подобрява прогнозата при отделните пациенти, намалява риска от сериозни зрителни увреждания, включително и слепота и подобрява качеството на живот.
Полезна информация за болестта, характерните прояви и усложнения, методите за поставяне на диагнозата и мерките за превенция може да намерите на:
- раздел Здравни проблеми: Диабет
- раздел Заболявания: Захарен диабет
Лечение при диабетна ретинопатия: мерки при леки форми (непролиферативна ретинопатия)
Обикновено при регистриране на лека форма на ретинопатия, известна сред медицинските специалисти още и като непролиферативна форма на ретинопатия, основните мерки, които се предприемат, включват така наречения изчаквателен период със засилено наблюдение и предприемане на мерки за овладяване проявите на диабет в случай, че контролът е запуснат.
В много редки случаи при леки форми на диабетна ретинопатия се предприема специфично лечение. Обикновено това се налага при пациенти с други подлежащи заболявания, които оказват влияние върху протичането на състоянието, както и при наличие на други зрителни увреждания (например при глаукома, катаракта и други).
При тези пациенти още при първите прояви на начеваща ретинопатия, свързана с диабета, се обмисля индивидуален терапевтичен план и е възможно наличие на необходимост от провеждане на лазерна терапия.
В масовия процент от случаите с леки форми на диабетна ретинопатия терапевтичният подход включва следното:
- редовно проследяване състоянието на пациента: препоръчва се посещение на специалист (офталмолог) и подробен очен преглед поне веднъж годишно, а според много специалисти в зависимост от състоянието на пациента, прегледите могат да се осъществяват и веднъж на всеки шест месеца
- строг контрол над нивата на кръвната захар: често проследяване нивата на глюкозата с помощта на глюкозомер (в домашни условия и в лабораторни условия) и корекция на терапията при наличие на високи нива
- корекция в хранителния план: храненето заема огромна част от лечението при диабет, като пълноценното и здравословно хранене може да забави прогресията на усложненията, свързани с диабет. Диетата оказва влияние не само върху протичането на диабета, но може да предпази от развитие, да забави или да подобри контрола и лечението при наличие на високо кръвно налягане, високи нива на холестерол, бъбречни увреждания, често съпътстващи захарния диабет
- специална грижа за очите: консултирайте се с вашия лекар за предприемане на специфични мерки за ограничаване на вредните въздействия върху очите (продължителна работа пред компютър, работа и пребиваване в запрашена среда, необходимост от използване на изкуствени сълзи или други капки за очи)
- поддържане на оптимално тегло: наднорменото тегло и затлъстяването сами по себе си подпомагат прогресията на диабета и развитието на различни по вид усложнения, включително ретинопатия. Поддържането на оптималното за възрастта и здравословното състояние телесно тегло с помощта на корекции в храненето и подходяща физическа активност подпомага цялостния контрол на захарния диабет
Лечението при леките форми на диабетна ретинопатия изисква комплексни мерки от една страна за овладяване контрола над захарния диабет и забавяне прогресията на болестта, а от друга страна грижа за цялостното здравословно състояние и тонус.
При възможност и необходимост се предприемат и мерки за намаляване на вредните въздействия от околната среда, които могат да допринесат за развитието на зрителни нарушения и проблеми с очите.
Независимо от предприетите мерки в даден момент е възможна прогресия на болестта и развитие на по-тежки зрителни увреждания в резултат от диабетната ретинопатия (развитие на пролиферативна ретинопатия, макулопатия), които изискват специализирани и насочени мерки.
Лечение при диабетна ретинопатия: мерки при тежки форми (лекарства, лазер, хирургия)
С напредване на болестния процес диабетната ретинопатия води до различни по тежест прояви и зрителни нарушения, като е възможно развитие и на други усложнения, засягащи очите (например глаукома, хеморагия, слепота).
Именно поради този висок риск от сериозни увреждания на зрението още при първи данни за прогресия на процеса се препоръчва назначаване на подходяща терапия.
Лечението се определя индивидуално, като най-често включва лазерна терапия, хирургично лечение, инжектиране на лекарства вътреочно и други на фона на поддържане на захарния диабет под стриктен контрол.
Специфичната терапия е насочена към овладяване и забавяне прогресията на ретинопатията, облекчаване на проявите на болестта, подобряване на прогнозата.
Към едни от най-често прилаганите в клиничната практика методики за лечение на напреднала форма на диабетна ретинопатия (в различните специализирани лечебни заведения се прилагат различен набор от изброените) се включват:
- фотокоагулация: манипулацията е известна още и като фокална лазерна терапия и се прилага амбулаторно, без необходимост от болничен престой или хоспитализация във връзка с високата ефективност на фона на минимален риск от поява на усложнения и странични прояви в резултат от процедурата. Възможно е наличие на замъгления в зрението в рамките на първите 24 часа след манипулацията, както и появата на малки петна в зрителното поле в първите една до две седмици след лазерното лечение, които са предвидими, бързопреходни и отшумяват, без да предизвикват усложнения и сериозен дискомфорт
- панретинална фотокоагулация: представлява вид лазерна терапия с разсейване, при която се постига свиване на абнормалните кръвоносни съдове в ретината. По време на процедурата участъците, които са далечно разположени от макулата се третират чрез разпръснати лазерни лъчения и изгаряне, което води до свиването на патологичните кръвоносни съдове. Извършва се в лекарския кабинет, като често са необходими повече от една сесия. Възможни са известен дискомфорт, неразположение и замъглено зрение след манипулацията, които са бързопреходни. При някои пациенти се съобщава за загуба на периферно зрение и влошаване на нощното зрение след процедурата
- витректомия: по същество процедурата включва отстраняване на част от стъкловидното тяло, като се извършва след хоспитализация на пациента в съответното специализирано лечебно заведение под обща (системна, генерализирана) или местна (локална) анестезия. Отстраненият участък се замества със специален газ или течност, които след абсорбиране от тялото ще доведат до създаването на нов стъкловиден слой. Необходимо е предварително обсъждане на ползите и рисковете от манипулацията, както и някои ограничения, с които пациентът трябва да се съобрази (например при заместване с газ не се препоръчва пътуване със самолет до пълното абсорбиране на газа от тялото). След извършването на витректомия обикновено е необходим по-продължителен период за възстановяване (при някои пациенти повече от месец)
- вътреочно инжектиране на лекарства (инжектиране на лекарства в окото): за целта се използват препарати, известни като инхибитори на васкуларния ендотелен растежен фактор (VEGF-инхибитори), които се инжектират в стъкловидното тяло и подпомагат спирането на растежа на нови (абнормални) кръвоносни съдове. Този тип лечение може да се приложи самостоятелно или в комбинация с панретинална фотокоагулация по преценка на лекуващия лекар. Важно е да се отбележи, че ефектът от терапията трае до изчерпване на лекарствата от организма, след което е възможно повторно разрастване на патологични кръвоносни съдове и необходимост от повторна терапия. В някои случаи за лечение на диабетна ретинопатия се използва и приложението на вътреочни кортикостероиди. Инжектират се в стъкловидното тяло, като често се комбинират с приложението на VEGF-инхибитори за постигане на по-пълен и дългосрочен ефект. Към едни от одобрените за тази цел кортикостероиди се включват триамцинолон, дексаметазон, флуоцинолон, разработени специално за вътреочна апликация
Захарният диабет е хронично заболяване и въпреки проведеното специализирано лечение са възможни повторни увреждания, засягащи очите, поради което се препоръчва повишена бдителност и редовно проследяване на пациентите с диабет с голяма давност (над десет години).
Независимо от вида на избраната терапия и добрия успех от лечението, често се налага повторен терапевтичен курс във връзка с хроничния характер на диабета и склонността му към усложнения.
Можем ли да се предпазим от диабетна ретинопатия?
За съжаление липсват специфични мерки, които да гарантират при всеки отделен пациент, че няма да се развият характерните за диабет усложнения и увреждания на очите.
Не можем напълно да се предпазим от развитието на диабетна ретинопатия (при някои пациенти усложнението не се наблюдава), но можем да предприемем превантивни мерки и да забавим развитието на това усложнение.
Превенцията и адекватната профилактика от развитието на зрителни усложнения (и не само) при лица с диабет е необходимо да се превърнат в неизменна част от рутинното лечение.
За целта се препоръчва:
- пълен очен преглед в рамките на пет години от поставяне на диагнозата при захарен диабет тип 1
- пълен очен преглед от поставянето на диагнозата при диабет тип 2
- пълен очен преглед веднъж годишно (по преценка на лекаря и при наличие на рискове може да се наложи и по-често) при лица със захарен диабет
- контрол над нивата на кръвната захар: редовно проследяване на плазмената глюкоза и стриктно следване на предписания от лекуващия лекар терапевтичен план
- лечение на подлежащи заболявания, ангажиращи очите (глаукома, катаракта, хроничен конюнктивит и други)
- корекция на наличните зрителни нарушения (късогледство, далекогледство, астигматизъм)
- мерки за контрол над нивата на кръвното налягане (хипертонията може да ускори развитието на зрителните нарушения)
- мерки за контрол над нивата на холестерола
- спазване на здравословен и пълноценен хранителен режим
- адекватна за възрастта и здравословното състояние физическа активност
- при необходимост прием на добавки (витамини, минерали, есенциални киселини, лечебни растения, билки) за подпомагане на зрителната функция и здравния тонус на очите
- ограничаване на вредните навици
При диагностициран захарен диабет е необходимо повишено внимание по отношение на цялостното здравословно състояние, тъй като болестта се отличава с висок риск от развитие на различни по тежест системни усложнения.
Ранното лечение при диабетна ретинопатия (и ранното откриване на усложненията като цяло) се асоциира с по-висока успеваемостта на приложените терапевтични мерки и по-добра прогноза.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при диабетна ретинопатия
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕУРЕТИН капки 10 мл
ЛАЗЕР ЗА УКРАСА GLOW BRIGHT LASER LIGHT
КОЛАН SILK`N LIPO ЗА РЕДУЦИРАНЕ НА ТЕЛЕСНИТЕ МАЗНИНИ
Безплатна доставка за България!ПИКОЛАЗЕР LESCOLTON
Безплатна доставка за България!ХИРУРГИЧНО ИНЦИЗИОННО ФОЛИО HITEC 35 x 35 см
ХИРУРГИЧНО ИНЦИЗИОННО ФОЛИО HITEC 60 x 90 см
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-retinopathy/diagnosis-treatment/drc-20371617
https://www.medicalnewstoday.com/articles/183417.php
https://www.aao.org/eye-health/diseases/diabetic-retinopathy-treatment
https://emedicine.medscape.com/article/1225122-treatment
https://www.webmd.com/diabetes/retinopathy-causes-treatments#1
https://www.uptodate.com/contents/diabetic-retinopathy-prevention-and-treatment
https://www.diabetes.co.uk/diabetes-complications/retinopathy-treatment.html
https://www.visionaware.org/info/your-eye-condition/diabetic-retinopathy/treatments-for-diabetic-eye-disease/125
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Хирургически дренаж
- Диабет
- Лечение на синузит
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
Коментари към Лечение при диабетна ретинопатия