Последваща помощ с възстановителна хирургия на друга част на тялото МКБ Z42.8
Реконструктивната хирургия се занимава с коригирането на функционални увреждания, дължащи се на вродени малформации или причинени от изгаряния, травматични наранявания, аномалии в развитието, придобити заболяване и други. Последваща помощ с възстановителна хирургия на друга част на тялото се налага в случаите, когато се цели подобряване или възстановяване на функцията на гениталната област или за постигане на по-добър естетичен вид.
Повечето генитални травми се срещат при мъжете и включват увреждане на тестисите, скротума и мъжкия полов член. Гениталните травми при жени включват премахване на клитора (прави в някои култури), травми на външните срамни устни, включително изгаряния.
Повечето наранявания на тестисите са резултат от тъпа травма (нападения, катастрофи, спортни наранявания), проникващите тестикуларни наранявания са много по-рядко срещани. Нараняванията на тестисите са класифицирани като контузии или ако tunica albuginea е нарушена, като скъсвания. Травмата на скротума може да бъде причинена от проникваща травма, изгаряния или ухапвания.
Уврежданията на пениса могат да настъпят по различни начини. Често срещани са нараняванията с цип. Пенисните фрактури, които представляват руптури на кавернозното тяло, се появяват най-често, когато пенисът е насилствено огънат по време на сексуален акт, възможно е да има уретрално увреждане. Проникващи наранявания, включително животински и човешки ухапвания и огнестрелни рани, са по-рядко срещани.
Ако половият член е наранен, например огънат по време на полов акт, се налага операция. Ако част от пениса е случайно отрязана, ампутираната част трябва да се увие в марля, напоена със стерилен солен разтвор и да се постави в найлонова торбичка. След това се поставя във втора торба с охладител. Не трябва да се поставят ампутираните части от органа в ледена вода, тъй като прекият контакт с ледената вода лед е вредна за тъканите. Възможно е пенисът да бъде прикрепен дори след 16 часа. Един месец след операцията пациента не трябва да има сексуален контакт.
Вследствие на травмата могат да възникнат усложнения:
- Инфекция
- Еректилна дисфункция
- Приапизъм
- Изкривяване на мъжкия полов член (болест на Пейрони)
При жени повечето случаи на генитална травма се случват случайно и включват синини, подуване или незначителни порязвания на външните срамни устни, които се лекуват в рамките на няколко дни. Дори незначителни порязвания в тази област могат да причинят значително кървене поради богатото кръвоснабдяване. Влагалището и пикочния канал са защитени от срамните устни и обикновено не са увредени в тези случаи.
Ако детето падне върху тъп или остър предмет, могат да настъпят проникващи наранявания на влагалището. Тези наранявания могат да бъдат леки или сериозни и често изискват бърз преглед от лекар. Рядко гениталната травма може да бъде признак на сексуално посегателство.
Ако мястото кърви трябва да се притисне, като се използва чиста марля или кърпа. Раната трябва да се дезинфекцира. Ако пациента се намира в домашни условия това се извършва със сапун и вода. Ако на мястото се появят синини или оток е необходимо да се постави студен компрес, но да не стои повече от 30 минути. По предписание на лекарят се приемат обезболяващи лекарства. Трябва да се избягва носенето на тесни дрехи. Раните, локализирани в гениталната област заздравяват по-бързо от останалите.
В някой страни поради културни или религиозни причини се премахва клитора на жената. По този начин се намаляват усещанията им по време на сексуален акт. Съществува операция за възстановяването на клитора. Грижите след нея се състоят в това да се сменят ежедневно превръзките и по преценка на лекаря да се приемат обезболяващи. Мястото не трябва да се мокри, докато раните не зараснат.
Последваща помощ с възстановителна хирургия на друга част на тялото се налага и при изгаряния. То представлява, не само сериозен естетичен проблем, но и може да причини тежки стриктури, ограничаващи движенията и засягащи функцията на поразената част от тялото. Изгарянията в гениталната област се случват изключително рядко и протичат много болезнено. Тъканта трябва да се запази жизнена, за да се стимулира заздравителния процес, защото реконструкцията не винаги води до задоволителни резултати.
Пациентите с леки изгаряния се лекуват консервативно. Дълбоките изгаряния, които освен епидермиса, засягат и дермата, налагат хирургическа намеса. Най-често се изършва трансплантация на кожа. За нея е необходимо да се вземе здрав участък кожа от една част на тялото и да се трансплантира в засегнатата зона. Медикаментозното лечение също заема много важно място в терапията на изгарянията. Използват се:
- изотонични кристалоидни разтвори;
- аналгетици за овладяване на болката;
- в по-тежките случаи – опиоиди;
- дават се антибиотици за превенция на евентуална инфекция и други.
Библиография
https://www.msdmanuals.com/professional/injuries-poisoning/genitourinary-tract-trauma/genital-trauma
https://www.childrens.com/specialties-services/specialty-centers-and-programs/gynecology/what-we-treat/genital-trauma
https://www.childrenscolorado.org/conditions-and-advice/conditions-and-symptoms/symptoms/genital-injury-male/
https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/penile-trauma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29923901
Коментари към Последваща помощ с възстановителна хирургия на друга част на тялото МКБ Z42.8