Други процедури, които нямат лечебни цели МКБ Z41.8
Рубриката други процедури, които нямат лечебни цели, включва някои профилактични мероприятия, които се предприемат с цел да се предотврати развитието на дадено заболяване или настъпването на усложнения.
Други процедури, които нямат лечебни цели са извършването на профилактични прегледи, провеждането на профилактични изследвания, скринингът, който се извършва за някои заболявания при определени рискови групи. Те са част от превантивната медицина. Тя цели ранното диагностициране на дадено заболяване и своевременното му лечение.
В съвременния свят хората пътуват свободно и именно на тази миграция се дължи разпространението на различни заболявания. През 2014 г. над един милиард души са пътували извън границите на собствените си държави, като много малко от тях са потърсили медицински грижи преди пътуванията си. Медицината свързана с пътувания включва епидемиология на заболяванията, ваксинация, прилагане на медицински манипулации преди пътуването, полагане на специални медицински грижи за специфични райони.
Рисковете по време на пътуване са:
- Инфекциозни болести, характерни за определен регион
- Слънчево изгаряне
- Морска болест
- Инфекции на горните и долните дихателни пътища
- Диария и последваща дехидратация
- Минимални травми
- По-тежки травми, сърдечна, диабетна криза
Всички хора, планиращи пътуване, трябва да бъдат информирани за потенциалните опасности на страните, които ще посетят и да бъдат информирани как да сведат до минимум рисковете за здравето им. Преди предприемането на пътуване трябва да се изяснят:
- Средства за медицинско обслужване, налични по време на пътуване и планиране на извънредни ситуации, свързани със здравето, включително застраховка
- Познаване на всеки известен риск от заболяване или препоръчани предпазни мерки
- Продължителност на пътуването
- Очаквани условия на живот
- Лично здравно състояние (възраст, тегло, бременност)
- Медикаменти и алергии
- Медицинска история
- Медицински или физически ограничения
Препоръчва се носенето на аптечка при всякакви пътувания, независимо дали е в развиващите се страни или в страни от третия свят. Комплектът трябва да включва стандартни инструменти за първа помощ, медикаменти за стандартни заболявания и симптоми. В някои държави са забранени определени лекарства, а за други е необходима рецепта от лекар, затова преди пътуване е препоръчително пациентите да се информират.
Други процедури, които нямат лечебни цели са ваксинациите. От съществено значение е човек да е образован по отношение на задължителните и препоръчителни ваксинации за регионите, които ще посети. Задължителните (рутинни) ваксинации са имунизациите, които задължително се поставят, за да поддържат нормалното здравословно състояние на хората, например имунизация срещу тетанус. Тези ваксини са необходими за защита от заболявания, които са често срещани в много части на света.
Препоръчителните ваксинации не са задължителни и се основават на редица фактори като дестинации за пътуване, дейности, сезон, предишни имунизации, градско или селско местоположение, възраст и настоящ здравен статус. По принцип тези ваксинации се препоръчват, за да се предпазят пътниците от заболявания, които се намират в други части на света, и да се предотврати внасянето на инфекциозни болести през международните граници. Например ваксина срещу полиомиелит се препоръчва за някои страни в Близкия Изток.
Съществува ваксина срещу холера, която е препоръчителна за пътуващите до засегнатите от холера региони (Индия, Африка, Латинска Америка). Холерната ваксина (Vaxchora) е единствената, одобрена от FDA за профилактика на холера в САЩ. Представлява жива, но отслабена ваксина и се прилага като единична орална (през устата) течна доза от около 3 унции най-малко 10 дни преди пътуването до засегната от холера област. Съществуват други ваксини за профилактика на холера, но се изискват по 2 дози. Други препоръчителни ваксини са срещу:
- Дифтерия
- Коклюш
- Морбили (дребна шарка)
- Рубеола
- Хемофилия инфлуенца тип б
- Хепатит В и А
- Бяс
- Менингококова инфекция
- Жълта треска
- Ку треска
- Тиф и паратиф
- Чума
- Туберкулоза
- Едра шарка (Варицела)
- Японски енцефалит
Според Международните здравни правила (International Health Regulations) се изисква ваксинация срещу жълта треска при пътуване до определени държави в Африка и Южна Америка. Освен това тези, които пътуват по време на Хадж (поклонението в град Мека), също са задължени от правителството на Саудитска Арабия да получат менингококова ваксинация. Белиз не позволява на круизни кораби или самолети да навлизат в територията на страната ако пътниците им нямат ваксинация срещу жълта треска.
Едно от най-често срещаните заболявания, свързани с пътуването, е диарията. Тя може да варира от лека до продължителна, болезнена или изтощителна. Като високорискови дестинации се определят развиващите се страни от Южна Америка, Африка, Близкия Изток и Азия. С особено висок риск са деца, имуносупресирани лица, пациенти с възпалително заболяване на червата или диабет, както и такива, приемащи H2-блокери или антиацидни медикаменти.
Приблизително 30-70% от международните пътници (около 12 милиона души) развиват диария най-често през първата седмица от пътуването, но е възможно дори и след завръщане у дома. Причина за диария са замърсената храна или вода, обикновено се среща в райони с лоша хигиена. Пътуващите трябва да бъдат информирани да консумират храна, която е гореща или варена и бутилирани напитки, както и старателно измиване на ръцете.
В повечето случаи диарията отминава за 1-2 дни без лечение и рядко е животозастрашаваща. Инфекциозните агенти са основната причина, като бактериалните ентеропатогени причиняват приблизително 80% от случаите на диария при пътниците. Най-честият причинител е Escherichia coli (ETEC).
Антибиотиците не осигуряват защита срещу вирусни или паразитни патогени, затова не се препоръчват за лечение на диария. Следователно, те могат да предоставят на пътниците фалшиво чувство за сигурност. Заради това се насърчава стриктното спазване на превантивните мерки и като допълнителна профилактика се препоръчва бисмутов субсилицилат и приемане на голямо количество течности.
Кинетоза (прилошаване при пътуване) е друг вид риск, свързан с пътуване. Проявява се със световъртеж, повишаване на слюноотделянето (хиперсаливация), бледа и изпотена кожа, гадене и повръщане. След прекратяване на движението симптомите отзвучават. Появява се при пътуване с моторни превозни средства, самолет, воден транспорт и други.
Симптомите могат да се прекратят след приемане на медикаменти, консумация на джинджифил или мента. За да не се появят, профилактично се препоръчва преди пътуването да се приемат медикаменти срещу прилошаване или други алтернативни средства.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Travel_medicine
https://emedicine.medscape.com/article/811510-overview
http://www.health.gov.au/internet/main/publishing.nsf/content/health-pubhlth-strateg-communic-vpd.htm
https://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/motion-sickness#1
Коментари към Други процедури, които нямат лечебни цели МКБ Z41.8