Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица с потенциална опасност за здравето, свързана с инфекциозни болести Контакт с болен и възможност от заразяване с инфекциозни болести Контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести

Контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести МКБ Z20.8

от 03 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести МКБ Z20.8 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Инфекциозните болести се предават чрез хората по непряк или пряк контакт. Някои видове бактерии, вируси, паразити и гъбички могат да причинят инфекциозно заболяване. Най-често се разпространяват чрез директен контакт. В рубриката контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести се говори за начините на разпространение на инфекциозните заболявания и как да се предпазим от тях.

Преки пътища на предаване

Директен контакт със заразоносител или болен

Предаването се случва, когато заразеният човек докосва или обменя телесни течности с някой друг. Това може да се случи преди заразеният да е наясно със заболяването. Полово предаваните болести (ППС) могат да се предават по този начин.

Бременните жени също могат да предават някои инфекциозни заболявания чрез плацентата. Някои ППБ, включително гонорея, могат да се предават от майка на бебе по време на раждане.

Капков път на разпространение

При кашляне и кихане заболяването може да се разпространи, чрез отделените секрети. Заразяването може да стане и при говорене, тъй като се отделят капки, съдържащи причинителя на заболяването.

Непреки пътища на заразяване

Инфекциозни причинителиПредаване чрез въздуха

Някои инфекциозни агенти изминават дълги разстояния и могат да останат суспендирани във въздушното пространство за продължителен период от време. Така се предава причинителят на морбили.

Замърсени предмети

Някои организми могат да живеят върху обекти за кратко време. При допир до такъв предмет, например дръжка на врата, скоро след като заразен човек я е докосвал, може друг да се зарази. Предаването на причинителя се случва при допир на ръцете до откритите лигавици (уста, нос или очи), преди старателно да са измити.

Друг начин на предаване на инфекциозно заболяване е чрез замърсени кръвни продукти или медицински консумативи.

Храна и питейна вода

Хранителните продукти и водата служат за среда на обитаване и размножаване на много патогенни микроорганизми и паразити. E. coli често се предава чрез неправилно съхранявани продукти или необработено месо. Неправилно консервираните храни създадат среда за Clostridium botulinum, който може да доведе до ботулизъм.

Контакт между животни и хора

Животните са естествен резервоар на много и най-различни заболявания. Някои инфекциозни заболявания могат да се предават от животно на човек. Това се случва, когато заразено животно ухапе или надраска човек или когато той се занимава със сурови животински продукти. Паразитът Toxoplasma gondii може да се намери в котешки изпражнения, причинява заболяването токсоплазмоза.

Ухапвания от насекоми

Някои инфекциозни агенти се предават от насекоми, особено от тези, които смучат кръв. Това включва комари, бълхи и кърлежи. Насекомите се заразяват, когато се хранят със заразени гостоприемници, като птици, животни и хора. След това болестта се предава, когато насекомото ухапе нов гостоприемник. Маларията, Западно-Нилската треска и лаймската болест се разпространяват по този начин.

В рубриката контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести се разглеждат и някои заболявания, като морбили, варицела и менингит.

Морбили

Преди да се създаде ваксина срещу дребната шарка (морбили, брусница), това е било сериозно инфекциозно заболяване, с висока смъртност. Много от оцелели имат трайни белези върху тялото си, особено по лицата им, а някои са загубили зрението си.

Обрив при морбилиМорбилите се предават само чрез хора по въздушно-капков механизъм, чрез секрети от очите и горните дихателни пътища. Заболяването се характеризира с висок контагиозен индекс, тоест един човек може да зарази голям брой други хора.

Рядко дребната шарка се разпространява във въздуха в затворени условия, като например в сграда или градски транспорт. Въпреки че, във всяка възраст човек е можел да се разболее от дребна шарка, главно са боледували деца.

Заради въвеждането на масовата ваксинация в днешно време изключително рядко някой може да се зарази с вируса на морбили. Боледуват почти винаги лица, които не са имунизирани.

След преболедуване от дребна шарка имунитетът е пожизнен (за цял живот). Много рядко някой може да се разболее повторно, но прекарва инфекцията леко, без усложнения и е в добро общо състояние.
Времето от заразяване до появата на първите симптоми (инкубационен период) е около 2 седмици. В този период лицата не подозират, че са болни и могат да разпространяват заболяването на други.

След инкубационният, следва периодът на катарално възпаление на лигавиците на дихателните пътища и конюктивите. Този стадий продължава 3-4 дни и се характеризира с повишена температура, влошено общо състояние, кашлица и хрема.

Най-характерният признак на заболяването са петната на Филатов-Коплик. Това са малки белезникави петна, надигнати над кожата и върху еритема (зачервена) зона, появяващи се в устната кухина.
През обривният стадий се появяват макуло-папулозни обриви по лицето и тялото, които се задържат около седмица и постепенно се сливат. Постепенно се образуват корички върху обрива, които падат самостоятелно. Пациентите продължават да са заразни и трябва да се взимат предпазни мерки.

Варицела

Друго остро инфекциозно заболяване е варицелата (едра шарка, лещенка), причинява се от варицела – зостер вируса (VZV). Той води до появата на обрив, сърбеж, влошено общо състояние и треска. След преболедуване остава траен имунитет. Въведена е ваксина, която не е задължителна за територията на Република България.

Някои хора, които са ваксинирани срещу варицела, все още могат да се разболеят. Обикновено заболяването при тях протича по-леко. Рискови групи пациенти, при които заболяването може да протече тежко или фатално са бременни, новородени и пациенти в старческа възраст.

Обрив при варицелаЗаразяването с едра шарка става по въздушно-капков път, чрез отделяне на секрети от дихателните пътища и конюктивите. Тъй като се наблюдава везикулозен обрив по кожата, друг начин за заразяване е чрез контакт на съдържимото във везикулата.

При бременни жени варицела се предава и трансплацентарно и предизвиква заболяване на младия плод. Ако заразяването стане през първите 6 лунарни месеца, състоянието се нарича варицелен фетален синдром, протичащо с мозъчни, зрителни, неврологични усложнения и хипоплазия на тялото.

Ако инфектирането на плода стане около термина или непосредствено след раждането се нарича неонатална варицела. Тези новородени подлежат на профилактика с антиварицелен имуноглобулин или противовирусни средства. Инкубационният период на едрата шарка е около 10-21 дни.

Ваксината срещу варицела съдържа жив, атенюиран VZV. Ваксината срещу варицела е лицензирана за хора на възраст ≥12 месеца, а комбинираната ваксина срещу морбили-паротит-рубеола-варицела (MMRV) е разрешена само за деца от 1 до 12 години. Ваксините са подходящи за лица, които нямат противопоказания.

Противопоказания за ваксинация включват алергия към компоненти от ваксината, имунокомпрометиращи условия, лечение или бременност. Ефективността на ваксината е приблизително 80% след 1 доза и 92% - 95% след 2 дози.

Менингит

Менингитът представлява възпаление на мембраните (менингите) около главния и гръбначния мозък. Причинява се от бактерии, вируси, паразити и гъбички. Подразделя се на серозен и гноен. Най-често се причинява от Neisseria meningitidis, тогава се нарича менингококов менингит. В някои случаи пациентите се подобряват без лечение. Други могат да бъдат животозастрашаващи и изискват спешно лечение.

Заболяването се проявява с главоболие, треска, вратна ригидност, сънливост, гадене и повръщане, обрив, макар и рядко може да се наблюдават епилептични припадъци. Вирусният менингит е по-често срещан, но бактериалният може да бъде по-опасен, ако не се диагностицира и лекува бързо.

МенингитПоради тази причина двете основни ваксини са срещу бактериални причинители. Първата ваксина включва четири от най-често срещаните видове бактериални серотипове. Издържа по-дълго и предлага по-голяма защита.

Втората ваксина е насочена към един специфичен щам и защитата, която осигурява е по-малка. Препоръчва се само при определени популации от хора.

Страничните ефекти включват болезненост, зачервяване и парене на мястото на инжектиране. Някои хора могат да изпитат понижаване на телесната температура за ден или два след инжектирането. Втрисане, главоболие, болки в ставите и умора също са възможни.

Не всички видове менингит са заразни. Тези, причинени от гъбички и паразити не се предават на околните. Вирусният менингит е заразен. Той се разпространява чрез директен контакт с телесни течности, включително слуз, изпражнения и слюнка. Капки заразена течност могат да се разпространяват и споделят при кихане и кашлица. Не е нужно да се влиза в пряк контакт със заразен човек, за да се предаде инфекцията.

Бактериалният менингит, най-сериозната форма на менингит, също може да бъде заразен, особено ако е менингококов менингит. Той се разпространява чрез продължителен контакт със заразен човек.

ДезинфектантПредпазни мерки.

Тъй като инфекциозните заболявания могат да се разпространят чрез пряк или непряк контакт, всички са изложени на риск от заболяване. По-висок е рискът, ако човек е около болни хора или в не санитарни условия.

Няколко прости предпазни мерки могат да предотвратят предаването на заболявания, например редовното миене на ръцете. Трябва да се използват сапун и топла вода и енергично да се разтриват ръцете, поне за 20 секунди. Ако липсват условия за измиването им, може да се използва дезинфициращ препарат за ръце на алкохолова основа. Измиването на ръцете е една от най-важните и ефективни предпазни мерки, които могат да се направят. Други мерки са:

  • свеждане до минимум докосването на откритите лигавици (уста, нос и очи) с ръце
  • избягване на болни хора, доколкото е възможно
  • носене на ръкавици за еднократна употреба
  • покриване на устата при кихате и кашляте и измиване на ръцете след това
  • научаване на децата да не поставят ръцете си или предмети в устата
  • дезинфекция на дома, работното място и играчките на децата

Опасните организми могат да виреят в неправилно приготвена или съхранявана храна. За избягване на кръстосаното замърсяване, суровите меса и преработените (сухи меса) се съхраняват отделно. Използват се различни повърхности за подготовка на суровите меса.

ВаксинацииПри престой в гористи местности се препоръчва носенето на дълги панталони и блузи с дълги ръкави, за избягване ухапвания от насекоми. Може да се използват средства против насекоми (репеленти) или мрежа против комари. Не трябва да се пипат животни в дивата природа.

Обикновено децата се ваксинират срещу заболявания като морбили, заушка, рубеола, хепатит Б, туберкулоза и други. При пътуване в чужбина хората трябва да се информират за заболяванията там и ако съществуват ваксини, да се ваксинират. Също така да се ваксинират редовни домашните любимци.

3.4/5 5 оценки

Библиография

https://www.healthline.com/health/disease-transmission
https://www.cdc.gov/smallpox/about/index.html
https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/varicella/index.html
https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2020/travel-related-infectious-diseases/varicella-chickenpox
https://www.healthline.com/health/meningitis#vaccine

Коментари към Контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести МКБ Z20.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести МКБ Z20.8
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 10:20
    Коментирайте "Контакт с болен и възможност от заразяване с други инфекциозни болести МКБ Z20.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 115 дни, 14 часа и 3 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 145 дни, 19 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 18 часа и 31 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 11 часа и 12 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 18 часа и 4 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 1 час и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОМПЛЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА КОЖАТА HYDRATATION ROUTINE EXPERT

ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА ДЕТОКС ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ

ПЮР НУТРИШЪН КАНДИДА КОМПЛЕКС капсули * 60

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival