Контакт с болен и възможност от заразяване с инфекциозни болести МКБ Z20
Инфекциозните заболявания се причиняват от микроорганизми като бактерии, вируси и гъби. Те могат да се предават от човек на човек, разпространявайки заболяването. Начините на предаване на инфекциозните заболявания са: въздушно-капков, фекално-орален, трансмисивен, покривен път.
Патогенните микроорганизми живеят навсякъде в околната среда - вода, почва, прах, в животните и дори в човека. Това прави висок рискът от заболяване. За да се предпази от това организмът има имунна система, която ако в даден момент е отслабена и не може да го защитава, може да не може да предпази организма от инвазията на микроорганизмите.
Контакт с болен и опасност от заразяване с инфекциозна болест има в случай на силно заразен причинител, който при здрав организъм лесно причинява заболяване. Такива са например вирусите на грипа, на морбили, варицела или рубеола. Те са въздушно-капкови инфекции, които имат много висок контагиозен индекс. Обикновено това се свързва с близък контакт между болен и здрав човек - целувка, прегръдка, сексуален контакт. Възможно е и заразяване чрез непряк контакт при използване на вещите на болен човек от здрав без последния да си измие ръцете.
Пътища на предаване на заразата са:
1. Въздушно-капков път: Осъществява се при инфекции на горните дихателни пътища, при които в лигавицитеи особено в секретите има микроби и те се предават чрез капчици във въздуха след кихане или кашляне. Затворените пространства увеличават риска от заразяване, поради по-голяма възможност от попадане на капчиците върху здрав човек. Такива инфекциозни заболявания са:
- грип,
- морбили,
- паротит,
- варицела,
- рубеола,
- скарлатина,
- дифтерия,
- коклюш и др.
Те са с висок контагиозен индекс, което означава, че здрав организъм лесно би бил заразен.
2. Покривни инфекции: Те са:
- всички раневи инфекции,
- гонорея,
- антракс,
- газова гангрена,
- тетанус,
- бяс.
При тях контакт на здрав и болен с една от изброените инфекциозни болести не е опасен, като се изключи гонорея, които се предава по полов път. Заразяването става директно чрез попадане на микроба в здравия организъм. Болният от тетанус или газ гангрена не е опасен за околните, тъй като не може да ги зарази в пряк контакт.
3. Трансмисивен път: Предават заразите чрез преносители. Най-често това са животни - кърлежи, бълхи, комари. Например някои комари могат да пренасят маларийният паразит, някои кърлежи - причинителят на Лаймската болест. Предаване се извършва чрез ухапване на заразен човек и след това ухапване на здрав. Непосредственият контакт на болен и здрав не води до разболяване.
4. Фекално-орален тип на предаване на заразата. При него патогенните частици се предават в околната среда чрез изпражненията и замърсяват околната среда, включително и хранителни продукти или водни басейни. Ако те не бъдат обработени по подходящ начин или внимателно измити са източник на зараза за здравите организми. По фекално-орален път се разпространяват следните заболявания -
- Хепатит А,
- холера,
- салмонелоза,
- дизентерия,
- коремен тиф,
- ентеровируси и други.
Контакт с болен и опасност от предаване на заразата има в следните случаи: при неспазване на лична хигиена и не измиване на ръцете си при контакт с изпражненията (смяна на пелени),докоснати повърхности от болния (играчки на малки деца),замърсена питейна вода или хранителни продукти.
Контакт с болен и възможност от заразяване с инфекциозна болест има в зависимост от патогенността на причинителя, имунната система на здравия човек, хигиената и здравна култура, както и от средата.
Коментари към Контакт с болен и възможност от заразяване с инфекциозни болести МКБ Z20