Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица с потенциална опасност за здравето, свързана с инфекциозни болести Контакт с болен и възможност от заразяване с инфекциозни болести Контакт с болен и възможност от заразяване с друга неуточнена инфекциозна болест

Контакт с болен и възможност от заразяване с друга неуточнена инфекциозна болест МКБ Z20.9

от 03 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Контакт с болен и възможност от заразяване с друга неуточнена инфекциозна болест МКБ Z20.9 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Наред с баналните инфекции, които всеки преболедува поне по веднъж в живота си, съществуват и такива, които са 100% заразни и дават висока степен на смъртност. Това са т.нар особено опасни инфекции (ООИ). ООИ включват инфекциозни заболявания, които обхващат много големи групи от населението, протичат изключително тежко, в повечето случаи смъртоносно и са силно заразни. Такива са холерата, чумата, жълта треска.

По настоящем ООИ се наричат "инфекциозни болести, които могат да предизвикат извънредно положение в здравеопазването в световен мащаб" (TELO в английската литература). Заболяванията са разпределени в някои категории. Първата група включва болести, които са много рядко срещани и имат много сериозно въздействие върху здравето - полиомиелит, грип, причиняващ тежък респираторен дистрес синдром (ТОРС). Втората група включва заболявания, които се разпространяват бързо и обхващат големи територии и имат сериозни посредници върху здравето. Тук спадат заболявания като холера, белодробната форма на чумата, жълтата треска, хеморагичните трески.

В класификацията влиза само белодробната форма на чумата поради това, че именно така се разпространява много бързо, бързо настъпва летален край, предава се по въздушно-капков път, бързо добива епидемични размери. Пациенти с белодробната форма на чумата имат пристъпи на кашлица, по този начин много микроби попадат в околната среда. Те се отлагат на около 5 метра от болния, което допълнително улеснява заразяването и предаването на заразата. Контакт с болен и възможност от заразяване с чума при незащитен здрав човек причинява заболяването неизбежно.

Друга особено опасна инфекция е тази, причинявана от вируса на Ебола. Тя е изключително заразна болест. В началото на заразяването си с нея тя се предава от вирусоносителя чрез всички телесни секрети (кръв, пот, урина, слюнка, фекалии, семенна течност, лимфа). След определен период от време вирусът се отделя от излющените клетки на епидермиса и тогава може да се предава и през тях. Тогава само докосване на кожата може да причини заразяване. Контакт с болен и възможност за заразяване от Ебола е изключително висок при непосредствен контакт. Вирусът причинява хеморагична треска - кръвоизливи от всички органи. Смъртността е много висока - достига до 68%.

Холерата е тежко инфекциозно заболяване, причинена от бактерия Vibrio cholerae. Засяга гастроинтестиналната система като причинява тежка дехидратация и дава висока смъртност. При холерата се наблюдава епидемично разпространение. Включена е в регистъра за особено опасните инфекции и подлежи на специален контрол.

Източник на заразата е болният човек, който може да я предава в края на инкубационния период. Контакт с болен и заразяване от холера се наблюдава при недиректен контакт - например при използване на замърсени вещи и не измиване на ръцете след това.

Холерните вибриони се съдържат в изпражненията и повърнатите материи като огромно количество представляват холерните вибриони. По този начин се осигурява масивна контаминация и улеснява предаването на заразата у здравите лица. Освен във водата холерните вибриони могат да се съхранят и в жаби, миди, раци и някои видове риби, което ги прави естествен резервоар в природата.

Жълтата треска е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от вирус и се пренася от различни жилещи насекоми. Вирусът живее в слюнката на жилещото насекомо и се предава след ухапване на гостоприемника. Заболяването протича тежко - с хеморагични прояви, кръвоизливи. Уврежда се черния дроб, което се наблюдава през токсичния етап на заболяването. В тази фаза настъпват около 30% от случаите. След преболедуване остават трайни увреждания на органите. Източник на заразата е болният човек, който не може да предаде на друг при непосредствен контакт, тъй като заболяването се предава чрез трансмисивен механизъм.

Контакт с болен и заразяване от особено опасна инфекция е много голям, поради високият контагиозен индекс на тези заболявания. Именно поради това за тях се прилагат строги профилактични мероприятия с цел силното им ограничаване и недопускане на избухване на пандемии.

3.5/5 2 оценки

Коментари към Контакт с болен и възможност от заразяване с друга неуточнена инфекциозна болест МКБ Z20.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Контакт с болен и възможност от заразяване с друга неуточнена инфекциозна болест МКБ Z20.9
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 10:18
    Коментирайте "Контакт с болен и възможност от заразяване с друга неуточнена инфекциозна болест МКБ Z20.9"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 143 дни, 15 часа и 59 мин.

Възможност за индивидуална e mail консултация с д-р Марио Янакиев

преди 1015 дни, 3 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 18 часа и 29 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 11 часа и 10 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 18 часа и 2 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 1 час и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОМПЛЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА КОЖАТА HYDRATATION ROUTINE EXPERT

ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА ДЕТОКС ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ

ПЮР НУТРИШЪН КАНДИДА КОМПЛЕКС капсули * 60

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival