Контакт с болен и възможност от заразяване с въшки, акариаза и други инвазии МКБ Z20.7
Въшките са паразитни, безкрили насекоми с над 3000 представителя. Въшките паразитират и по птици и повечето бозайници, както и при хората. Хранят се с кожата, мастния секрет и кръвта на своя гостоприемник. Ухапването от въшка не предизвиква дразнещ ефект върху кожата. Попадане обаче на слюнка или фекални маси от тях дразнят кожата и причиняват сърбеж.
При човека паразитират три вида въшки - главова, дрешна и срамна. Главовата и срамната са кръвосмучещи. Главовата въшка паразитира на скалпа на човек, а срамната може да се срещне по космите на цялото тяло, с изключение на главата.
Въшливостта е заразяване с ектопаразитите. При опаразитяване първият симптом, който обикновено алармира е силният сърбеж и породеното от него чесане.
Контакт с болен и възможност от заразяване с въшки става чрез близък контакт между хора, чрез директен контакт с главата на опаразитения, чрез споделяне на спално бельо, облекло като шапки.
Срамните въшки се разпространяват от човек на човек чрез интимен контакт, както и при използване на общи кърпи, дрехи, легла. Възрастните страдат по-често от децата.
Главовите въшки се предават най-често в затворени колективи - детски градини, училища. Опаразитяването става чрез контакт, при децата това става чрез допиране на глави, използване на общи възглавници, плюшени играчки, аксесоари за коса, гребени, четки.
Дрешните въшки се разпространяват на места с ниски хигиенни условия като военни лагери или бежански лагери. Те са свързани обикновено с лоша лична хигиена. Опаразитяването с тях се осъществява чрез използване на общи дрехи,спално бельо и други.
Главовите въшки обикновено не са носители на други инфекции, за разлика от дрешната въшка, която пренася петнистия тиф. Главовата въшка в редки случаи може да доведе до вторично инфекция - импетиго и пиодермия.
Възприемчивостта към въшките е всеобща. Превенцията включва профилактични прегледи на децата особено във възраст между 4 и 15 години и спазване на добра лична и интимна хигиена.
Акарите са малки членестоноги. Някои видове паразитират върху растения, други върху животни и човека. Описани са над 40 000 вида. Акарите са малки кърлежи, които при човека могат да предизвикат алергични заболявания, включително екзема, сенна хрема, астма или да влошат атопичния дерматит.
Причинителят на крастата, Sarcoptes scabiei, е представител на семейството на акарите. Паразитира по хора и животни. Крастата е силно заразно заболяване на кожата.
Контакт с болен и възможност от заразяване с акарис се наблюдава при близък контакт с опаразитен или негови вещи, а също и при сексуален контакт. Други форми на физически контакт също може да предали паразита, като например прегръдка.
Възприемчивостта е всеобща, като в колективите със съмнителна хигиена се разпространява бързо (старчески домове, социални домове, интернати).
Заболяването се характеризира с упорит сърбеж, поява на обриви по ръцете, стъпалата, китките, лактите, гърба, бедрата и външните полови органи.
Профилактика на опаразитяване с ектопаразитите като въшки и акари е предимно поддържане на добра лична хигиена, избягване на контакти с опаразитени хора. При диагностициране на заболяването е нужно незабавно лечение и профилактични прегледи, които да предпазят реинвазиране на паразита.
Коментари към Контакт с болен и възможност от заразяване с въшки, акариаза и други инвазии МКБ Z20.7