Контакт с болен и възможност от заразяване с туберкулоза МКБ Z20.1
Туберкулозата е инфекциозно заболяване, което може да засегне всички органи и системи (централна нервна система, очи, сърце, бъбреци, кожа, кости, стави, кухи коремни органи и други), но в 90% от случаите засяга белите дробове. Причинява се от бактерия Mucobacterium tuberkulosis. Той е много устойчив във външна среда.
Предаването на инфекцията става най-често от дихателната система чрез разпръскване на бактериите, съдържащи се в храчки. При кихане, кашляне, разговор се отделят пръски и чрез въздушно-капков път заразяват близко стоящи до болния. В храчките на болен от туберкулоза се съдържат милиони бактерии, които могат да останат жизнеспособни дълго време във външна среда.
Друг път на заразяване е алиментарен (хранителен) - с консумиране на мляко от болни животни, недостатъчно добре обработено месо от боли животни.
Рядко е възможен и контактен път - през увредена кожа или лигавица навлизат при хора, работещи с животни.
Контакт с болен, който има активна инфекция и възможност от заразяване с туберкулоза е голям, особено ако болният е от близко обкръжение. Болни с латентна инфекция не са заразни и не могат да разпространяват болестта. Туберкулозата има висок контагиозен индекс, но по-нисък от този на варицела и грип. Рискът от заразяване е значително по-голям при многократни срещи с бактерия, живеене в места с лоша вентилация. Най-значителен рисков фактор за заболяване е отслабена имунна система.
В имунизационния календар на България е въведена задължителна ваксина. Лечението на активната форма на туберкулозата е продължително и се прилагат комбинация от медикаменти. Обикновено продължава месеци.
»Още информация по темата може да намерите в: Туберкулоза
Коментари към Контакт с болен и възможност от заразяване с туберкулоза МКБ Z20.1