Смесена астма МКБ J45.8
Астмата е дългосрочно заболяване, засягащо долните дихателни пътища. То води до неспецифично възпаление и стесняване на дихателните пътища и затруднява дишането. Тежко протичащата астма може да причини проблеми с говоренето или активността.
Астмата е сред най-често диагностицираните хронични респираторни заболявания, което засяга около 25 милиона души само в САЩ и причинява 1,6 милиона посещения в спешното отделение ежегодно. С правилно контролиране на състоянието и адекватно лечение, пациентите могат да живеят напълно нормален живот, без той да е засегнат по някакъв начин. Въпреки това, лошо контролираната астма нарушава качеството на живот на пациентите.
Съществуват различни класификации за астма, в зависимост от основните причини, патофизиологичния механизъм и пр. Най-общо заболяването може да бъде класифицирано по следния начин:
- Алергична астма
- Неалергична астма
- Смесена астма (съчетание на състояния, посочени в рубриките J45.0 и J45.1)
Честота
Астмата е едно широко разпространено респираторно заболяване, по-характерно за развитите, отколкото за развиващите се страни. Смята се, че приблизително 5-10% от населението на САЩ са със симптоми на астма или това е около 25 милиона души. От диагностицираните случаи на астма, голяма част от тях са именно деца. Алергичната астма е с много ранна еволюция и е по-характерна за детската възраст, докато неалергичната се диагностицира в по-късните етапи от живота. В световен мащаб астмата засяга около 300 милиона души, което го прави сред най-често срещаните хронични респираторни заболявания.
Въпреки че, генетичните фактори са от основно значение за определяне на предразположението към астма, факторите на околната среда играят по-голяма роля за появата на самото заболяване. От всичките диагностицирани случаи на астма, вероятно около 2-10% имат тежко протичаща астма и при тях усложненията и смъртността са сравнително често настъпващи. В детска възраст, съотношението между засегнати от астма момчета и момичета е 2:1. Въпреки това, момчетата са много по-склонни да "израстат" самото заболяване с навлизане в пубертета.
Причини
Основните причини за развитието и появата на смесена астма са различни фактори от ежедневието на всички хора, с единствената разлика в това, че някои тях имат свръхчувствителност към определени вещества и дразнители. Сред най-честите причини за астма са:
- Алергени като полени, мухъл, пърхот от домашни любимци и акари
- Дразнители като силни миризми от парфюми или почистващи разтвори
- Замърсяване на въздуха
- Химически изпарения
- Тютюнев дим
- Тежко физическо натоварване
- Студен въздух или резки климатични промени
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
- Лекарства като аспирин
- Силен психоемоционален стрес, тревожност
Рискови фактори
Сред някои от факторите, които предразполагат към развитието на астма са:
- Генетична предразположеност (родители с астма или атопия)
- Расова предразположеност (астмата е много по-често срещана при хора с афроамерикански произход)
- Полова предразположеност (както вече споменахме, астмата се среща много по-често при момчета, отколкото при момичета)
Класификация
В зависимост от тежестта на заболяването и честотата на пристъпите, астмата се класифицира по следния начин:
- Лека интермитентна астма - леки симптоми, проявяващи се по-малко от два пъти седмично. Нощните симптоми се проявяват по-малко от два пъти месечно.
- Лека персистираща астма - симптомите се проявяват от три до шест пъти седмично. Нощните симптоми са леки и са с честота три до четири пъти месечно. Астматичните пристъпи могат да се отразят на ежедневието на пациентите.
- Умерена персистираща астма - Ежедневни симптоми на астма. Нощните пристъпи са с честота пет или повече пъти месечно. Симптомите влияят на качеството на живот на пациентите.
- Тежка персистираща астма - симптомите са налице както през деня, така и през нощта. Астматичните пристъпи силно влияят на качеството на живот на пациентите.
Симптоми
Клиничното протичане на смесена астма се различава при всички пациенти, като е възможно дори два последователни пристъпа да бъдат с различна симптоматика. Тежестта на заболяването също може да варира от леко респираторно заболяване, до тежко животозастрашаващо състояние. Както вече споменахме за вариацията в честотата на пристъпите, от която зависи основната класификация на заболяването. Сред някои от най-характерните симптоми за заболяването са:
Кашлица (особено нощно време и сутрин)
- Хрипове
- Задух
- Стягане и болка в гърдите
- Проблем със съня поради проблеми с дишането
- Всичките симптоми на астма са следствие на основните патофизиологични промени, които се индуцират от бронхоспазъм, възпаление и образуване на мукус. Препоръчително е търсенето на медицинска помощ при:
- Силно затруднено дишане
- Тираж (включване на допълнителна мускулатура в акта на дишане)
- Бледо или синьо лице, устни и нокти (централна и периферна цианоза)
- Ускорено дишане (тахипнея)
Диагноза
При съмнение за астма е нужна консултация с лекар-пулмолог, който да изясни произхода на самите симптоми. Диагностицирането на смесена астма понякога може да бъде затруднена, но с цел доказването на заболяването се използват различни изследвания и методи. Преди самите изследвания да бъдат направени, лекарят снема подробна анамнеза и физикален преглед на пациента, които понякога могат да бъдат достатъчно ориентиращи за вида на заболяването. След това се пристъпва към назначаването на различни изследвания с цел потвърждаване или отхвърляне на диагнозата:
- Спирометрия (функционално изследване на белите дробове)
- Рентгенография на бял дроб
- Компютърна томография на бял дроб (КТ)
- Алергологични тестове (кръвен и кожен тест)
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на смесена астма е много широка и включва различни заболявания, които са с различна генеза. Сред някои от най-честите заболявания, които трябва да се обсъдят в диференциално-диагностичен план са:
- Саркоидоза
- Бронхиектазна болест
- ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест)
- Чърч-Щраус синдром (еозинофилна грануломатоза)
- Муковисцидоза (кистична фиброза)
Лечение
Съществуват различни методи и лекарствени средства за повлияване на астма, от които повечето с благоприятен ефект при пациентите. Въпреки това, първоначално са нужни някои промени в начина на живот, които могат да помогнат за избягването на бъдещи пристъпи на астма. Някои от тях са:
- Избягване на евентуалните тригери на пристъп
- Чести физически упражнения
- Контрол върху състояния като рефлукс на стомашно съдържимо (ГЕРБ), които могат да доведат до астматичен пристъп
За справяне и контролиране на астмата се използват множество различни лекарствени средства. В повечето случаи се прави схематично лечение, включващо няколко медикаменти, което е с доказан по-добър ефект върху контролирането на състоянието.
Сред най-често използваните лекарствени средства са:
- Инхалационни кортикостероиди
- Антилевкотриени
- Бързодействащи бета-агонисти
- Бавнодействащи бета-агонисти
- Комбинирани инхалатори (съдържащи инхалационни кортикостероиди и дългодействащи бета-агонисти)
- Теофилин
Усложнения
Астмата като едно хронично рецидивиращо възпалително заболяване, може да доведе до трайни усложнения, сред които са:
- Пневмония
- Трайно стесняване на дихателните пътища
- Белодробен колапс
- Дихателна недостатъчност
Още информация по темата може да намерите в:
» Астма
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Смесена астма МКБ J45.8
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Сухи свиркащи хрипове
- Болка в гръдната област
- Учестено дишане
- Кашляне
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КЕТОТИФЕН сироп 125 мл СОФАРМА
ВЕНТОЛИН разтвор за небулизатор 0.5 % 20 мл
КЕТОТИФЕН таблетки 1 мг * 30 СОФАРМА
КЛЕНБУТЕРОЛ таблетки 0.02 мг * 50 СОФАРМА
ВЕНТОЛИН спрей 200 дози
САЛБУТАМОЛ сироп 2 мг / 5 мл 125 мл СОФАРМА
СИНГУЛАР таблетки 10 мг * 28
Библиография
https://www.medscape.com/viewarticle/780902_2
https://acaai.org/asthma/types-asthma
https://en.wikipedia.org/wiki/Asthma
https://www.webmd.com/asthma/what-is-asthma
https://emedicine.medscape.com/article/296301-overview
Коментари към Смесена астма МКБ J45.8