Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други болести на горните дихателни пътища Болести на гласните връзки и ларинкса, некласифицирани другаде Други болести на гласните връзки

Други болести на гласните връзки МКБ J38.3

от 24 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Други болести на гласните връзки МКБ J38.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Гръклянът или известен още като ларинкс (larynx) представлява въздухоносна тръба, която е част от респираторния тракт. Разполага се в шийната област между гълтача и трахеята. Закрепен е подвижно чрез връзки и мускули. Като част от дихателната система и горните дихателни пътища, изпълнява основната за тези органи функция - проводната. Освен това, ларинкса стои в основата и на гласообразуването. В гласообразуването основно участие вземат гласните връзки, които са подвижни еластични структури, разположени в самия ларинкс. Говорът се образува именно от трептенето на гласните струни.

Ларинкс и неговите структури

Множество травматични, възпалителни, остри и хронични състояния на ларинкса и горните дихателни пътища могат да доведат до засягането на гласните връзки. Тежестта на увредите могат да варират в широки граници. В статията други болести на гласните връзки ще разгледаме именно увреждането на гласните струни от различни състояния. Сред тях са:

  • Абсцес - абсцес на гласните връзки представлява събиране на гной в резултат на инфекция. Гнойта се състои от некротизирали тъканните клетки, левкоцити, телесни течности и бактериални микроорганизми. Абсцесът възниква, когато инфекциозното огнище се ограничи в рамките на една кухина, покрита с капсула. Това не позволява на инфекциозния процес да се разпространи. Абсцесът на гласните връзки може да се дължи на възпаление на лигавицата на ларинкса или предишна травма. Заболяването е сериозно и потенциално смъртоносно и изисква спешно лечение. Симптомите включват дрезгав глас, висока температура, сухота в гърлото, болки при преглъщане, подуване, което може да затрудни дишането. Може да се появи кашлица. При физикалното изследване врата и шията може да бъдат подути и болезнени при допир. От огледа може да се установи зачервяване и подуване на ларинкса. Чрез ларингоскопия се прави директен оглед на гласните връзки и се взема биопсия за микроскопски анализ. Наличието на абсцес се потвърждава чрез премахване на гнойта от абсцеса чрез аспирация и култивиране на причинителя на инфекцията. Чрез рентгенография, СТ, ядрено-магнитен резонанс може да се оцени степента на състоянието или да се изключи тумор. Лечението включва антибиотици интравенозно. Дори и след антибиотичното лечение може да се наложи хирургическа терапия. Прави се инцизия и дренаж с помощта на ларингоскоп. При тежки случаи с образуване на анормална тъкан около абсцеса (грануломи), лечението изисква лазер. С подходящо антибиотично и евентуално хирургично лечение се очаква пълно възстановяване. Без навременно лечение, абсцесът на гласните връзки може да бъде сериозно състояние и може да доведе до смърт.
  • Целулит - целулит на гласните връзки е бактериална инфекция. Причинителите най-често са стрептококи. Заболяването има внезапно начало. Протича с висока температура, втрисане, затруднено дишане, болки в гърлото, понякога афония. Диагнозата се определя от клиничната картина и физикалното изследване. Може да се изолира и култивира причинителя. Лечението е антибиотично. При липса на ефект от антибиотичното лечение се преминава към хирургични методи.
  • Гранулом - Гранулом на гласните връзки представлява доброкачествено образувание, съставено от възпалени тъкани в отговор на дразнене или нараняване. Причините за заболяването са разнообразни: гастро-езофагеален рефлукс, прекомерна употреба на гласа, след различни по продължителност ендотрахеални интубации, при които се реализира деепителизация на мукозата в зоната на prc. vocalis, с последващо оформяне на некроза. Грануломите на гласните връзки най-често се образуват в задната им част. Симптоматиката се състои от дисфоничен глас, настъпил неопределено време след екстубацията, достигащ до пълна афония, чувство за чуждо тяло и понякога слаба диспнея, особено при физически усилия. Първоначално се появява зачервяване и подуване около гласните гънки, последвано от образуване на грануломи. Индиректната ларингоскопия открива „туморни” формации, разположени върху processus vocalis, с бледорозов цвят, най-често симетрични. Лечението се състои в продължителна гласова почивка при болни с начални грануломи. При добре оформените лезии - микрохирургическо изрязване и лазер. Възможни са рецидиви, което налага продължително наблюдение.
  • Левкокератоза - представлява група от плоскоклетъчни интраепителиални лезии на лигавицата на гласните връзки. Лезиите са асиметрични и различни по брой, размери и форма. Те изглеждат като белезникави, плоски плаки, разположени върху лигавицата на гласните връзки. Левкокератозата на гласните връзки се счита за преканцероза. Малигнена трансформация се наблюдава в около 3% от пациентите. Симптомите включват подуване на гласните връзки и зачервяване около лезиите. Гласът става дрезгав и задъхан. Диагнозата се основава на клиничната картина, медицинския преглед и ларингоскопията. Необходимо е да се вземе и материал за биопсия. Лечението е консервативно или чрез лазерна хирургия. Лечението цели максимално опазване на качеството на гласа, намаляване на усложненията, както и подобряване състоянието на пациента.
  • Левкоплакия - левкоплакията е хронично възпаление, дължащо се на продължително излагане на дразнители, което се изразява в отлагането на плаки по лигавицата на гласните връзки. Състоянието се приема за преканцероза. Рисков фактор с най-голямо значение за левкоплакия е тютюнопушенето. Друг рисков фактор е употребата на алкохол. Както при останалите други болести на гласните връзки, и тук важен рисков фактор е злоупотребата с гласа. Симптоматиката се проявява с дрезгав глас, който може да прогресира бавно, усещане за чуждо тяло и дискомфорт в гърлото. Ларингоскопията с биопсия подкрепят диагнозата. Предпочитано терапевтично средство е лазерната операция. Освен това приложение намира и т.нар директна гласова рехабилитация.

Честота

Точното разпространение на другите болести на гласните връзки не може да бъде определена, тъй като в повечето случаи на прояви от страна на горните дихателни пътища, пациентите предпочитат консервативни мерки за справяне със заболяването, вместо да потърсят лекарска помощ. Много често симптоми от страна на горните отдели на дихателните пътища могат да бъдат придружаващи, и именно поради тази причина пациентите се подлагат на самолечение в домашни условия. Независимо от това, различните инфекциозни и неинфекциозни заболявания на ларинкса са едни широко разпространени заболявания в световен мащаб.

Причини

Причини болести на гласните връзки

Етиологията на други болести на гласните връзки и ларинкса е комплексна в повечето случаи, като дори при някои пациенти не може да се посочат конкретни причини. Изброените по-горе патологични състояния на гласните връзки се считат за преканцерози и за тяхната поява се посочват различни рискови увреждащи фактори от нашето ежедневие. Сред най-често срещаните причини са:

  • Вирусни инфекции
  • Бактериални инфекции
  • Прекомерна употреба на алкохол
  • Остър и хроничен ларингит
  • Често излагане на вредни химични вещества
  • Рефлукс на стомашно съдържимо
  • Активно и пасивно тютюнопушене
  • Прекомерна употреба на гласа (певци, учители)
  • Доброкачествени и злокачествени новообразувания на ларинкса

Симптоми

Дрезгав глас

Симптомите при други болести на гласните връзки могат да варират в зависимост от тежестта на заболяването и локалните патологични промени. При някои пациенти дори може да протече безсимптомно за неопределен период от време. При други заболяването води до влошаване на качеството на живот. Сред най-характерните симптоми при други болести на гласните връзки са:

  • Дрезгав и пресипнал глас
  • Болка в гърлото
  • Чувство за бучка в гърлото
  • Усещане за пречистване на гърлото
  • Затруднено преглъщане
  • Затруднено дишане
  • Промяна на височината на самия глас
  • Висока температура
  • Умора

Диагноза

Диагностицирането на други болести на гласните връзки е поетапно, като не представлява трудност за лекарите. При съмнение за патологичен процес в ларинкса, е нужна консултация с отоларинголог или УНГ-специалист, който да проведе нужните изследвания за поставяне на диагнозата. Много от хората, обаче предпочитат да не ходят на лекар като се подлагат на самолечение поради липса на симптоматика. За поставянето на диагнозата се следват следните стъпки:

  • Физикален преглед - при прегледа, лекарят снема подробна анамнеза за предишни остри или хронични инфекции на горните дихателни пътища, които могат да доведат до патологична увреда на гласните връзки. Дългосрочната промяна в гласа, пресипналият глас са най-характерните симптоми за заболяването.
  • Ларингоскопия - ендоскопски метод на изследване на ларинкса и неговите структури, при което през устната или носната кухина се въвежда тънка тръба, която има източник на светлина и камера. Чрез този метод може да се направи детайлно представяне на ларинкса и неговите структури.
  • Образно изследване - за изобразяване на меките тъкани на шията, основно се използват компютърна томография (КТ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Рентгенография на шия се използва рядко, тъй като чрез нея не могат да се визуализират гласните връзки.
  • Микробиологично изследване - при съмнение за инфекциозен причинител на заболяването, се взима материал за микробиологично изследване от гърлото и носната кухина.

Диагностициране на болести на гласните връзки

Диференциална диагноза

Диферанцилната диагноза на други болести на гласните връзки е широка и основно се прави със следните състояния:

  • Злокачествено новообразувание на ларинкса
  • Парализа на гласните връзки
  • Полип на гласните връзки
  • Възел на гласните връзки

Лечение

Първата стъпка в лечението на други болести на гласните връзки е установяването на конкретната етиологична причина. Понякога от голямо значение за тежестта на заболяването е експозицията на различни рискови фактори от ежедневието, която може да се превантира. Например при дългогодишни пушачи, спирането на цигарите води до значително подобряване на техните оплаквания.
За симптоматично облекчение се прилагат различни групи лекарствени средства, сред които най-често са:

  • Аналгетици
  • Спрейове за гърло
  • Антипиретици
  • Антибиотици - задължително се използват различни групи антибиотици при доказани бактериални причинители на инфекцията. Целият антибиотичен курс трябва да бъде изпълнен по предписание от лекаря поради риск от рецидив на инфекцията.
  • Противовъзпалителни средства

При липса на ефект от консервативното лечение може да се пристъпи към хирургично. То е особено наложително при инфекциозни процеси на гласните връзки, като целулит и абсцес, които могат да доведат до сериозно нарушение в структурата и функцията на ларинкса.

Прогноза

Прогнозата на други болести на гласните връзки обикновено е добра. Трябва да се обърне специално внимание на пациентите с абсцес и целулит на гласните връзки, които сериозни инфекциозни състояния и могат да доведат до тежки усложнения и дори сепсис.

Изображения: freepik.com

3.7/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Други болести на гласните връзки МКБ J38.3

  • Недостиг на въздух
  • Сухи свиркащи хрипове
  • Намален мускулен тонус
  • Дрезгав глас
  • Симптоми, свързани с рефлексите
  • Спастичност
Всички

Библиография

https://www.msdmanuals.com/home/ear,-nose,-and-throat-disorders/mouth-and-throat-disorders/tonsillar-cellulitis-and-tonsillar-abscess
https://www.healthline.com/health/laryngitis-2
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/vocal-cord-disorders-a-to-z
https://en.wikipedia.org/wiki/Laryngitis
https://emedicine.medscape.com/article/864767-overview

Коментари към Други болести на гласните връзки МКБ J38.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други болести на гласните връзки МКБ J38.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:14
    Коментирайте "Други болести на гласните връзки МКБ J38.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 21 часа и 57 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 3 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival