Полип на гласните връзки и ларинкса МКБ J38.1
Полипите представляват доброкачествени новообразувания, произлизащи най-често от епителния слой на лигавицата на различни органи и структури. Тяхната локализация може да бъде различна, както и тяхната големина. Когато са с малки размери, рядко водят до клинична проява. При тяхното уголемяване, могат да доведат до различни симптоми, в зависимост от самата им локализация. Размерите им варират от няколко милиметра, до сантиметри.
Самите полипи могат да обхванат и ларинкса, известен още като гръклян или гласова кутия. Той е орган, част от респираторния тракт и в частност горните дихателни пътища. Основната му функция е проводната, като освен това стои в основата и на гласообразуването. В неговата структура влизат различни мускули, чифтни и нечифтни хрущяли и две жизненоважни образувания, известни като гласни връзки. При преминаване на въздушната струя през ларинкса, гласните връзки трептят, което води до гласообразуването.
При някои пациенти полипите могат да засегнат ларинкса и самите гласни връзки. Полип на гласните връзки и ларинкса е заболяване, което основно се среща при пациенти с данни за преминали възпалителни заболявания на ларинкса и горните дихателни пътища, претърпели травма или при такива, което имат прекомерна употреба на гласа. Полипите могат да засегнат както едната, така и двете гласни връзки, като водят до нарушение в тяхната функция. По този начин клинично се проявява самото заболяване.
Честота
Ларингеалната полипоза е едно сравнително често срещано заболяване, което може да засегне хора на всяка възраст. Заболяването няма расова и възрастова принадлежност, както и изразена сезонност. Въпреки това, след направени епидемиологични проучвания за разпространението му, е установено, че полипите и възлите на гласните връзки е състояние, което се среща основно при хора на възраст между 20 и 50 години. Жените са засегнати много по-често, отколкото мъжете. А при деца, полипите се срещат по-често при момчета, отколкото при момичета.
Като рискови фактори, които могат да доведат до образуването на полипи на гласните връзки, се посочват:
- прекомерна употреба на гласа (учители, певци)
- остри или хронични инфекции на горните дихателни пътища
Причини
Като основна причина за лезии на гласните връзки се посочват гласови травми. През 1999г. е направено масово проучване, включващо множество специалисти ларинголози, които имат наблюдение върху пациенти с лезии на гласните връзки. Според тях основната причина за ларингеални лезии е злоупотребата с гласа, която в някакъв етап може да доведе до образуване на полипи. Като други причини за полипи на гласните връзки се посочват и:
- Алергии - изразена свръхчувствителност към различни алергени от заобикалящата ни среда.
- Тютюнопушене - активното и пасивното тютюнопушене стоят основата, като основни причинители на лезии на ларинкса и гласните връзки. Тютюневият дим съдържа различни вещества със силно токсично действие върху респираторната лигавица.
- Говорене на висок глас
- Травма на гласните връзки - както вече споменахме, ларингеалните травми основно се причиняват от злоупотреба с гласа. Наблюдава се основно при певци или при хора с професионален риск (работници в кол центрове, мажоретки и др.).
- Прекомерна употреба на кофеин и алкохол - при хората, които прекаляват с употребата на алкохол и кофеин се наблюдава изсушаване на лигавицата на гърлото и ларинкса. В някои случаи това може да доведе до образуването на полипи.
- Остри или хронични инфекции - прекарани остри или хронични инфекции на ларинкса могат да доведат до образуването на различни по големина полипи на гласните връзки.
Патофизиология
Основно при съмнение за новообразувание на гласните връзки диференциална диагноза се прави между полип и възли. Полипите обикновено са с по-добро кръвоснабдяване от възлите, което макроскопски се различава с тяхната изразена хиперемия. Те са по-големи по размери както от възлите, така и от кистите. Въпреки това, и полипите и възлите обикновено се причиняват от прекомерна употреба на гласа, или дори при единичен епизод на злоупотреба с гласа (например крещене на спортно събитие).
Симптоми
Симптоматиката при полип на гласните връзки и ларинкса се обуславя основно от големината, локализацията и подвижността на полипозната маса. При повечето пациенти заболяването започва безсимптомно, като с увеличаване размерите на полипите могат да се появят различни симптоми. От клинична гледна точка, важно за протичането на заболяването е дали е засегната едната или двете гласно връзки. Двойното засягане съответно се изявява с по-тежко протичане. Сред най-характерните симптоми за заболяването са:
- Дрезгав глас
- Диспнея (нарушено дишане) - в началото на заболяването е дискретно и се проявява само при физическо усилие. С напредване на заболяването и с увеличаване размерите на полипа, се стесняват въздушните пътища, което се проявява със задух.
- Дразнеща суха кашлица - кашлицата се проявява в отговор на дразненето на тусигенните рецептори разположени по хода на респираторния тракт в самата лигавица.
- Лесна гласова умора
- Болка при говорене - болката е точно локализирана на проекционното място на гласните връзки в гръкляна, като при някои пациенти може да се усеща като бучка в гърлото.
Диагноза
При полип на гласните връзки и ларинкса поставянето на диагнозата започва с щателна анамнеза и статус на пациента. Ако той изпитва дрезгав глас, суха кашлица, болка и други симптоми от страна на ларинкса и горните дихателни пътища, е нужна консултация с ларинголог или УНГ-специалист. За поставяне на диагнозата се използват някои от следните методи:
- Ларингоскопия - инвазивен метод за оценка на състоянието на ларинкса и неговите структури. Ларингоскопията е изследване, при което в устната или носната кухина на пациента се въвежда тънка тръба, на върха, на която има източник на светлина и камера. Чрез този метод се прави подробен анализ на различни патологични състояния, които могат да засегнат всички части на горния респираторен тракт. Полипите са лесни за визуализиране новообразувания, които са с различен размер и разположени унилатерално или билатерално спрямо гласните връзки.
- Образно изследване - в случаи на съмнение за ларингеална полипоза, рентгенографското изследване не е от полза, тъй като чрез него не могат да се визуализират мекотъканни лезии. Методи на избор за диагностициране на полип на гласните връзки са:
Диференциална диагноза
При ларингеална полипоза диференциална диагноза трябва да се прави основно със следните състояния:
- Остър и хроничен ларингит
- Остър и хроничен фарингит
- Парализа на гласните връзки
- Ларинготрахеит
Лечение
Лечението на ларинеалната полипоза зависи основно от следните фактори:
- големина на полипите
- локализация на полипите
- отношението на полипите към заобикалящите тъкани и гласните връзки
От голямо значение за лечебния план на заболяването е установяването на конкретната причина за появата на полипите. Ако, се установи алергия е нужно избягването на алергените, към които организма проявява свръхчувствителност, както и прием на антиалергични медикаменти.
При пациенти, които са дългогодишни пушачи и са с полипи на гласните връзки, отказването от тютюнопушенето показва мигновени резултати. За основно лечение се приема консервативното, при което се обръща голямо внимание на различни рехабилитационни методи. Гласовата терапия цели максимизиране на гласовата ефективност и функция на гласните връзки.
Ако след определен период от време, консервативното лечение не е от полза, се преминава към хирургичното отстраняване на полипите (полипектомия). При оперативния метод трябва да се внимава да се бъдат засегнати самите гласни връзки, което може да доведе до тяхното допълнително увреждане.
Превенция
При полип на гласните връзки и ларинкса предприемането на следните превантивни мерки може да доведе до по-лекото протичане на заболяването:
- Избягване на тютюнопушенето
- Прием на много течности
- Избягване на прекомерно говорене или говорене на висок глас
- Използване на овлажнител на въздух в дома
- Често миене на ръце
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Полип на гласните връзки и ларинкса МКБ J38.1
Библиография
https://www.msdmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/laryngeal-disorders/vocal-cord-polyps-nodules-and-granulomas
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15424-vocal-cord-lesions-nodules-polyps-and-cysts
https://www.asha.org/public/speech/disorders/Vocal-Cord-Nodules-and-Polyps/
https://emedicine.medscape.com/article/864565-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4399699/
Коментари към Полип на гласните връзки и ларинкса МКБ J38.1