Други полипи на синуса МКБ J33.8
Синоназалната полипоза представлява заболяване, което се характеризира с образуването на един или няколко полипа в носната кухина и синусите. Самите полипи са доброкачествени меки, безболезнени новообразувания, произхождащи от лигавицата, покриваща носната кухина и синусите. Самите полипи могат да се различават по своя брой, размери и локализация. При повечето пациенти те са с капковидна форма и най-често са разположени в близост до синусовите отвърстия в носната кухина.
Дълго време други полипи на синуса могат да останат недиагностицирани поради липса, на каквато и да е симптоматика. Въпреки това, при съмнение за носна полипоза съществуват множество методи за тяхното визуализиране и диагностициране. Лечебният ход на заболяването е индивидуално при различните пациенти, като при повечето се прилага комбинирано консервативно и хирургично лечение.
В зависимост от синусите, които засягат и обтурират, полипите на околоносните кухини биват:
- аксесорен
- етмоидален
- максиларен
- сфеноидален
Честота
Синоназалната полипоза представлява най-честата доброкачествена пространство заемаща лезия на носната кухина. Заболяването е характерно и основно се среща при индивиди над 20-годишна възраст, като средната възраст на най-високата му честота е 40 години. Синусовите полипи се срещат изключително рядко при деца поради анатомични различия в самите синуси, в сравнение с околоносните кухини при възрастни.
Основно появата на полипи се асоциира със заболявания, които протичат с остро или хронично възпаление на носната кухина. Затова, при заболявания като хроничен синуит, хроничен ринит и др., се наблюдава повишена честота на носни полипи. Понякога след хирургично отстраняване на носните полипи при някои пациенти се наблюдава рецидив на техния растеж, като това основно се определя от продължителността на хроничното възпаление на носната лигавица.
Причини
Етиологията на други полипи на синуса не е напълно изяснена. Въпреки това, в повечето случаи на носна полипоза се посочва дългосрочно възпаление на носната кухина и синусите. За хронично възпаление се посочва процес, който е с продължителност повече от 12 седмици.
При хроничен възпалителен процес се наблюдават характерните патологични промени в лигавицата - оток, зачервяване, хиперемия. Когато възпалението персистира за дълъг период от време, повърхностният слой на лигавицата може да атрофира. Сред най-честите заболявания, които могат да доведат до образуването на носни полипи са:
Рискови фактори
Като рискови фактори за възникването на синуси на полипите се посочват състояния, които могат да доведат до дългосрочно възпаление на синусите и носната кухина. При наличието на някои от следните заболявания, има шанс от образуването на носни полипи:
- Астма
- Аспиринова чувствителност
- Алергичен гъбичен синузит
- Синдром на Чърз-Щраус
- Муковисцидоза (кистозна фиброза на панкреаса)
Патофизиология
В зависимост от синусовите кухини, които обхващат самите полипи, се различават:
- Етмоидалните полипи са многобройни и са разположени двустранно. Те са болезнени, с перленобял цвят и във вид на грозд. Произлизат от етмоидалните въздушни клетки. И двата пола са еднакво засегнати от заболяването. Симптомите са запушване на носа, загуба на обонянието, секреция от носа, главоболие, кихане.
- Максиларните полипи възникват от максиларните синуси. Обикновено са единични и са разположени едностранно. Заболяването се характеризира с блокиране на дишането през носа, запушване на носа и загуба на обонянието. Понякога може да има безцветна или гнойна секреция от носа, която може да се стича по фаринкса. Често може да има кашлица, главоболие. При деца се наблюдава разширяване на базата на носа.
- Сфеноидалните полипи са рядко срещани туморовидни образувания, произлизащи от клиновидните синуси. Симптомите при сфеноидалните полипи включват болка в зъбите, ушите и гърлото. Може да има още секреция от носа, главоболие и умора. Секретът може да бъде жълт или зелен. Понякога има затруднения в дишането.
Симптоми
Самите полипи се образуват при инфлукс на интерстициална течност под повърхностния слой на покриващата лигавица на синусите и носната кухина. В началните стадии, заболяването може да протича безсимптомно поради малките размери на самите полипи. При повечето пациенти симптоми се появяват, когато полипите водят до частична или пълна обструкция на синусовите отвърстия. Сред най-честите симптоми на синусови полипи са:
- Главоболие
- Чувство за натиск в лицева област
- Ринорея (изтичане на секрети от носа)
- Аносмия (липса на обоняние)
- Инспираторен задух (при достатъчно големи полипи, които могат да доведат до обструкция на въздушния поток)
- Хъркане
Симптомите на носните полипи в повечето случаи не са сериозни, но при тяхната поява е нужно започването на правилно, консултирано с лекар, лечение. Въпреки това, в някои от случаите полипите могат да доведат до тежко нарушение на качеството на живот на пациентите. Нужна е незабавна консултация с лекарски специалист при:
- Внезапно влошаване на симптомите
- Двойно виждане, намалено зрение, ограничение в движението на очите
- Силно подуване на очите
- Силно главоболие, придружено от висока температура
Диагноза
Диагностицирането на други полипи на синуса може да стане след подробна анамнеза за настоящи симптоми, общ физикален преглед и изследване на носа и носната кухина. За подробен оглед могат да бъдат използвани различни методи, сред които са:
- Назална ендоскопия
- Предна и задна риноскопия
- Образни изследвания (КТ/ЯМР) - при съмнение за синоназална полипоза, общоприето е използването на компютърната томография като основен образен метод за диагностициране. Чрез КТ на глава може ясно да се добие представа за големината и разположението на самите полипи.
- Тестове за алергия - при сенна хрема или съмнение за свръхчувствителност към някои алергени, може да се направи кожна или кръвна алергологична проба.
- Потен тест - тъй като, муковисцидозата е основното заболяване, което води до образуването на носни полипи в детска възраст, потният тест може да се назначи. Това изследване и изключително лесно за изпълнение, дори и при деца, като основно се следят нивата на хлоридите в 24-часова пот.
Лечение
При диагностициран полип на синус, лечението трябва да започне възможно най-скоро, след консултиране с лекар. Лечебният подход при различните пациенти е строго индивидуален, като основно се имат предвид броят и размерът на самите полипи. При хронично възпаление на синусите и носната кухина, първоначално се цели овладяване на самото възпаление. За целта се прилагат различни групи лекарствени средства с противовъзпалително действие. След противовъзпалителното лечение, се започва приложението на медикаменти, които могат да повлияят растежа на самите полипи.
Сред най-използваните лекарствени средства са:
- Назални кортикостероиди - кортикостероидите се прилагат под формата на спрей за нос, като основно се употребяват за намаляване на подуването и дразненето на назалната лигавица.
- Перорални кортикостероиди - тяхното приложение е със съмнителен ефект. То не трябва да продължава за повече от няколко седмици поради риск от нежелани лекарствени реакции.
- Назални деконгестанти - водят до вазоконстрикция на съдовете на носната лигавица, което повлиява локалния оток. Тяхното приложение също не трябва да бъде за повече от 10 дни поради привикване на носната лигавица към тяхното действие.
При липса на ефект след приложеното медикаментозно лечение, се пристъпва към оперативно отстраняване на полипите. Предпочитаният метод е минимално инвазивната полипектомия. Освен това, когато полипите водят до обструкция на синусовите отвърстия, се прави тяхното разширяване. След самото оперативно отстраняване може да се прилага назален кортикостероид, за да се предотврати евентуален рецидив.
Усложнения
Потенциалните усложнения, до които могат да доведат синоназалните полипи, са:
- Обструктивна сънна апнея
- Обостряне на астма
- Синусови инфекции - обструкцията на синусовите отвърстия, което е основният патофизиологичен механизъм на полипите,
Превенция
Превантивните мерки срещу образуването на носни полипи са неспецифични и основно са свързани с контрол върху състоянията, водещи до възпаление на носната лигавица. Сред препоръчваните превантивни мерки са:
- Избягване на потенциални дразнители на носната лигавица (химични вещества, парфюми, замърсяване)
- Добра лична хигиена (често миене на ръце, използване на дезинфектанти и др.) - предотвратяване на възпаление на носната кухина и синусите.
- Правилно лечение и контрол на астма и сенна хрема
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nasal-polyps/symptoms-causes/syc-20351888
https://www.healthline.com/health/nasal-polyps
https://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_polyp
https://www.medicalnewstoday.com/articles/177020
https://emedicine.medscape.com/article/861456-overview#a7
Коментари към Други полипи на синуса МКБ J33.8
Marian
Аз страдам цял живот с тези полипи в синуса. Лекарите във Велинград казват, че не е от полипите.
Здравейте! Потърсете консултация с УНГ специалист.
Аз страдам цял живот с тези полипи в синуса. Лекарите във Велинград казват, че не е от полипите.