Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Дихателна система Околоносни кухини

Околоносни кухини (sinus paranasales)

от 08 яну 2019г., обновено на 04 авг 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Околоносни кухини (sinus paranasales) - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Всички костни кухини, които стоят във връзка с носната кухина, се наричат околоносни кухини или т. нар. пазухи (sinus paranasales). Параназалните синуси представляват четири чифтни кухини, чиято вътрешна повърхност е постлана от лигавица от респираторен тип, но по-бедна на съдови и жлезисти структури от носната лигавица. Големината им варира значително и са с подчертана асиметрия, като при мъжете са по-големи. При раждане са представени само решетъчните и горночелюстните синуси.

Околоносните синуси се разделят на две групи - предна и задна. Към предната група спадат горночелюстният синус, челния синус, предните и средни клетки на решетъчния синус. Към задната група спадат задните клетки на решетъчния синус и клиновидния синус. Предната група синуси се дренират в средния носов ход (meatus nasi medius), а задната група в горния носов ход (meatus nasi superior).

Горночелюстни синусиГорночелюстният синус - sinus maxillaris (Highmori), е най-голямата околоносна пазуха, която се намира в тялото на горната челюст. Най често се състои от една обща кухина, но може да има ниши или прегради, създаващи трудности при диагностициране на болестни процеси в синуса и провеждането на адекватно лечение. Има форма на тристенна пирамида с основа, обърната към носната кухина и обемът му достига 20 см3 при възрастни.

Предната стена максиларния синус се простира от долния ръб на орбитата (очница, очна кухина) до алвеоларния израстък на горна челюст (maxilla). Предната повърхност на стената има вдлъбнатина - fossa canina, където костта е най-тънка. В горния край на фосата се локализира foramen infraorbitale - отвор, от който излизат едноименните артерия, вена и нерв. В дебелината на стената преминават клонове на n. infraorbitalis (rr. alveolares superiores anteriores и r. alveolaris superior medius), както клонове на a. infraorbitalis.

Задно-външната стена на горночелюстния синус го отделя от fossa pterygopalatina.

Медиалната (вътрешна) стена на синуса е същевременно и латерална (странична) стена на носната кухина. Отделя синуса от долния и среден носен ход. Към предната част на медиалната стена заляга ductus nasolacrimalis - носно-слъзния ход. В горно-задната част на стената се намира отворът на синуса - apertura sinus maxillaris, който се локализира в задния край на полулунния улей на средния носен ход. Костният отвор на пазухата (hiatus maxillaries), е частично покрит от кости и от лигавица. Комуникацията с носната кухина се осъществява чрез малко отвърстие (hiatus semilunaris).

Горната стена на максиларния синус представлява и долна стена на очницата. По орбиталната повърхност на стената върви улей, преминаващ в инфраорбиталния канал, в който преминава инфраорбиталния съдово-нервен сноп.

Дъното на синуса образува recessus alveolaris. Образува се от задната част на алвеоларния израстък на горната челюст по протежение на предкътниците и кътниците. Най-дълбокото място на синусната кухина се локализира в областта на първия кътник. В тази област лигавицата на синуса е в непосредствена близост с корените на зъбите, кръвоносните съдове и нервното сплетение.
Характерна особеност на тази пазуха е, че зъбите на горната челюст се вдават в кухината и, като се изолират от лигавицата на пазухата чрез тънка костна пластинка, дебела 1-2 mm.

Челен синусЧелният синус (sinus frontalis) се намира в челната кост (os frontalis) и е различно развита у отделните индивиди. Двете челни пазухи са разделени една от друга чрез преграда (septum sinuum frontalium), която почти никога не е разположена срединно и често комуникират помежду си. Синусите показват голяма индивидуална вариабилност по отношение форма, големина и граници. Обемът на синуса е 4-7 см3. Възможно е наличието на повече от два синуса, като всеки има отделен дренажен канал в носна кухина. Формата на синуса във вид на тристенна пирамида с връх, ориентиран нагоре. Основната на фронталния синус - paries orbitalis, е най-тънка, образува част от покрива на орбитата.

Медиалната част на основата се разполага над носната кухина, с която се свързва посредством челно-носния канал (ductus nasofrontalis). Каналът е дълъг 12-16 mm, започва с отвор в предния вътрешен ъгъл на синуса и се отваря във фуниевидната ямка на предно-горния край на hiatus semilunaris в средния носен ход.

Предната стена на челния синус - paries frontalis, е най-дебела в областта на веждната дъга.
Задната стена на фронталния синус - paries cerebelaris, е тънка, неравна, отделя синуса от черепната ямка и граничи с твърдата мозъчна обвивка.

Решетъчен синусРешетъчният синус - sinus ethmoidalis, е разположен в лабиринта на решетъчната кост (labyrinthus ethmoidalis) и представлява съвкупност от решетъчни клетки (cellulae ethmoidales). Решетъчните синуси са около 10 на брой (варират от 5 до 16), като най-големият се нарича bulla ethmoidalis. За разлика от сложно устроената решетъчна кост, етмоидалният синус е чифтно образувание, което се разполага почти симетрично от двете страни на перпендикулярната пластинка. Решетъчният лабиринт се ограничава: медиално - от средната и горна носна конха; латерално - от тънката костна пластинка (lamina orbitalis) на решетъчната кост, която образува и част от медиалната стена на очницата; напред - от слъзната кост и челния израстък на горната челюст, участващ също в изграждането на вътрешната стена на орбитата; назад - от тялото (синуса) на клиновидната кост, които се намират в близки взаимоотношения с оптичния нерв (n. opticus) и задните етмоидални клетки; напред и надолу - с тялото на горната челюст; отгоре - с носната част на челната кост.

Клиновиден синусКлиновидният синус (sinus sphenoidalis), се намира в тялото на клиновидната кост в черепната основа на границата между предната и средна черепна ямка, непосредствено над хоаните. Тази пазуха се намира под турското седло, където се разполага и хипофизната жлеза. Кухината представлява най-задно разположеният синус и показва индивидуални различия у отделните индивиди. Обемът му варира от 0,6 до 3 см3. Разделена е на две отделни кухини посредством преградка (septum sinuum sphenoidalium), която обикновено не е разположена точно в срединната равнина.

Sinus sphenoidalis е изграден от 6 стени.

Предната стена има две части - медиална и латерална. В медиалната (вътрешна) част на стената се разполага отвор (apertura sinus sphenoidalis), който излиза зад и малко над горна носна конха, в клиновидния рецесус (recessus sphenoidalis). Латералната част граничи със задните клетки на етмоидалната кост.

Долната стена на клиновидния синус с предната си част формира задната област на свода на носната кухина, а задната част образува свода на хоаната и костния покрив на свода на назофаринкса (носна част на гълтача - pharynx). В латералната част на долна стена се локализира canalis pterygoidei.
Задната стена е доста дебела, граничи с pars basilaris на тилната кост и зад нея се разполага задната черепна яма и мостът (pons).

Горната стена на синуса е съединена с предна и средна черепна яма. В средата на стената се локализира турското седло (sella turcica) с хипофизната жлеза, а пред тях - sulcus chiasmatis и продължението му - canalis opticus, в който заляга хиазмата на зрителния нерв (chiasma opticum) и зрителния нерв (n. opticus). Поради специфичното си положение, хипофизната жлеза може да бъде оперирана посредством достъп през носна кухина и клиновидния синус.

Латералната (странична) стена на синуса е костна пластинка, по чиято латерална повърхност залягат вътрешната каротидна артерия (a. carotis interna), кавернозния синус (sinus cavernosus) и II, III, IV, V, VI черепномозъчни нерви. Каналът на оптичния нерв (canalis opticus) може да се разполага свободно в латералната стена на клиновидния синус.

Медиалната стена е извита и се отклонява към лявата или дясната страна, поради което синусът често е несиметричен.

Кръвоснабдяването и инервацията на лигавицата на околоносните кухини се осъществяват от съдовете и нервите на носната кухина, което се обяснява с факта, че околоносните кухини се постилат от странични продължения на носната лигавица. Кръвоснабдяването на параназалните синуси се осъществява от системата на вътрешната и външна каротидни артерии. Най-важният артериален съд, излизащ от външната каротидна артерия (a. carotis externa), e a. sphenopalatina - кръвоснабдява максиларния и фронтален синуси. От системата на вътрешната сънна артерия (a. carotis interna) изхождат a. ethmoidalis anterior и a. ethmoidalis posterior - клонове на a. ophtalmica. Те кръвоснабдяват решетъчния синус. Венозната кръв се оттича по вени съпровождащи артериите.

Лимфният оттокът се насочва към ретрофарингеалните и дълбоките горни шийни лимфни възли.

Сетивните нерви, инервиращи околоносните кухини, се отделят от I (n. ophthalmicus) и II (n. maxillaris) клон на n. trigeminus.

4.1/5 22 оценки

Заболявания на Околоносни кухини

  • Счупване на черепа и лицевите кости
  • Повърхностна травма на главата
  • Злокачествено новообразувание на носната кухина и средното ухо
  • Злокачествено новообразувание на синусите
  • Карцином in situ на други части на дихателната система
  • Средно ухо, носна кухина и синуси
  • Остър пансинуит
  • Друг остър синуит
  • Остър синуит, неуточнен
  • Други остри инфекции на горните дихателни пътища с множествена локализация
  • Остър синуит
  • Остър максиларен синуит
  • Остър фронтален синуит
  • Остър етмоидален синуит
  • Остър сфеноидален синуит
  • Други болести на носа и носните синуси
  • Чуждо тяло в назалния синус

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИНУПРЕТ таблетки * 50 BIONORICA
21.89лв.

СИНУПРЕТ таблетки * 50 BIONORICA

ПИРОГЕНИУМ 9 СН
5.39лв.

ПИРОГЕНИУМ 9 СН

ТИНКТУРА МОРСКА КРАСТАВИЧКА 20 мл
11.80лв.

ТИНКТУРА МОРСКА КРАСТАВИЧКА 20 мл

ИБУПРОМ СИНУС таблетки * 24
18.12лв.

ИБУПРОМ СИНУС таблетки * 24

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20
18.55лв.

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН
16.02лв.

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

ПАНЦЕФ таблетки 400 мг * 10 АЛКАЛОИД
45.35лв.

ПАНЦЕФ таблетки 400 мг * 10 АЛКАЛОИД

ЛИФУРОКС таблетки 500 мг * 10 ЧАЙКАФАРМА
10.51лв.

ЛИФУРОКС таблетки 500 мг * 10 ЧАЙКАФАРМА

ОСПЕКСИН филмирани таблетки 1000 мг * 24
19.36лв.

ОСПЕКСИН филмирани таблетки 1000 мг * 24

НАРИНЕ НАЗАЛ КАПКИ ЗА НОС 30 мл
30.90лв.

НАРИНЕ НАЗАЛ КАПКИ ЗА НОС 30 мл

Термолабилни
РИНОЛЕКС унгвент 18 г СОФАРМА
10.24лв.

РИНОЛЕКС унгвент 18 г СОФАРМА

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД
25.32лв.

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментари към Околоносни кухини (sinus paranasales)

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 27 October 2020 в 12:55

    Христо Ташев

    Здравейте, Възможно ли е възпаление на синус да засегне хипофизната жлеза? Как може да се диагностицира евентуално възпаление на клиновидния синус?

    Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Хрема, ринит и синузит - мнения и въпроси

  2. Христо Ташев 
    на 26 October 2020 в 20:02

    Здравейте, Възможно ли е възпаление на синус да засегне хипофизната жлеза? Как може да се диагностицира евентуално възпаление на клиновидния синус?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Дихателна система
  • Физиологични особености на носа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 7 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 7 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 7 часа и 21 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 22 часа и 9 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 22 часа и 9 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 7 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival