Остър бронхиолит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J21.0
Бронхиолит е едно от широко разпространено инфекциозно заболяване, основно обхващащо деца на малка възраст. Инфекцията засяга бронхиалното дърво, в частност терминалните бронхиоли. Те са най-малките въздухоносни пътища на дихателната система.
Индуцираната възпалителна реакция води до бронхообструкция и задръжка на секрети. Това води до нарушение в основните функции на белите дробове.
Бронхиолит е заболяване, което в повечето случаи се причинява от различни инфекциозни агенти. В повечето от диагностицираните случаи на остър бронхиолит, се касае за вирусен причинител.
Обикновено заболяването се проявява остро, със симптоми, подобни на тези на остър назофарингит (хрема). С напредване на заболяването, то прогресира в някои случаи дори до прояви на дихателна недостатъчност.
Тежестта на заболяването варира от леко грипоподобно заболяване, до животозастрашаващо състояние.
Симптомите могат да персистират от няколко дни до седмици. Повечето деца се оправят единствено с грижи вкъщи. Въпреки това, при по-тежко протичащо заболяване, децата изискват хоспитализация.
Честота
Бронхиолит е едно от най-разпространените заболявания при деца. Засегнатите индивиди са на възраст до няколко месеца до две години. Въпреки това, бронхиолит може да засегне и по-големи деца. Според проведено епидемиологично проучване, респираторните инфекции както на горните, така и на долните дихателни пътища, са сред водещите причини за търсене на лекарска помощ в Съединените щати. Именно това посещение при лекар, е едно на всеки 13 за първична помощ.
Заболяването засяга малки деца поради незрялост на защитните механизми на респираторния тракт. Ако инфектирането дете е с вродено придружаващо заболяване, особено на дихателната система, води до чести рецидивни инфекции и бронхиолит.
При бронхиолит се наблюдава изразена сезонност, като най-често острите епизоди на заболяването се проявяват през есента и зимата. Това евентуално е свързано с разпространението на някои от основните причинители на инфекцията. Някои от тях дори се водят до епидемични огнища сред населението.
Причина
Като причинители на остър бронхиолит се посочват различни инфекциозни агенти. В повече от 80% от случаите причинителите са вирусни агенти. Сред тях най-разпространен е респираторно синцитиален вирус (RSV).
Остър бронхиолит, причинен от респираторно-синцитиален вирус, поразява голям процент от децата до 2-годишна възраст. RSV-вирусите се разпространяват лесно от човек на човек, основно по въздушно-капков път или чрез замърсени предмети. Лесното предаване на инфекцията стои в основата на широкото разпространение на RSV-вирусните инфекции.
Те принадлежат към семейство Paramyxoviridae, род Pneumomvirus. За пръв път са изолирани през 1956 година, като са наречени така поради свойството да образуват синцитиум в клетъчни култури.
Вирусните частици притежават силно изразен полиморфизъм, поради което се откриват както в овална, така и в нишковидна форма. RSV са изградени от едноверижна, линейна РНК. На повърхността им са разположени различни гликопротеини, които ги разделят на няколко серотипове. Различните щамове на този вирус се характеризират с различни патогенетични свойства.
Респираторно синцитиален вирус е термолабилен и при температура от 55 градуса загива за 5 минути, а при стайна температура за 24 часа. При попадане върху метални повърхности вирусните частици могат да се запазят за не повече от половин денонощие. Контактният механизъм на предаване на инфекцията също е сред най-честите за предаване на инфекцията.
Рискови фактори
Съществуват някои рискови фактори, които благоприятстват предаването на инфекцията, както и по-лесното инфектиране на пациентите. Обикновено най-застрашени от бронхиолит са малки деца, при които инфекцията може да прогресира към тежко респираторно заболяване. Някои от допълните фактори са:
- Недоносено бебе (гестационна възраст под 37 седмици)
- Деца на възраст под 3 месеца
- Вродени сърдечни заболявания
- Имунодефицитни заболявания
- Хронична белодробни заболявания
- Активно или пасивно излагане на тютюнев дим
Симптоми
Остър бронхиолит, причинен от респираторно-синцитиален вирус обикновено започва с инкубационен период от 3-5 дни. След този период инфекцията е дискретна и не се различава клинично от обикновената настинка.
Някои от първоначално изявените симптоми са:
С напредване на заболяването се проявяват някои симптоми, които могат да нарушат общото състояние на детето. При изява на някои от следните симптоми е нужна консултация с лекар:
- Задух (недостиг на въздух)
- Цианоза (посиняване на кожата на лицето около устните и носа)
- Болки в гърдите
- Свистящ шум в гърдите (хрипове)
- Повърхностно и учестено дишане
- Тираж (включване на допълнителна мускулатура в акта на дишане)
Диагноза
Диагностицирането на остър бронхиолит много често е в по-напреднал стадий на заболяването, тъй като то може бъде с дискретно протичане за дълъг период от време. Въпреки това, с развитието на различните медицински изследвания, се улеснява диагностицирането на състоянието.
Преглед от лекар
При прегледа, лекарят получава информация за проявените симптоми, както и за общото състояние на детето и дали то е увредено. От физикалните методи на изследване на белите дробове, единствено се наблюдават отклонения в аускултацията на белите дробове. При нея поради настъпилата бронхообструкция, се чуват дифузно разпространени сухи свиркащи хрипове. В повечето случаи тяхното наличие говори за бронхиолит, особено при деца под 2-годишна възраст.
За доказването на инфекциозния процес и засегнатите от него структури се използват различни методи на изследване. Някои от тях не са задължителни и обикновено не се прилагат рутинно. Други пък се назначават с цел конкретизиране на етиологичния причинител на заболяването:
- Рентгеново изследване - това е първото изследване, което се назначава за доказване на остър бронхиолит.
- Кръвни изследвания - при по-тежко протичащ бронхиолит може да се направи кръвно-газов анализ.
- Микробиологично изследване - взема се материал от храчка или гърлен секрет, който се посява в специални хранителни среди, благоприятстващи бактериален растеж.
- Серологично изследване - обикновено се използва за доказване на конкретен щам вирусен причинител на заболяването.
Диференциална диагноза
Има множество заболявания в детска възраст, които могат да се проявят с респираторни симптоми, наподобяващи тези при бронхиолит. Диференцирането между отделните състояния понякога представлява трудност за лекарите. Именно затова се използват изброените по-горе изследвания. Някои от тези заболявания са:
Лечение
Лечението на остър бронхиолит, причинен от респираторно-синцитиален вирус е комплексно. Въпреки това, че повечето случаи на бронхиолит са леко протичащи, употребата на някои лекарствени средства може значително да подобри протичането на заболяването. В това отношение са правени множество проучвания, в които се изследва влиянието на различните медикаменти, употребявани при бронхиолит. Установено е, че всички от тях не влияят върху продължителността, а само и единствено върху тежестта на протичане на заболяването.
Приоритетни при бронхиолит са поддържането на адекватна хидратация и оксигенация на инфектираните деца. По този начин се намалява рискът от възникване на усложнения на заболяването. Групите медикаменти, които се употребяват при остър бронхиолит са:
- Противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Антипиретици
- Антитусивни
- Имуностимулатори
- Антивирусни средства
- Витамини
Важна част от лечението на бронхиолит е приложението на кислород. При деца с изразен задух и цианоза, и след кръвно-газов анализ, може да бъде назначено лечение с кислород. Ефектът от него настъпва мигновено след приложението, като значително се подобрява общото състояние на пациента.
Превенция и прогноза
Няма специфична превенция при остър бронхиолит. През годините са правени опити за създаване на ваксина срещу RSV-вируси, но всичките са без успех. Въпреки това, спазването на някои от следните мероприятия, могат да превантират възникването на инфекцията при деца:
- Често миене на ръце
- Избягване на пряк контакт със заразно болни
- Употреба на самостоятелни прибори при хранене
Дори и без спазване на изброените по-горе превантивни мерки, прогнозата на остър бронхиолит в повечето случаи е добра. Пълно оздравяване се наблюдава в рамките на 7-10 дни, независимо от това дали са използвани различни лекарствени средства, които служат за симптоматично облекчение.
Изображения: CC0 Public Domain
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchiolitis/symptoms-causes/syc-20351565
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchiolitis
https://emedicine.medscape.com/article/961963-overview
https://patient.info/doctor/bronchiolitis-pro
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_orthopneumovirus
Коментари към Остър бронхиолит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J21.0