Други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства] МКБ F34.8
Сред най-популярните разстройства на настроението спадат депресия и биполярно разстройство. Това са често срещани, тежки заболявания и водещи причини за увреждане на ежедневните функции на болния. Депресията и биполярното разстройство могат да бъдат осакатяващи емоционално, което затруднява живота в голяма степен. Персистиращото депресивно разстройство, по-нова диагноза, се обяснява като хронично основно депресивно разстройство и дистимично разстройство, при което човек е в депресия поне 2 години.
Други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства] са група заболявания, които се характеризират с патологични промени в настроението. Макар и по-малко екстремни, персистиращото депресивно разстройство причинява хронични или дълготрайни промени в настроението, което варира по тежест. Основната промяна е потиснато настроение през по-голямата част от деня, в продължение на много дни, последвано от кратък светъл период, в продължение на поне 2 години.
Заболяването може да се появи самостоятелно или с други психиатрични разстройства, мания или хипомания. Както при депресията, афективните разстройства се срещат по-често при жените, отколкото при мъжете. Семейната анамнеза за нарушения в настроението не е рядкост. Това разстройство на настроението има тенденция да се появява на по-ранна възраст от голямата депресия, въпреки че може да започне по всяко време от детството до зрялост.
До 4% от общото население е засегнато от персистиращи разстройства на настроението. Причината му не е изяснена. Комбинация от фактори вероятно участват в отключването на това заболяване. Участие взимат:
- генетични фактори
- аномалии във функционирането на мозъчните вериги, които са отговорни за емоционалната обработка
- хроничен стрес
- друго медицинско заболяване
- социална изолация
- неефективни стратегии за справяне и проблеми с приспособяването към ежедневното напрежение
Тези фактори могат да се подхранват един с друг. Например, ако човек е песимист, винаги вижда „чашата наполовина празна“, може да засили симптомите на депресия. От друга страна, хроничното разстройство на настроението може да го направи по-чувствителен към стрес, като допълнително подхранва риска за депресия.
Нормално е всеки човек да се чувства тъжен или депресиран на моменти. Разстройствата на настроението обаче са по-интензивни и по-трудни за контролиране от нормалните чувства на тъга. При деца, тийнейджъри или възрастни, които имат родител с разстройство на настроението, съществува по-голям риск за разстройство на настроението. Житейските събития и стресът обаче могат да влошат чувството на тъга или депресия. Това усложнява ситуацията.
Понякога житейските проблеми могат да предизвикат депресия. Ако човек бъде уволнен от работа, разведе се, загуби любим или част от семейството, сблъска се с и финансови трудности, това може да подейства по начин, който да отключи заболяването.
След като човек в семейството има диагноза биполярно разстройство, то шансът неговите братя, сестри или деца да имат същата диагноза. Роднините на хората с биполярно афективно разстройство също са изложени на повишен риск от депресия.
Други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства] включват:
- хиперактивност с дефицит на внимание
- биполярно разстройство
- телесно дисморфично разстройство
- булимия и други хранителни разстройства
- катаплексия
- дистимия
- генерализирано тревожно разстройство
- повишена сексуалност
- синдром на раздразненото черво
- клептомания
- мигрена
- основно депресивно разстройство
- обсесивно-компулсивно разстройство
- паническо разстройство
- посттравматично стресово разстройство
- предменструално дисфорично разстройство
- социално тревожно разстройство
- фибромиалгия (мускулни и ставни болки с хронична умора)
Като част от други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства], някои автори разглеждат още:
- хронична болка
- патологична склонност към хазарт
- разстройства на личността
- пиромания
- злоупотреба с наркотични вещества и пристрастяване (включително алкохолизъм)
Съществуват и изследвания, които свързват сърдечните заболявания с този вид психични разстройства.
В допълнение към хроничното тъжно настроение, често срещаните симптоми на афективното разстройство включват:
- чувства за безнадеждност или безпомощност
- проблем със заспиването или сънливост през деня
- липса на апетит или прекомерно хранене
- влошена концентрация
- умора или липса на енергия
- ниско самочувствие
- проблеми с концентрацията или вземането на решения
Диагнозата при възрастни изисква поне 2-годишна история на потиснато настроение през по-голямата част от деня, заедно с поне 2 от симптомите, отбелязани по-горе. Въпреки че някои симптоми могат да се припокриват, е вероятно болният да отбележи промени в теглото или съня си. Също така е склонен да се изолира от околните и да има по-силни чувства на песимизъм и неадекватност, отколкото при голяма депресия.
Персистиращото афективно разстройство може също да увеличи риска от физически заболявания. Ако не се лекува, това нарушение на настроението може да премине в тежка депресия. Това от своя страна може да увеличи риска от опит за самоубийство.
Важно е разстройствата на настроението да бъдат точно диагностицирани и лекувани. Афективните разстройства могат да вземат огромно влияние върху способността на хората да работят, техните взаимоотношения и семейния живот. Правилното лечение обаче не само може да помогне за подобряване на симптомите, но и осигурява по-добро качество на живот.
За лечение на други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства] се използват антидепресанти, като:
- селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин
- инхибитори на обратното захващане на серотонин норепинефрин
- трициклични антидепресанти
Симптоми и признаци при Други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства] МКБ F34.8
Библиография
https://www.webmd.com/mental-health/mood-disorders#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Affective_spectrum
https://www.britannica.com/science/affective-disorder
https://www.isad.org.uk/aboutus/affective-disorders.asp
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/mood-disorders
Коментари към Други персистиращи разстройства на настроението [афективни разстройства] МКБ F34.8