Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - маниен с психотични симптоми МКБ F31.2
Биполярното разстройство е психично заболяване, характеризиращо се с екстремни промени в настроението. Двете му ключови характеристики включват изключително повишено настроение, наречено мания, последвани от епизоди на депресия. Биполярното разстройство е известно още като биполярно заболяване или маниакална депресия. Свързано е с нарушение на мозъка, което причинява необичайни промени в настроението, енергията, нивата на активност и способността да се изпълняват ежедневните задачи.
При биполярно афективно разстройство, сегашен епизод — маниен с психотични симптоми, пациентът е с мания понастоящем, проявява психотични симптоми и е имал поне един друг афективен епизод (хипоманиен, маниен, депресивен или смесен) в миналото.
Мъжете и жените, диагностицирани с биполярно разстройство са еднакъв брой. Въпреки това, основните симптоми на заболяването могат да бъдат разграничени между двата пола. В много случаи жените с биполярно разстройство могат да:
- бъдат диагностицирани по-късно в живота си, между 20 или 30 години
- имат по-леки епизоди на мания
- преживяват тежко депресивните от маниакални епизоди
- имат 4 или повече епизода на мания и депресия за една година, което е значително по-бързо развитие
- сблъскват се с други състояния по едно и също време, включително заболявания на щитовидната жлеза, затлъстяване, тревожни разстройства и мигрена
- имат по-висок доживотен риск от разстройство, свързано с употребата на алкохол
Хората с биполярно разстройство изпитват периоди на необичайно силна емоция, промени в моделите на съня и нивата на активност, както и цялостно необичайно поведение. Тези отделни периоди се наричат "епизоди на настроението". Последните драстично се различават от характерните за човека настроения и поведение. Симптомите при маниакален епизод на биполярно разстройство включват:
- Чувства на възвишеност или възторженост.
- Наличие на много енергия.
- Наблюдават се повишени нива на активност.
- Понякога болните се чувстват объркани.
- Имат проблеми със съня, които включват безсъние или спят по 3-4 часа на денонощие.
- Стават по-активни от обикновено.
- Говорят много бързо, прескачайки от една тема на друга, без да съществува логическа връзка.
- Превъзбудени, раздразнителни или твърде чувствителни.
- Чувстват, че мислите им текат много бързо.
- Мислят, че са способни да направят много неща едновременно.
- Предприемат рискови действия, като да изхарчат безразсъдно много пари.
- При тежките епизоди се стига до психотични симптоми, представени от халюцинации и заблуди и съответстват на екстремното настроение на болния.
Халюцинациите не само при биполярно афективно разстройство, сегашен епизод — маниен с психотични симптоми са фиктивни стимули, създадени в ума на болния. Те не са реални! Има няколко вида халюцинации, включително:
- Зрителни — виждат светлини, предмети или хора, които всъщност не са там.
- Слухови – чуват звуци или гласове, които никой друг не чува.
- Тактилни — чувстват докосване от ръка или движение по тялото си, например пълзене по кожата, което не се случва.
- Обонятелни — усещат миризма или аромат, която не присъства.
Проучвания твърдят, че е по-вероятно халюцинациите да бъдат слухови, отколкото зрителни. Те се откриват при тежки промени в настроението. Халюцинации и други психотични симптоми са срещани много по-често и при случаите на шизофрения, отколкото при тези с биполярно разстройство. Ето защо хората с биполярно разстройство, които имат халюцинации, могат да бъдат неправилно диагностицирани.
Думата "психоза" звучи плашещо за някои хора, което предполага, че болният прибегне към самонараняване или да причини вреда на околните. Това е възможно, особено в случаите на тежка психоза. Епизодите с халюцинации обикновено са по-обезпокоителни, отколкото реално опасни.
Хората с психотични симптоми по време на маниакален епизод, са склонни да повярват, че са известни, имат много пари или притежават специални правомощия и суперсили. В резултат на това, хората с биполярно разстройство, които проявяват психотични симптоми, понякога се диагностицират грешно с шизофрения.
Лечението помага на много хора, дори и тези с най-тежките форми на биполярно разстройство. При подходяща терапия, получават по-добър контрол върху промените в настроението си, както и останалите симптоми. Един ефективен план за лечение обикновено включва комбинация от медикаменти и психотерапия. Биполярното разстройство е заболяване през целия живот. Епизодите на мания и депресия обикновено се връщат с течение на времето. Между епизодите, много хора с биполярно разстройство не усещат промени в настроението.
Различни видове лекарства могат да помогнат за контрол на симптомите на биполярно разстройство. Може да се наложи човек да опита няколко различни подхода при лечението, преди да намери своя, който работи най-добре за него. Лекарствата, които обикновено се използват за лечение на биполярно разстройство, включват:
- стабилизатори на настроението – литий
- атипични антипсихотици
- антидепресанти
Не бива лекарствата да бъдат спирани без консултация с лекар. Внезапно прекъсване на лечението може да доведе до влошаване на симптомите на биполярно разстройство. Възможни са и други потенциално опасни ефекти на абстиненция.
Електроконвулсивната терапия (ЕКТ) може да осигури облекчение за хора с тежко биполярно разстройство и психотични симптоми, които не са успели да се повлияят от какъвто и да било друг вид лечение. Тази терапия понякога причинява краткосрочни странични ефекти, включително объркване, дезориентация и загуба на паметта. Хората с биполярно разстройство трябва да обсъдят възможните ползи и рискове от ЕКТ с квалифициран медицински специалист.
Биполярното разстройство е хронично психично заболяване. Това означава, че болният ще живеете и ще се бори с него до края на живота си. По никакъв начин обаче, не значи, че той не може да живее щастлив и пълноценен живот.
Адекватното лечение на биполярно афективно разстройство, сегашен епизод — маниен с психотични симптоми помага за контрола на промените в настроението и справянето със симптомите. За да извлече болният максимума от лечението, е препоръчително да бъде лекуван от екип, който да му помага в различни насоки. Гледната точка и мненията на отделните специалисти (например психиатър и психолог) се допълват взаимно. Чрез психотерапия, тези лекари облекчават симптомите на биполярно разстройство, което медикаментите не могат да повлияят. Намирането на други хора, които също живеят с това разстройство, сформира група хора, от която болния черпи опит и идеи, получава съвети от първо лице.
Намирането на лечение, които работи максимално добре, изисква постоянство. Също така, трябва да проявяват търпение със себе си, докато се научат как да приемат и контролират промените в настроението си.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МОДИТЕН ДЕПО ампули 25 мг / мл * 5 KRKA
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30
Зелена рецептаКВЕТИАПИН SR таблетки с удължено освобождаване 50 мг * 60 АКОРД
МЕДОРИСПЕР таблетки 2 мг * 30
НовКСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100
Зелена рецептаКВЕТИАПИН таблетки 100 мг * 60 АКОРД
КОНВУЛЕКС инжекционен разтвор/инфузионен разтвор 100 мг / мл 5 мл * 5
КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
Зелена рецептаКВЕТИАПИН таблетки 25 мг * 60 АКОРД
МЕДОРИСПЕР таблетки 1 мг * 30
НовБиблиография
https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/bipolar-disorder/index.shtml
https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder/do-people-with-bipolar-have-hallucinations#types
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15762854
https://www.verywellmind.com/bipolar-psychosis-symptoms-379872
Коментари към Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - маниен с психотични симптоми МКБ F31.2