Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - смесен МКБ F31.6
Биполярно афективно разстройство, също познато като манийна депресия, е медицинска диагноза, характеризираща се с грандиозни промени в настроението, с периоди на депресия и мания. Именно под термина „биполярен“ се разбира редуване на настроение в двата полюса (депресия и мания).
Хората са различни, някои от тях са по-емоционални, други — с лабилна психика. Има обаче граници, отвъд които прекомерното въодушевление или прекомерната тъгата, дори да е предизвикана от определени събития, трябва да се счита за необичайна.
Всеки човек може да развие биполярно афективно разстройство. Въпреки това, проучванията показват, че творческите личности, чувствителните хора и склонни към перфекционизъм, имат по-висок риск за отключване на заболяването. Друг съществен фактор е генетичният. Той играе основна роля в развитието на биполярно афективно разстройство. Хора, които имат в семейството си болни, са значително по-застрашени. Стресът в околната среда (например смъртта на любим човек, раздяла, развод и т.н.) също играе роля в изявяването на депресивни или маниакални състояния.
При биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - смесен, пациентът е имал поне един потвърден хипоманиен, маниен, депресивен или смесен афективен епизод в миналото, а понастоящем се представя или с манийни и депресивни симптоми, или с бързото им редуване.
Въпреки, че най-типичната форма на биполярното разстройство е редуване на манийни и депресивни епизоди, разделени от периоди на нормално настроение, нерядко депресивното настроение може да бъде съпроводено в продължение на дни или седмици от свръхактивност и речев напор, или пък повишеното настроение и мегаломанните изживявания да се съпровождат от загуба на енергия и либидо.
Типът на биполярен епизод зависи от това, кое състояние е преобладаващо. В случая на смесените епизоди, болният е маниакален със симптоми на депресия, или има депресивен епизод със симптоми на мания. Също така се твърди, че човек, изпитващ смесен епизод, обикновено има мисли за бягство от семейството или дори смърт. Първоначално, болният може да си мисли, че е невъзможно да изпита депресия и мания едновременно и им представлява трудност да ги идентифицират.
Смесените епизоди са често срещани при хора с биполярно разстройство. Над 50% от тях проявяват поне някои манийни симптоми по време на пълен епизод на депресия. Тези, които развиват биполярно разстройство в по-млада възраст (особено в юношеска), са по-склонни към смесени епизоди. Болните с този тип разстройство, могат също да имат изцяло депресивни или манийни и хипоманийни фази на биполярното заболяване.
Симптомите на биполярно афективно разстройство се проявяват при хора, страдащи от епизоди на мания или въодушевление, последвани от тъжно настроение или депресия. Броят на маниакалните и депресивни епизоди варира значително от човек на човек, при някои от тях маниакалните се срещат по-често, при други — депресивните, а при трети те са под формата на смесено разстройство.
Симптомите на депресия и мания се описват отделно, но човек с диагноза биполярно афективно разстройство се сблъсква и с двете състояния. Голямото количество енергия на манията с отчаянието от депресия не са взаимно изключващи се симптоми, а тяхното съвместно появяване може да бъде много по-често срещано, отколкото хората предполагат.
Например, човек в епизод със смесени черти може да плаче неконтролируемо, докато твърди, че никога не се е чувствал по-добре през живота си. Или пък биха могли да бъдат изключително щастливи, и внезапно да се натъжат. Малко по-късно те изведнъж се връщат в еуфорично състояние.
Маниакално състояние. Включва усещане за тотална еуфория и сила. Въпреки това, в ранните етапи на епизода, човек може да изглежда по-общителен, активен, приказлив, самоуверен, проницателен и творчески настроен от обикновено. Тъй като настроението му се възвишава, той може да усети промяната, но може да не обърне внимание на следните симптоми:
- повишена сила и енергия
- намалена нужда от сън и безсъние
- крайна раздразнителност
- бързи, непредсказуеми емоционални промени
- неконтролируеми състезателни мисли
- множество идеи, които идват една върху друга
- генериране на неоправдани разходи
- грандиозност, високо самочувствие
- влошена преценка
Депресивно състояние. Главният симптом депресия при биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - смесен е тъжно настроение, отчаяно поведение, което може да бъде съпроводено с:
- липса на енергия
- чувство на тъга или душевна празнота
- забавена реакция и говор
- проблеми със съня, при които човек може да спи твърде много или твърде малко (безсъние)
- загуба на интерес към работата, семейството и приятелите
- промяна в хранителните навици
- непрекъсната мисъл на тема провал или недостатъци
- загуба на самочувствие
- чувство на вина
- прекомерна загриженост за физически оплаквания (хипохондрично поведение)
- намалено сексуално влечение (либидо)
- лесно раними, плачат често
- суицидни мисли и действия
В момента няма конкретно лечение за маниакална депресия. Възможно е да се подобрят симптомите и да се намали честотата на епизодите. Някои подходи, които могат да бъдат полезни, включват:
- Провеждане на консултация с психотерапевт, когнитивно-поведенческа терапия или групи за обучение и самопомощ.
- Методи с алтернативни терапии.
- Спазване на здравословен начин на живот.
- Подкрепа от близки и приятели.
Депресивните епизоди, ако не се лекуват, могат да продължат от 6 месеца до 1 година. Средно човек страда от 5 или 6 епизода за период от 20 години. Повечето лекувани епизоди се проявяват отново след около 3 месеца, но ако не се прилага лечение, рискът от рецидив е много висок. Повечето хора с биполярно афективно разстройство могат да бъдат лекувани комбинация от медикаменти.
Най-често срещаното лечение по време на маниакалната фаза е литият. Той е от групата на лекарства, стабилизиращи настроението. Понякога също се изписва на хора с тежка депресия. Високите му нива в кръвта са опасни, затова трябва да се приема под стриктен контрол.
Депресията може също да бъде лекувана с антидепресанти (включително селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин и подобни нови алтернативи на антидепресантите). Но те са краен вариант и почти винаги се избягват, тъй като е по-вероятно да предизвикат остър маниен епизод.
Ако лекарствата не са в състояние да контролират тежестта и честотата на острите епизоди, може да се препоръча електроконвулсивна терапия. Въпреки опасностите, които крие, тя носи облекчение във всяка фаза на биполярно разстройство, включително епизодите със смесени черти.
Най-сериозният риск, който се поражда от биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - смесен е самоубийството. Хората с биполярно разстройство са между 10 до 20 пъти по-склонни към самонараняване, отколкото хората без това заболяване. Стриктното лечение намалява вероятността от тежка депресия и самоубийство.
Хората с биполярно разстройство също така са изложени на по-висок риск от злоупотреба с вещества. Близо 60% от тях злоупотребяват с наркотици или алкохол. Това води до по-тежко протичане на болестта им.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100
Зелена рецептаКВЕТИАПИН таблетки 100 мг * 60 АКОРД
БИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА
ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА
КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
Зелена рецептаКВЕТИАПИН таблетки 25 мг * 60 АКОРД
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30
Зелена рецептаКВЕТИАПИН SR таблетки с удължено освобождаване 50 мг * 60 АКОРД
МОДИТЕН ДЕПО ампули 25 мг / мл * 5 KRKA
Библиография
https://www.webmd.com/bipolar-disorder/guide/mixed-bipolar-disorder
https://cmhadurham.ca/mental-health/bipolar-affective-disorder/
https://www.ox.ac.uk/media/global/wwwoxacuk/localsites/studentgateway/documents/disabilityadvisoryservice/Bipolar_Information.pdf
https://www.self.com/story/mixed-bipolar-episodes
https://www.verywellmind.com/bipolar-disorder-mixed-features-380387
https://en.wikipedia.org/wiki/Mixed_affective_state
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5299125/
Коментари към Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - смесен МКБ F31.6