Херпес зостер с очни усложнения МКБ B02.3
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Първичната инфекция с един от основните представители на херпесното семейство, а именно Varicella-zoster virus, води до лещенка (известна още като варицела), протичаща с характерен псевдополиморфен обрив, отличаващ се с изразен сърбеж.
Вирусите имат способността да се запазват в латентно състояние и при активиране водят до развитие на херпес зостер с или без допълнителни увреждания. При херпес зостер с очни усложнения освен типичния за инфекцията обрив и общо оплаквания се наблюдават и различни по вид зрителни нарушения.
Причинител и особености
Херпесните вируси притежават способността да се запазват в латентно състояние в нервните ганглии и при наличие на подходящи условия се реактивират, водейки до развитие на херпес зостер.
Инфекцията се отличава с развитието на характерен мономорфен обрив (всички обривни единици по едно и също време са в един и същи еволюционен стадий на развитие), придружен с изразена болезненост, като най-често се засяга областта на интеркосталните нерви (междуребрието) и троичният нерв, като проявите се изявяват обикновено едностранно.
Инфекцията представлява антропоноза (заболяване, засягащо само хората), като първичното заразяване се осъществява обикновено по въздушно-капков, контактен или вертикален път (от инфектирана майка на новороденото).
Вирусите се съдържат във високи концентрации в секретите на носоглътката и лесно проникват през лигавиците на дихателните пътища, както и през конюнктивите, като възприемчивостта на населението е изключително висока, а контагиозният индекс е над 80 процента.
Лещенката засяга предимно детската възраст и се отличава с доброкачествено протичане и отлична прогноза, като при наличие на подходящи условия след десетки години се реактивира, водейки до различни по тежест клинични прояви.
Трудно може да се определи инкубационен период, като предразполагащи фактори са наличието на понижена индивидуална имунологична резистентност в резултат от продължителна медикаментозна терапия, подлежащо тежко заболяване, като изложени на особено висок риск са пациентите с ХИВ или СПИН (според различни статистически проучвания пациентите с ХИВ са изложени на 15 пъти по-висок риск от развитие на херпесна инфекция). Предразполагащ фактор е и напредналата възраст, предшестващи големи хирургични интервенции, тежки травми и изгаряния.
Симптоми
При херпес зостер с очни усложнения болестта засяга различни очни структури, които се развиват с или без наличието на характерния за инфекцията обрив по хода на дерматомите.
Клиничната картина при засягане на очните структури от херпесната инфекция са разнообразни, като се определят в зависимост от общото състояние на пациента и засегнатите структури.
Симптомите включват общо неразположение, отпадналост, повишена температура, болки в областта на засегнатите нерви. В засегнатия кожен участък, едностранно се появяват везикули върху еритемно-едемна основа, като след около 2 до 7 дни от появата на обрива, везикулите се изпълват с тъмно съдържимо (израз на левкоцитната реакция срещу вируса) и засъхват, формирайки крусти (корички).
Пациентите често се оплакват от парене, сърбеж и зачервяване на очите, фотофобия, повишена чувствителност, замъгляване на зрението и други.
В зависимост от конкретната очна структура, засегната в хода на болестта се различават:
- херпес зостерен блефарит: развитие на възпалителна реакция, засягаща единия, по-рядко и двата клепача с наличие на болка, парене, изтичане на секрет, слепване на клепачите, особено след сън и други оплаквания
- херпес зостерен конюнктивит: засягане на конюнктивата от вирусната инфекция, като окото е зачервено, болезнено, възможно е наличие на фотофобия (светлобоязън) и други
- херпес зостерен иридоциклит: ангажиране от възпалителния процес на ириса и цилиарното тяло, като симптомите обикновено са идентични с тези на иридоциклит с друга етиология
- херпес зостерен ирит: засягане на ириса от херпесната инфекция се наблюдава сравнително рядко в клиничната практика
- херпес зостерен кератит: засягане на корнеята (роговицата) от вирусните агенти настъпва сравнително често при херпес зостер с очни усложнения, но симптомите са неспецифични и общи за възпалението на корнеята
- херпес зостерен кератоконюнктивит: едновременно ангажиране на конюнктивата и корнеята също може да се развие в хода на херпес зостер с други усложнения, като симптомите могат да са полиморфни
- херпес зостерен склерит: развитие на възпаление в резултат от вирусната инфекция, ангажиращо склерата, се наблюдава сравнително рядко в клиничната практика, предимно при наличието на предразполагащи фактори
Тежестта на симптоматиката варира при отделните пациенти, като се различават леки, умерени и тежки форми на протичане.
При тежките форми и развитието на допълнителни усложнения (ангажиране и на други органи, генерализиране на инфекцията, развитие на вторична бактериална инфекция) са възможни увреждания на зрението. Засягането на роговицата може да доведе до амблиопия, характеризираща се с неблагоприятна прогноза.
Полезна информация за различните форми на болестта може да намерите в раздел Заболявания:
» Увреждания на клепача при други инфекциозни болести, класифицирани другаде
» Остър конюнктивит при болести, класифицирани другаде
» Иридоциклит при инфекциозни болести, класифицирани другаде
» Кератит и кератоконюнктивит при други инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде
» Склерит и еписклерит при болести, класифицирани другаде
Диагноза
Поставянето на диагнозата при херпес зостер с очни усложнения се базира на клинико-епидемиологичните данни (анамнеза за прекарана в миналото варицела, характерен обрив и очни увреждания). Лабораторните изследвания рядко са информативни, по-често показват наличие на неспецифични промени.
За доказване на етиологичните агенти се препоръчва извършване на варицела зостер вирус тест с материал от тъканни и телесни течности.
Необходимо е извършване на пълен офталмологичен преглед за установяване на степента на пораженията и съответно подпомагане на последващата терапия.
Диференциалната диагноза включва различаване на херпес зостер инфекцията от другите херпесни инфекции (херпес симплекс, варицела), както и от други инфекциозни и неинфекциозни заболявания, засягащи очните структури.
Лечение
Терапевтичният подход при пациенти с херпес зостер с очни усложнения се определя строго индивидуално, съобразно особеностите в протичането на болестния процес, естеството на зрителните нарушения, общото състояние на засегнатите и други.
Най-често се прилага комбинация от следните средства и методи на лечение:
- противовирусни средства: лечението включва приложение на антивирусни лекарства (предимно ацикловир, валацикловир) локално или перорално за потискане развитието и размножаването на етиологичните агенти
- симптоматични средства: симптоматично се прилагат средства за облекчаване на паренето и сърбежа, обезболяващи и противовъзпалителни агенти, при необходимост и антихистамини
- подпомагане на възстановяването: за ускоряване на възстановителните процеси и укрепване на имунитета се препоръчва прием на витаминни добавки (особено витамин В12), здравословен хранителен режим, приложение на различни лечебни методи за подсилване на имунната система
Прогнозата при херпес зостер с очни усложнения се определя в зависимост от тежестта на инфекцията, засегнатите структури и своевременното откриване и лечение на болестта.
Полезна информация за болестта може да намерите в раздел Заболявания:
» Херпес зостер [herpes zoster]
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2002/1101/p1723.html#:~:text=Conjunctivitis%20is%20one%20of%20the,edematous%2C%20often%20with%20petechial%20hemorrhages.&text=The%20findings%20usually%20resolve%20within%20one%20week.
https://www.msdmanuals.com/professional/eye-disorders/corneal-disorders/herpes-zoster-ophthalmicus
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557779/
https://en.wikipedia.org/wiki/Herpes_zoster_ophthalmicus
https://eyewiki.aao.org/Varicella_Zoster_Virus_Stromal_Keratitis_and_Endotheliitis
https://journals.lww.com/co-ophthalmology/Abstract/2018/07000/Herpes_zoster_ophthalmicus__acute_keratitis.11.aspx
Коментари към Херпес зостер с очни усложнения МКБ B02.3
Валентина Матова
Здравейте! От една седмица имам херпес зостер от ляво под ребрата. Забелязах, че и зрението ми се влощи. Замъглено виждам, с повече концентрация. Възможно ли е вирусът да е засегнал и очите. Имам макулна дегенерация. Благодаря предварително за отговора!
Здравейте! Възможно е. Необходимо е да се консултирате с лекар.
Здравейте! От една седмица имам херпес зостер от ляво под ребрата. Забелязах, че и зрението ми се влощи. Замъглено виждам, с повече концентрация. Възможно ли е вирусът да е засегнал и очите. Имам макулна дегенерация. Благодаря предварително за отговора!