Увреждания на клепача при други инфекциозни болести, класифицирани другаде МКБ H03.1
Клепачите могат да се засегнат в хода на редица инфекциозни заболявания, като херпес симплекс, проказа, молускум контагиозум, туберкулоза, фрамбезия, херпес зостер.
Херпес симплекс на клепача (херпес симплек блефарит) се среща предимно при деца, но може да засегне хора от всички възрасти. Херпес симплекс блефаритът може да бъде пустулозен или ерозивен-улцерозен. Клинически заболяването се изявява с променлива болка, сълзене, поява на малки мехурчета или пустули по клепача или около очите, подуване, зачервяване. Обикновено лезиите заздравяват без да образуват белег. Херпес симплекс е един от най-разпространените вируси при хората. Има редица фактори, които могат да отключат изявата на инфекцията като стрес, треска, травма, менструация, прекомерно излагане на ултравиолетови лъчи и други. Предаването става чрез директен контакт, при наличие на отворени епителни лезии или чрез замърсени телесни секрети. Лечението на херпес симплекс блефарит се осъществява с Ацикловир.
Молускум контагиозум на клепача се причинява от поксивирус. Клинически се изявява с характерни кожни лезии, които представляват кръгли, с формата на купол, розови папули с диаметър 2-5 мм. Инфекцията се предава по контактен път чрез заразени лица или замърсени предмети. Лечението се провежда със салицилова киселина, третионин, кантаридин, цидофовир, ритонавир. За премахване на папулите може да се приложи и криотерапия.
Херпес зостер на клепача (зостер офталмикус) се причинява от варицела зостер вирус. Заболяването възниква след преболедуване от варицела, като херпес зостер е проява на повторна инфекция с варицела зостер вирус. Реактивирането на инфекцията се подпомага от старческа възраст на пациента, имуносупресивно заболяване и употреба на имуносупресиращи лекарствени препарати. Клиничната картина се характеризира с появата на еритематозни петна, папули, везикули, пустули, сълзене от окото, зрителни нарушения, болки в областта на троичния нерв. В продромалния период може да се наблюдава повишена температура, неразположение, главоболие и болки в очите. Лечението се осъществява с ацикловир, фамцикловир, валацикловир, локални кортикостероидни средства. При повишено вътрочно налягане се прилага тимолол, дорзоланид, ацетазоламид. Невралгията се повлиява добре от амитриптилин.
Лечението на увреждания на клепача при други инфекциозни болести, класифицирани другаде, е комплексно и се състои в лечение на основното заболяване.
Коментари към Увреждания на клепача при други инфекциозни болести, класифицирани другаде МКБ H03.1