Менингококова инфекция МКБ A39
Менингококовата инфекция е заразно бактериално заболяване, което се причинява от менингококови бактерии.
Причинителите на менингококовата инфекция са Грам - отрицателни диплококи - Neisseria meningitides, от род Neisseria. Менингококите се изолират от носоглътката, кръв, ликвор. Те отделят силен ендотоксин.
Менингококовите инфекции предизвикват заболявания с полиморфна клинична картина: назофарингит, гноен менингит, менингоенцелафалит, менингококов сепсис.
Източник на заразата са болните и здравите носители, които излъчват причинителите с респираторни капки от носа и гърлото. Заразяването се осъществява по въздушно-капков път. Възприемчивостта е ниска, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Заболяванията са с подчертана есенно-зимно-пролетна сезонност.
Основният път на разпространение на менингококовата инфекция е кръвният, при който менингококите попадат в кръвния ток и предизвикват бактериемия. Настъпва масивен разпад на менингококите - ендотоксинемия.
Инкубационният период е от 2 - 10 дни, средно 2 - 4 дни.
Различават се локализирани форми на заболяването, както и генерализирани и редки форми.
Менингококовата инфекция започва с повишена температура, болки и парене при преглъщане, рядко с главоболие. При единични случаи може да се наблюдава херпес по устните и нехеморагичен обрив.
Менингококвият менингит започва с висока температура, втрисане, главоболие, повръщане и неспокоен сън. По-рядко се наблюдават и отпадни явления - парези и парализи. Появява се хиперестезия. У кърмачета заболяването може да започне направо с епилептиформени гърчове.
Менингококови менингоенцефалити и енцефалити протичат тежко, с подчертана огнищна симптоматика. Менингорадикулерният синдром се задържа по-дълго време. Температурата остава субфебрилна за дълъг период. Ликворният синдром може да персистира с месеци.
Усложнения настъпват при късно започнато и неправилно провеждано лечение. Може да настъпи глухота, засягане на слуховия нерв и други черепно-мозъчни нерви.
Диагнозата се поставя на базата на клинико-епидемиологична картина и клинико-лабараторни данни. Диагнозата се потвърждава чрез микробиологичното изследване.
Лечението на менингококовата инфекция е комплексно. Етиологичното лечение се провежда с антибиотици от групата на пеницилините. При чувствителност към пеницилините се прилагат антибиотици от групата на макролидите или цефалоспорините. Патогенетичното лечение включва борба с циркулаторните нарушения, борба с дихателната недостатъчност, борба с мозъчния оток. Прилагат се сърдечни гликозиди, вазоактивни препарати, корекция на метаболитните нарушения, при гърчови състояния - бензодиазепини. Симптоматичното лечение е с антипиретици, аналгетици и витаминотерапия.
Прогнозата е добра при назофарингитите. При менингитите леталитетът е 1 - 2 %. Лоша е прогнозата при менингококовия сепсис.
В рубриката менингококова инфекция са разгледани:
Менингококов менингит (G01*)
Синдром на Waterhouse-Friderichsen (E35.1*)
Остра менингококцемия
Хронична менингококцемия
Менингококцемия, неуточнена
Менингококова болест на сърцето
Други менингококови инфекции
Менингококова инфекция, неуточнена
Видове Менингококова инфекция МКБ A39
Симптоми и признаци при Менингококова инфекция МКБ A39
ВсичкиЛечение на Менингококова инфекция МКБ A39
- Антибиотици
- Лечение с ампицилин
- Пеницилин
- Симптоматично и поддържащо лечение
- Хлорамфеникол
- Хоспитализация
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТУБОЦИН капсули 300 мг * 100 ТЕВА
НИМЕНРИКС менингококова ваксина 0.5 мл
ТермолабилниМЕДАКСОН прах за инжекционен разтвор 1 г * 10
ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 ЕКОФАРМ
МЕДАКСОН прах за инжекционен разтвор 2 г * 10
СЕЛЕМИЦИН инжекционен/инфузионен разтвор 500 мг / 2 мл * 10
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 57.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ ПОД 18 ГОДИНИ
Коментари към Менингококова инфекция МКБ A39