Камерни рецептори
Камерните рецептори са локализирани в лявата камера. По-голяма част от тях представляват крайните окончания на немиелизирани нервни влакна. Рецепторите могат да бъдат хемочувствителни и/или механичночувствителни. Хемочувствителните влакна могат да бъдат възбудени от екзогенни химикали като вератридин (стероиден алкалоид) и от ендогенни химикали като брадикинин и простагландини, които се отделят по време на исхемия. Рефлекторните реакции, предизвикани от стимулацията на тези рецептори, водят до дълбока брадикардия и хипотония. Камерните механични рецептори се възбуждат от повишаване на камерното систолитично налягане и увеличаване/намаляване на пълненето на камерите. Рефлексът след стимулация на механичните рецептори е по-слабо изразен.
Рефлекс на Bezold-Jarisch
При разтеглянето на камерите в резултат на значителното им кръвонапълване, се стига до състояние на компенсаторна брадикардия и хипотензия. Това явление се нарича рефлекс на Bezold-Jarisch. Той включва различни сърдечно-съдови и неврологични процеси, които причиняват брадикардия и хипотензия.
Изображение: pixabay.com
През 1867 години фон Безолд и Хирт описват реакция, включваща триада на брадикардия, хипотония и апнея в резултат на интравенозно инжектиране на алкалоиден екстракт от Veratrum viride. Тази реакция се дължи на възбуждане на блуждаещия нерв, което се предава до nucleus tractus solitarii. Днес този рефлекс се означава като рефлекс на Bezold-Jarisch. Смята се, че хипопнеята вследствие на този рефлекс се дължи на стимулацията на анатомично различни рецептори в сърцето и белия дроб. Този рефлекс може да се задейства и под действието на други механични дразнители никотин, брадикинин, предсърден натруретичен пептид, нитровазодилататори, серотонинови агонисти. Рефлексът на Bezold-Jarisch може да бъде част от различни патофизиологични реакции като:
- тежък кръвоизлив и хиповолемия – по време на тежък кръвоизлив и хиповолемия пълненето на камерите намалява и това води до задействане на рефлекса на Bezold-Jarisch, водещ до парадоксална брадикардия, вазодилатация и хипотония.
- миокардна исхемия – хеморецепторите, разположени във вентрикулите, реагират на миокардна исхемия, което води до увеличаване на притока на кръв към миокарда и намаляване на работата на сърцето. Това е кардиопротективен рефлекс, който води до коронарна вазодилатация. Задейства се и рефлекса на Bezold-Jarisch, като се смятам, че той е отговорен за синусовата брадикардия в първия час след инфаркта и може да обясни честата проява на атрио-вентрикуларен блок.
- хипотонията след инжектиране на контрастни вещества по време на коронарография също се дължи на рефлекса на Bezold-Jarisch;
- синкоп при аортна стеноза – аортната стеноза представлява клапен дефект, който се характеризира с намаляване на отвора на аортната клапа. Тя може да бъде вродена или придобита вследствие ревматизъм, дегенеративни възрастови промени, инфекциозен ендокардит. Клинично аортната стеноза се проявява с класическата триада от синкоп, стенокардия (гръдна болка) и симптоми на лявостранна сърдечна недостатъчност. Синкопът се дължи на недосататъчност на сърдечния дебит, нарушение на функцията на барорецепторите в стените на лявата камера. При аортна стеноза повишеното налягане в лявата камера задейства рефлекса на Bezold-Jarisch. Той е в основата на патогенезата на синкопа и вазодилатацията. Проявите на сърдечна недосататъчност са резултат от диастолна дисфункция. Те включват задух, лесна умора, ортопнея и отоци.
- спинална анестезия – смята се, че рефлексът на Bezold-Jarisch е причина за брадикардията и циркулаторния колапс след спинална анестезия.
Продължителното стоене в изправено положение води до концентриране на кръвта в кръвоносните съдове на долните крайници и до намален интракардиален обем. Това състояние се влошава при дехидратация на организма. Така получената артериална хипотония води до активация на барорецепторите в каротидния синус. Аферентни влакна изпращат сигнали до сърцето, които увеличават честотата на сърдечните съкращения и контрактилитета. Въпреки това рецепторите в стената на лявата камера се активират. Те предизвикват парадоксална брадикардия и намален контрактилитет.
Заглавно изображение: studyblue.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОКСИБОР ФОРТЕ таблетки * 30
ГОТУ КОЛА капсули 250 мг * 60 СЕЙФ ХЕРБ
ТОРН L-АРГИНИН капсули * 120 525028
Безплатна доставка за България!БОРАЛИН - 5 510 мл
СУПЕР ВИТАМИН K2 + D3 таблетки * 60 DOCTOR NATURE
ЕЛЕНОВ КОРЕН екстракт 20 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Bezold%E2%80%93Jarisch_reflex
http://anesthesiology.pubs.asahq.org/article.aspx?articleid=1943118
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6826948
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Регулация на кръвното налягане
- Централнонервна интеграция на аферентната информация
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Опасни ли са екстрасистолите?
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Екстрасистоли
- Сърдечен цикъл
- Аускултационни места на сърдечните клапи
- Ехокардиография
- Електрокардиография
- Сърдечни тонове
- Тропонин
Коментари към Камерни рецептори