Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на мъжката полова система Клинична патология при орхит

Клинична патология при орхит

от 23 окт 2016г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология при орхит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Орхитът е остра възпалителна реакция на тестиса, но терминът е използван и за описание на болка, локализирана в тестиса, без обективни доказателства за възпаление. Изолираният орхит е значително по-рядък от простатит или епидидимит. Орхитът се различава от другите инфекции на мъжките полови жлези в две важни аспекти - разпространението на кръвта е основният път на инфекция и вирусите са замесени като важни патогени.

Епидемиология

Орхитът най-често се проявява с епидидимит. Епидидимитът обикновено е бактериален по произход. Най-честият патоген е Neisseria gonorrhoeae при мъже на възраст 14-35 години, а Escherichia coli е най-честата причина при момчета по-млади от 14 години и при мъже на възраст над 35 години. Вирусният орхит най-често се причинява от инфекция на паротит, но може да бъде причинен и от неспецифичен възпалителен процес в тестисите.

Орхитът се развива при 14% до 35% от мъжете с вируса на паротит. Най-високият риск е при тези на възраст от 15 до 29 години. Орхитът е рядко срещан при препуберталните мъже. Приблизително 20% от препуберталните пациенти (по-млади от 10 години) с паротит развиват орхит. Едностранна атрофия на тестисите се среща при 60% от пациентите с орхит. Стерилитетът рядко е следствие от едностранния орхит. Освен някои анекдотични съобщения, малко доказателства подкрепят повишената вероятност от развитие на тумор на тестисите след епизод на орхит.

Етиология

Най-често паротитът причинява изолиран орхит. Появата на скротална болка и оток е остра. Други редки вирусни етиологии включват коксаки-вируси, инфекциозна мононуклеоза, варицела и еховирус. Някои доклади за случаи описват орхит срещу паротит след имунизация с ваксината срещу паротит, морбили и рубеола.

Бактериалните причини обикновено се разпространяват от свързан епидидимит при сексуално активни мъже или мъже с простатна хиперплазия. Бактериите включват Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, както и Staphylococcus и Streptococcus. Бактериалният орхит рядко се среща без свързан епидидимит.

Съобщава се, че имунокомпрометираните пациенти имат орхит със следните етиологични агенти: Mycobacterium avium complex, Cryptococcus neoformans, Toxoplasma gondii, Haemophilus parainfluenzae и Candida albicans.

С изключение на вирусни заболявания, острите инфекции на пикочно-половите пътища, включващи само тестисите, са очевидно необичайни. Пиогенният бактериален орхит обикновено се появява поради съседно разпространение от възпалителен процес в епидидимиса, който причинява епидидимо-орхит. Повечето случаи на пиогенен орхит се причиняват от E. coli, Klebsiella pneumoniae, P. aeruginosa, стафилококи или стрептококи. Понякога остър орхит може да бъде причинен от други организми в резултат на хематогенно засяване. Това засяване изглежда представлява особен риск при бруцелоза в ендемични райони. Описани са редки съобщения за сифилистичен орхит.

Клинична картина

Орхитът се характеризира с тестикуларна болка и подуване. Курсът е променлив и варира от лек дискомфорт до силна болка. Свързаните системни симптоми включват следното:

  • умора
  • безпокойство
  • миалгия
  • треска и втрисане
  • гадене
  • главоболие

Симптомите обикновено започват 4 до 8 дни след появата на паротиден оток, но орхитът може да се появи преди или при липса на паротит. Засягането на тестисите обикновено е едностранно и в повечето случаи епидидимитът е свързан с орхит. Клиничните находки включват висока температура, неразположение, повръщане, болка в долната част на корема и болки в тестисите. Обикновено тестисът е подут и нежен за 3 до 7 дни. Вирусът на паротит е култивиран от семенна течност и РНК вирус на заушка е открит в спермата няколко седмици след заразяването. Повишеният С-реактивен протеин често се наблюдава при орхит от паротит.

Патологични характеристики

Основният патогенетичен механизъм за развитие на орхита е ретроградният път на движение на урината при възпаление на пикочните пътища. В тези случаи във възпалителния процес винаги се въвлича и епидидимът. Ето защо по-правилно е да се използва терминът epididymoorchitis.

В зависимост от клиничното развитие и от морфологичната картина последните се делят на остри и хронични.

При остър орхит много често във възпалителния процес се въвлича и епидидима, вследствие на което се развива остър епидидимоорхит. Промените се откриват в интерстициума, който е оточен и инфилтриран в началото от неутрофилни гранулоцити, но твърде скоро се заменя от лимфоцити. По листовете на туника вагиналис се открива фибринов ексудат. В крайната, оздравителна фаза се развива дифузна фиброза, която води до увреждане на тубулите, до атрофия на герминативния епител и съответно - азооспермия (безплодие). Създават се условия за венозни тромбози и тестикуларни инфаркти.

При хроничен орхит много често във възпалителния процес се въвлича и епидидима, вследствие на което се развива хроничен епидидимоорхит. Макроскопски могат да се наблюдават:

  • Специфични и неспецифични грануломатозни процеси
  • Неспецифични негрануломатозни процеси

При хроничен орхит се развива дифузна фиброза, която води до увреждане на тубулите, до атрофия на герминативния епител и тежко увреждане на тестиса.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/orchitis
https://emedicine.medscape.com/article/777456-clinical#b4
https://en.wikipedia.org/wiki/Orchitis
https://www.pathologyoutlines.com/topic/testisinfectious.html


Коментари към Клинична патология при орхит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология при орхит
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 07:17
    Коментирайте "Клинична патология при орхит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на мъжката полова система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4233 дни, 14 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 3 часа и 16 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 3 часа и 17 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 3 часа и 18 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 3 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival