Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на остър гастрит

Клинична патология на остър гастрит

от 31 май 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на остър гастрит - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Остър гастрит е термин, обхващащ широк спектър от субекти, които предизвикват възпалителни промени в стомашната лигавица. Няколко различни етиологии споделят една и съща обща клинична картина. Те обаче се различават по своите уникални хистологични характеристики. Възпалението може да включва целия стомах (например пангастрит) или област на стомаха (например антрален гастрит). Остър гастрит може да се раздели на 2 категории: ерозивни (например повърхностни ерозии, дълбоки ерозии, хеморагични ерозии) и не ерозивни (обикновено причинени от Helicobacter pylori).

Не съществува връзка между микроскопското възпаление (хистологичен гастрит) и наличието на стомашни симптоми (например коремна болка, гадене, повръщане). Всъщност повечето пациенти с хистологични данни за остър гастрит са асимптоматични. Диагнозата обикновено се получава по време на ендоскопия, извършена по други причини. Остър гастрит може да се прояви с множество симптоми, като най-често срещаният е дискомфорт от епигастриума.

Острият гастрит има редица причини, включително:

  • някои лекарства
  • алкохол
  • исхемия
  • бактериални, вирусни и гъбични инфекции
  • остър стрес (шок)
  • радиация
  • алергии и хранителни отравяния
  • пряка травма

Общият механизъм на нараняване е дисбаланс между агресивните и защитните фактори, които поддържат целостта на стомашната лигавица.

Остър ерозивен гастрит може да е резултат от излагане на различни агенти или фактори. Това се нарича реактивен гастрит. Тези агенти/фактори включват нестероидни противовъзпалителни средства, алкохол, кокаин, стрес, радиация, жлъчен рефлукс и исхемия. Стомашната лигавица проявява кръвоизливи, ерозии и язви. Нестероидните противовъзпалителни средства, като аспирин, ибупрофен и напроксен, са най-честите средства, свързани с остър ерозивен гастрит. Това е резултат както от оралното, така и от системното приложение на тези средства, или в терапевтични дози, или в супратерапевтични дози.

Поради гравитацията, подбуждащите агенти лежат върху голямата кривина на стомаха. Това отчасти обяснява развитието на остър гастрит дистално над или близо до голямата кривина на стомаха в случай на перорално прилагани нестероидни противовъзпалителни средства. Основният механизъм на нараняване обаче е намаляването на синтеза на простагландините. Простагландините са химични вещества, отговорни за поддържането на механизмите, които водят до защита на лигавицата от вредните ефекти на стомашната киселина. Дългосрочните ефекти на такива поглъщания могат да включват фиброза и образуване на стриктура.

Бактериалната инфекция е друга причина за остър гастрит. H. pylori, е най-честата причина за гастрит. Усложненията са резултат от хронична инфекция, а не от остра инфекция. Разпространението на H. pylori при иначе здрави индивиди варира в зависимост от възрастта, социално-икономическата класа и страната на произход. Инфекцията обикновено се придобива в детска възраст. В западния свят броят на хората, заразени с H. pylori, нараства с възрастта.

Доказателствата за H. pylori инфекция могат да бъдат открити при 20% от лицата на възраст под 40 години и при 50% от лицата на възраст над 60 години. Начинът на предаване на бактерията не е напълно ясен. Предаването е вероятно от човек на човек чрез орално-фекален път или чрез поглъщане на замърсена вода или храна. Ето защо разпространението е по-високо в по-ниските социално-икономически класове и в развиващите се страни. H. pylori се свързва с 60% от стомашните язви и 80% от дуоденалните язви.

H. pylori гастрит обикновено започва като остър гастрит в антрума, причинявайки интензивно възпаление, и с течение на времето може да се разшири до цялата стомашна лигавица, водеща до хроничен гастрит.

Острият гастрит, срещащ се с H. pylori, обикновено е асимптоматичен. Бактерията се вмъква в лигавичния слой, защитен слой, който покрива стомашната лигавица. Той се защитава от киселинността на стомаха чрез производството на големи количества уреаза, ензим, който катализира разграждането на уреята до алкалния амоняк и въглеродния диоксид. Алкалният амоняк неутрализира стомашната киселина в непосредствена близост до бактерията, която осигурява защита.

Антиген-представящите клетки активират лимфоцити и други мононуклеарни клетки, които водят до хроничен повърхностен гастрит. Инфекцията се установява в рамките на няколко седмици след първичната експозиция на H. pylori. Той произвежда възпаление чрез производството на редица токсини и ензими. Интензивното възпаление може да доведе до загуба на стомашни жлези, отговорни за производството на киселина. Това се нарича атрофичен гастрит. Следователно, производството на стомашна киселина спада. Генотипът на вирулентността на микроба е важен фактор за тежестта на гастрита и образуването на чревна метаплазия, трансформацията на стомашния епител. Тази трансформация може да доведе до рак на стомаха.

Флегмонозният гастрит е необичайна форма на гастрит, причинен от многобройни бактериални агенти, включително стрептококи, стафилококи, видове Proteus, видове Clostridium и Escherichia coli. Флегмонозният гастрит обикновено се появява при лица, които са изтощени. Той е свързан със скорошен голям прием на алкохол, съпътстваща инфекция на горните дихателни пътища и СПИН. Флегмона означава дифузно разпространяващо се възпаление на или в рамките на съединителната тъкан. В стомаха това предполага инфекция на по-дълбоките слоеве на стомаха (submucosa and muscularis). В резултат на това гнойната бактериална инфекция може да доведе до гангрена.

Вирусните инфекции могат да причинят гастрит. Цитомегаловирусът е често срещана вирусна причина за гастрит. Обикновено се среща при хора, които са имунокомпрометирани, включително такива с рак, върху имуносупресивни лекарства, след трансплантации и СПИН. Засягане на стомаха може да бъде локализирано или дифузно.

Гъбичните инфекции, които причиняват остър гастрит, включват Candida albicans и хистоплазмоза. Стомашната фикомикоза е друга рядка летална гъбична инфекция. Общият предразполагащ фактор е имуносупресията.

Улцеро-хеморагичният гастрит се наблюдава най-често при пациенти с критично заболяване. Смята се, че улцеро-хеморагичният гастрит е вторичен по отношение на исхемията, свързана с хипотония и шок или с освобождаването на вазоконстриктивни вещества, но етиологията често е неизвестна. Стомашната лигавица разкрива многобройни петехии, най-вече във фундуса и тялото, или проявява дифузно хеморагичен модел. Общата патология може да наподобява тази на нестероидни противовъзпалителни средства или друг гастрит, причинен от поглъщане, с изключение на това, че мястото на нараняване е различно. Тази форма на гастрит може да бъде животозастрашаваща, ако пациентът изпитва кръвоизлив и може дори да изисква спешна гастректомия.

Еозинофилният гастрит често се наблюдава в комбинация с еозинофилен гастроентерит, но може да бъде свързан с различни нарушения, включително хранителни алергии (например, краве мляко, соев протеин), колагенови съдови заболявания, паразитни инфекции, стомашен рак, лимфом, болест на Крон, васкулит, лекарствени алергии и H. pylori инфекции. Вижда се еозинофилен инфилтрат, включващ стомашна стена или епител.

Най-често срещаните видове остър гастрит са:

  • Остър катарален гастрит
  • Остър фибринозен гастрит
  • Остър гноен (флегмонозен) гастрит
  • Некротичен (корозивен) гастрит
  • Остър хеморагичен гастрит

Остър катарален гастрит е една от най-често срещаните форми. Макроскопски лигавицата е оточна, хиперемирана, поради което изглежда задебелена с леко грубоват релеф. микроскопско изследване на остър гастритПо повърхността й нерядко се откриват ерозии и точковати кръвоизливи, разположени под дебел слой слуз, примесена с излющен епител. Микроскопски в тапициращия повърхността и ямките епител, както и в специализираните структури (главни и пристенни клетки) има дегенеративни и некротични промени: цитоплазмата е нехомогенна, границата между клетките не е очертана добре, има доста излющен епител (фигура 1). Оформят се повърхностни ерозии, в които епителът липсва, подлежащите съдове са кръвонапълнени и има излят ексудат и левкоцитна инфилтрация.

Остър фибринозен гастрит е друга характерна форма за остър гастрит. При него по повърхността на стомашните гънки има мръсносивкав или жълто-кафяв налеп. При отстраняването му в лигавицата се откриват ерозии или язви. Микроскопски налепът е съставен от фибрин, левкоцити, излющени епителии. Фибрин и левкоцити има и в дълбочина на лигавицата, заедно с останалите белези, описани при катаралния гастрит. Фибринозен характер има гастритът при уремия (елиминационен гастрит), дифтерия и други.

Остър гноен (флегмонозен) гастрит представлява тежка форма на остър гастрит. Гноен възпалителен процес може да възникне и при хематогенно дисеминирана инфекция, напр. при сепсис, еризипел, фурункулоза и други. Макроскопски гастритът може да има ограничен (абсцедиращ) характер или да е дифузен (флегмон на стомаха). Стомашната стена дифузно или в определени участъци изглежда задебелена, особено за сметка на субмукозата. При срез изтича жълто-зелена гной или се виждат единични или множествени абсцеси.микроскопско изследване на остър гастрит Лигавицата е с груб релеф, кръвоизливи и фибринен налеп. Микроскопски се вижда обилна неутрофилна възпалителна инфилтрация предимно в субмукозата, а също и в мускулния слой до серозата (фигура 2). В други случаи в същите зони може да има оформени абсцеси. Всред гнойта бактериите са много. В съдовете (артериоли и венули) се откриват силна конгестия и тромби. Ангажирането на серозата на стомаха в гнойния процес обуславя развитието на перигастрит и перитонит.

Некротичен (корозивен) гастрит представлява особена форма на остър гастрит, която се характеризира с наличие на некроза. При непосредствен контакт на различните корозивно действащи вещества (киселини и основи) с лигавицата настъпва некроза с разрушаване на последната и шок. Макроскопски некрозата може да бъде с коагулационен или коликвационен характер, да обхваща повърхностните или дълбоки отдели на мукозата, до перфорация на стомашната стена. Ако корозивният гастрит се преживее, завършва с тежки фибринозносклеротични промени, които предизвикват деформация и стеноза на стомаха.

Остър хеморагичен гастрит обикновено е рядко срещан. Гастритът е хеморагичен в резултат на действието на някои медикаменти, например аспирин, при травма, особено мозъчна, след големи хирургични интервенции, при някои инфекциозни заболявания - антракс, чума, хеморагична треска. Макроскопски промените са по-тежки по малката кривина на стомаха и във фундуса. Стомашната лигавица е осеяна с точковати и конфлуиращи кръвоизливи и ерозии, поради което има пъстър вид и изглежда интензивно червена. Микроскопски открива се силна съдова конгестия, повърхностни некрози на епитела, точковидни или обширни кръвоизливи и оток в собствения слой на лигавицата и субмукозата.

Още по темата:
  • Клинична патология на хроничен гастрит Клинична патология на хроничен гастрит
4.0/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА  250 мл
30.00лв.

ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 4 КАЛИУМ ХЛОРАТУМ таблетки * 230
8.10лв.

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 4 КАЛИУМ ХЛОРАТУМ таблетки * 230

БИСМУТУМ 9 CH
5.39лв.

БИСМУТУМ 9 CH

БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР МАЩЕРКА * 20
2.10лв.

БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР МАЩЕРКА * 20

ГАСТРИНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
18.90лв.

ГАСТРИНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ

ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ГАСТРО * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
5.80лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ГАСТРО * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/175909-overview#a5
https://en.wikipedia.org/wiki/Gastritis
https://www.healthline.com/health/gastritis-acute#symptoms
https://www.humpath.com/spip.php?article5217
https://www.uptodate.com/contents/classification-and-diagnosis-of-gastritis-and-gastropathy


Коментари към Клинична патология на остър гастрит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на остър гастрит
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 04:51
    Коментирайте "Клинична патология на остър гастрит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Методи и съвети за извършване на клизма
  • Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
  • Гастрит
  • Алтернативно лечение на гастрит
  • Змийски лапад, Петнист змиярник, Змийска хурка, Змиярник, Зайчи лапад, Змийско грозде
  • д-р Румен Вълчев Тенев
  • д-р Милен Иванов Георгиев
  • Диета № 2 – при гастрити, колити, ентерити
  • д-р Едриана Неделчева Едрева
  • д-р Димитър Кирилов Димитров
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Коланол може ли да се пие от човек с гастрит?

преди 1779 дни, 9 часа и 21 мин.

Може ли да ми препоръчате чай за гастрит?

преди 1917 дни, 15 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 8 часа и 14 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 8 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Бърз уреазен тест Бърз уреазен тест

Бърз уреазен тест

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Хранене при гастрит Хранене при гастрит

Хранене при гастрит

от 20 авг 2019г. Прочети повече
10 йога пози, които помагат при храносмилателни проблеми 10 йога пози, които помагат при храносмилателни проблеми

10 йога пози, които помагат при храносмилателни проблеми

от 16 юни 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival