Развитие на инфекциозния процес
Инфекцията предствалява сложен биологичен процес на взаимодействие между микро- и макроорганизма. Инфекциозният процес е развитието на инфекцията, който включва всички имунологични, биохимични и морфологични механизми, които се задействат при взаимодействието между микро- и макроорганизма.
Инфекциозната болест се характеризира със:
- Наличие на строго определен причинител;
- Инкубационен период;
- Цикличност в развитието на клиничните промени;
- Контагиозност;
- Образуване на специфичен имунитет, който може да бъде краткотраен, продължителен или доживотен;
- Склонност към епидемично разпространение.
За осъществяването на процесите, съпътсващи инфекциозната болест е невъзможно без наличието на следните компоненти:
- Агент (причинител на заболяването);
- Резервоар;
- Входна врата за инфекцията;
- Начин на предаване;
- Имунен отговор.
Входни врати за навлизане на инфекциозния причинител биват:
- Дихателните пътища (горни - над ларинкса и долни - под ларинкса);
- Конюнктивата (лигавицата на очите и клепачите);
- Урогенитален тракт;
- Стомашно-чревния тракт;
- Плацентата (предаване от майка на дете);
- Кожата.
Етапите в развитието на инфекциозния процес биват:
- Среща с инфекциозния агент;
- Колонизация;
- Проникване;
- Разпространение;
- Тъканно увреждане;
- Оздравителен процес.
Клиничните симптоми и признаци на инфекциозните заболявания, като появата на треска и различни травми на тъканите, се инициират чрез адхезия и инвазия на патогени в гостоприемника. След инвазията патогените се реплицират и предизвикват разрушаване на клетките, което провокира симптоматично заболяване. Ако микроорганизмите не се възпроизвеждат и не унищожават тъканите и клетките, клиничните прояви на инфекциозните заболявания могат да бъдат субклинични или много леки. Инфекциозното заболяване обикновено започва като първично място на заразяване (фокусът), където се размножават патогените и се произвеждат причинителите. В екстрацелуларните бактериални инфекции, като скарлатина, целулит и остеомиелит като фокуси на бактериалната мултипликация често се наблюдават места като сливиците, кожата и костите. Обратно, при вирусните и интрацелуларните бактериални инфекции първоначалните фокуси за репликация не са очевидни. По-малки патогени като вируси, микоплазми, рикетсии и хламиди и по-големи патогени като паразитите също нахлуват в тъканите на гостоприемника и създават огнища, които съдържат реплицирани патогени, както и екзогенни и ендогенни токсични вещества.
След нахлуването в организма на гостоприемника, микроорганизмите трябва да се размножат, за да причинят инфекция. След като започне тяхното размножаване, може да се случи едно от три неща:
- Микроорганизмите продължават да се размножават и претоварват защитните сили на организма.
- Достига се състояние на равновесие, причиняващо хронична инфекция.
- Тялото (със или без медицинско лечение) разрушава и елиминира нахлуващия микроорганизъм.
Дали микроорганизмът ще остане в близост до мястото на инвазия или се разпространява и каква е тежестта на инфекцията зависи от следното:
- Способността на микроорганизма да произвежда токсини, ензими или други вещества;
- Дали развива устойчивост към антимикробни лекарства;
- Дали може да блокира защитните механизми на тялото;
- Колко добре функционира имунната система на гостоприемника.
Много микроорганизми, причиняващи заболявания притежават свойства, които увеличават тежестта на инфекцията и им помагат да устоят на защитните механизми на организма. Тези свойства включват:
- Отделяне на токсични продукти на техния метаболизъм;
- Ензими.
Повечето токсини съдържат компоненти, които се свързват специфично с молекули върху определени клетки (прицелни клетки). Токсините играят централна роля в такива заболявания като тетанус, ботулизъм, антракс и холера. Някои бактерии произвеждат ензими, които разграждат тъканите, което позволява инфекцията да се разпространява по-бързо. Други микроорганизми блокират защитните механизми на тялото чрез вмешателство в производството на антитела или Т-клетки (вид бели кръвни клетки), които са специално активирани да атакуват микроорганизмите, наличието на защитни външни обвивки (капсули), които пречат на белите кръвни клетки да поглъщат микроорганизмите и производството на вещества, които противодействат на ефектите на антибиотиците. Някои бактерии могат да произведат слой, наречен биофилм, който им помага да се прикрепят към клетките и към чужди материали като катетри, материали за шевове и медицински импланти.
Основните форми на инфекциозния процес са:
- Манифестна инфекция - с наличие на видими клинични прояви;
- Субклинична инфекция - без видими прояви на заболяване;
- Латентни форми - безсимптонно носителство на инфекциозния причинител, който се размножава в организма без да предизвиква клинични отклонения. При неблагоприятни за организма на гостоприемника условия, най-често отслабен имунитет, латентната инфакция се активира. Такива са, например херпесните вирусни инфекции.
- Дремеща инфекция;
- Бавни инфекции - причинителят се интегрира в генома на клетката и инфекциозен прозес се развива след много продължителен инкубационен период.
В зависимост от тежстта на клиничното протичане различаваме леки, средно тежки, тежки и фулминантни форми. Според появата на клиничните симптоми инфекциите биват типични и атипични. При атипичните клинични форми липсват основни клинични симптоми, характерни за заболяването, например хеморагична треска без наличието на хеморагичен синдром.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕЖИВЯВАНЕ НА ИНФЕКЦИОЗНА БОЛЕСТ - ДИАНА РАДКОВА
ГУМЕН НАПРЪСТНИК * 1
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧЕН ВЪЛНЕН КОРСЕТ ТИП БОКСЕРИ 113
ЕКОМЕР капсули * 60
МАГНАЛАБС БОНУРЕЛ капсули * 30
БАКТИГРАС ЛЕПЕНКА 5 см / 5 см * 1
Библиография
https://www.msdmanuals.com/home/infections/biology-of-infectious-disease/development-of-infection
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4384454/
http://booksite.elsevier.com/samplechapters/9780443102899/9780443102899.pdf
Коментари към Развитие на инфекциозния процес