Лечение на мързеливо око (амблиопия)
В ранна детска възраст е необходимо обръщане на повече внимание върху развитието на детето, редовно посещение на профилактичните прегледи (личен лекар, педиатър, очен лекар и други) с цел проследяване нормалното развитие на детето и ранно диагностициране при налични отклонения.
Състояние, което се наблюдава сравнително често при децата (и много по-рядко при възрастните), е така нареченото мързеливо око или известно в медицинските среди като амблиопия. Състоянието често остава незабелязано от родителите, но лесно може да се диагностицира при посещение на специалист. Обикновено се наблюдава във възрастта до седем години и рядко води до съществени усложнения.
Провеждането на активно и своевременно лечение на мързеливо око (амблиопия) се отличава с изключително добри резултати и корекция на дефекта, като обикновено методите, които се прилагат, по никакъв начин не застрашават детското здраве.
В случаите на тежка амблиопия (при дълго и незабелязано протичане на болестта и особено след осем годишна възраст) може да се наложи провеждането на оперативно лечение.
С течение на времето амблиопията води до по-добро развитие на едното око за сметка на другото, като в даден момент е възможно развитие и на леки форми на страбизъм (отклонение на мързеливото око при опит за фокусиране с двете очи на определен предмет).
За намаляване на рисковете от усложнения, свързани с мързеливо око, се препоръчват редовни профилактични прегледи при офталмолог и назначаване на подходяща терапия при всеки конкретен пациент, съобразена с неговите индивидуални нужди, състояние и потребности.
Лечение при мързеливо око (амблиопия)
При много от децата развитието на амблиопия не се асоциира с наличие на зрителни нарушения и основното лечение е насочено към активиране в режим на действие на мързеливото око, като за целта най-често се използват така наречените лепенки за очи или капки за очи, които водят до замъгляване на зрението в здравото око и по този начин принуждават към използване на мързеливото око.
Първоначално децата изпитват затруднения, тъй като зрителната острота на мързеливото око може да е по-ниска, но с течение на времето (след няколко седмици или месеци) се наблюдава значително подобрение и пълно лечение с възстановяване на функционалната активност и на двете очи.
В много случаи за развитието на мързеливо око в основата лежи други зрително заболяване, най-често късогледство, далекогледство, астигматизъм, страбизъм (кривогледство) и други. В този случай корекцията на зрителния проблем обикновено води до подобрение и на амблиопията и възстановяване на нормалното зрение и активност на двете очи.
В масовия случай лечението при мързеливо око (амблиопия) е консервативно и включва използването на лепенки, капки за очи, очила, физиотерапия, упражнения за очите и други, като в редки случаи, при определени състояния, се налага оперативна намеса.
В основата на успешното лечение при мързеливо око е ранното, своевременно диагностициране на състоянието. Счита се, че на колкото по-ранна възраст стартира лечението, толкова по-висока е неговата успеваемост, като се постига пълно лечение на състоянието без остатъчни проявления.
Към едни от основните методи за лечение при мързеливо око (амблиопия) се включват следните подходи:
- корекция на зрителните нарушения: една от първите стъпки след поставяне на диагнозата амблиопия е установяването на причините (ако има такива), довели до развитието на състоянието. При диагностициране на зрителни увреждания (късогледство, далекогледство, астигматизъм, катаракта и други) се назначава своевременно лечение на подлежащите увреждания. Обикновено за целта се използват диоптрични очила, съобразени с особеностите при конкретния пациент. Препоръчва се тяхното постоянно носене, въпреки отказа от страна на децата, тъй като в противен случай е възможно допълнително задълбочаване на състоянието и развитие на други усложнения с дългосрочни последици. Тъй като мозъкът е свикнал с размазания образ в първите няколко седмици децата обикновено се оплакват и противопоставят на родителите си в желанието да не носят очилата, но след преминаването на този период мозъкът се адаптира към нормалния образ (след корекцията) и очилата се превръщат в неизменни и верни спътници. Тъй като с напредване на възрастта са възможни промени в зрителната острота (влошаване на състоянието или спонтанно подобрение), то се препоръчва два пъти годишно посещение на кабинета на специалист по очни болести за установяване наличието или липсата на промени в зрителната острота и цветоусещането
- лепенка за око: най-разпространеният метод за лечение на мързеливо око е чрез така наречените лепенки за очи. Не се представяйте пиратските превръзки за очи с ластик за около главата, тъй като лепенките за очи нямат почти нищо общо с тях. Пиратският тип превръзки за очи не се препоръчва за използване в детска възраст, тъй като децата много често ги свалят, местят или гледат през тях, което опорочава ефективното лечение на мързеливо око. Лепенките за очи се поставят плътно върху здравото око, като обикновено се препоръчва да се носят за период от около три до шест часа всеки ден. В този период децата се насърчават да използват другото (мързеливото) око, като оцветяват, рисуват, свързват точки, правят упражнения и други. Най-добри резултати от лечението с помощта на лепенка за окото се постигат при нейното използване преди осем годишна възраст. В аптечните мрежи и специализирани магазини може да откриете голямо разнообразие от лепенки за очи, с различни размери (за да прилепнат плътно), от подходяща материя (за да не предизвикват дразнене, изпотяване и други неприятни усещания), цветни и с различни картинки (за да привлекат детското внимание). При необходимост от помощ при избора на лепенка за око се консултирайте с вашия лекар, фармацевт или друг специалист в областта
- капки за очи: някои деца не толерират добре лепенките за очи, поради което при тях е необходимо използване на алтернативен подход. В подобни случаи може да се наложи провеждане на терапия с подходящи капки за очи (съдържащи ниски концентрация атропин и производните му), които се поставят в здравото око и предизвикват замъгляване, нарушавайки зрителната му острота. По този начин се провокира използването на мързеливото око, като отново в периода на действие на лекарството в капките за очи се препоръчва насърчаване на децата за извършване на определени дейности, стимулиращи мързеливото око (четене, оцветяване, свързване на точки и други). Капките за очи се назначават от специалист, като е необходимо предварително разясняване на родителите за някои евентуални странични реакции от съдържащото се в тях лекарство (главоболие, зачервяване на окото, дразнене и други, които обикновено са бързопреходни и леки)
- използване на специален филтър: в някои случаи, при които е налице и друг зрителен проблем (късогледство, далекогледство, астигматизъм), изискващ носенето на диоптрични очила при някои пациенти на стъклото, съответстващо на здравото око, се поставя специален филтър, който причинява замъгляване на образа. Целта е стимулиране на активността на мързеливото око
- зрителни упражнения: упражненията за очи могат да са особено ефективен метод (не само в комплексното лечение на мързеливо око). За целта се препоръчват различни упражнения, включващи фокусиране, движения на очните ябълки (нагоре и надолу, наляво и надясно, в кръг). Добри резултати се докладват при трениране на мързеливото око в хода на различни, създадени като игри упражнения. Обикновено зрителните упражнения се препоръчва да се изпълняват при закриване на здравото око, но в някои случаи се прилагат и за двете очи. Подробности относно ефективността на упражненията, честотата им на приложение и вида на конкретните упражнения и игри може да получите от вашия лекуващ лекар. При всеки пациент се подхожда индивидуално и често се изпробват различни техники и методи до откриването на най-подходящия, удобен и ефективен за конкретния пациент
- хирургично лечение (операция): в редки случаи, при тежко и хронично протичане на състоянието, както и при наличие на други, сериозни подлежащи зрителни увреждания, се налага оперативно лечение. Видът на хирургичната терапия се определя в зависимост от състоянието на пациента (често се налага репозиция или подсилване на някои от очедвигателните мускули). Необходимо е подробно предварително обсъждане с лекуващия лекар на ползите и рисковете от оперативната интервенция, сроковете за възстановяване, необходимостта от последваща физиотерапия, допълнително лечение и други. Като цяло този тип хирургично лечение крие минимални рискове, много по-малки от потенциалните ползи за пациента. При наличие на определени подлежащи зрителни нарушения (например катаракта, проблеми с клепачите като например паднал клепач) оперативното отстраняване на проблема води до значително подобрение на амблиопията, която се е развила вследствие и като допълнително усложнение
Видът на конкретния терапевтичен метод (или комбинация от методи), продължителността на терапията и необходимостта от допълнително лечение се определят и контролират от лекуващия и наблюдаващ лекар.
В някои случаи към основната терапия се прилагат и някои алтернативни подходи, но задължително след консултация с лекуващия лекар. Липсват данни и проучвания относно ефективността от промените в хранителния режим за облекчаване проявите при амблиопия, но пълноценното хранене се асоциира като цяло с подобряване на цялостното здравословно състояние на децата, повишаване на тяхната устойчивост към различни патогени и увреждащи фактори, осигуряване на оптимални условия за пълноценен растеж и развитие.
Полезна и подробна информация по темата може да откриете на:
- раздел Алтернативна медицина: Алтернативни подходи в лечението на амблиопия
- раздел Хранене: Хранене при амблиопия (мързеливо око)
Ранното откриване на болестта и целенасоченото, индивидуализирано и комплексно лечение на мързеливо око (амблиопия) се асоциират с изключително добра прогноза и справяне с проблема.
Ежегодните профилактични прегледи при офталмолог не са за подценяване и не бива да се пропускат, тъй като с тях могат да се пропуснат и първите наченки на зрителни увреждания.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОДМ 5 капки за очи 10 мл
ОКУЦЕЛ ФОРТЕ капки за очи 10 мл
ВИЗИХЕЛП РЕД капки за зачервени очи 10 мл НАТУР ПРОДУКТ
ЛУМИКСА капки 10 мл
ОПТАВИД капки за очи 10 мл
СИСТЕЙН БАЛАНС капки за очи 10 мл АЛКОН
Библиография
https://www.bausch.com/your-eye-concerns/diseases-and-disorders/lazy-eye
https://www.aao.org/eye-health/diseases/amblyopia-lazy-eye-treatment
https://www.wikihow.com/Treat-a-Lazy-Eye
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lazy-eye/diagnosis-treatment/drc-20352396
https://www.webmd.com/eye-health/amblyopia-child-eyes#2
https://www.strabismus.org/amblyopia_lazy_eye.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/164512.php
https://www.thevisiontherapycenter.com/discovering-vision-therapy/bid/82287/the-shocking-truth-about-lazy-eye-correction-for-adults
https://www.allaboutvision.com/en-in/conditions/amblyopia/
https://www.emedicinehealth.com/amblyopia_lazy_eye/article_em.htm
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
Коментари към Лечение на мързеливо око (амблиопия)