Велосипедист, пострадал при други и неуточнени транспортни злополуки МКБ V19
Редовното каране на велосипед подобрява здравословното състояние и удължава живота.
Придвижването с велосипед не изисква изкопаеми горива, а мускулната сила на водача и гори само телесни мазнини. Велосипедът не замърсява околната среда поради това, че е немоторно двуколесно превозно средство.
Структурата на велосипеда включва: рамка, кормило и седалка, задно и предно колело, педали, спирачки и верига.
Според вида на употреба велосипедите биват няколко типа - градски, планински, пистов и др.
Градове в доста държави имат направени велоалеи, специално пригодени за каране на велосипед. Обикновено са разположени в най-дясната част на платното и се маркирани със специално обозначение.
Човекът, който управлява велосипеда, се нарича велосипедист или колоездач. Той трябва по закон да има светлоотразителна жилетка и звънец.
Тежестта и обширността на травматичните увреждания при велосипедист, пострадал при други и неуточнени транспортни злополуки, се намират в пряка зависимост от: характерните особености на мястото на произшествието, скоростта на движение на велосипеда, особеностите на конструкцията на велосипеда и предназначението му (градски, планински и др.), наличието на предпазна каска на главата на велосипедиста, особеностите на противодействащия агент и др.
Външните увреждания се представени от охлузвания и кръвонасядания по кожата, различни по обширност разкъсно-контузни рани.
Могат да се получат пукнатини в слепоочните кости и субарахноидални кръвоизливи, сътресение и натъртване на мозъка при падане и удар върху страничната част на главата. Ако велосипедистът носи противоударна каска, травматичните увреждания се получават при шийните прешлени.
Наблюдават се характерни наранявания поради действието на педалите и веригите по кожата. Те се характеризират с ивицовидни охлузвания, които отразяват особеностите на действащите агенти.
В резултат на злополуката могат да се получат фрактури: на кости на горните и долните крайници; на ребра; при по-силен удар на черепа и прешлените, а също и разкъсване на ставни връзки.
В резултат на общото сътресение на тялото се образуват увреждания на вътрешните органи в гръдната и коремната кухина: кръвонасядания, разкъсвания при по-тежки злополуки.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
Коментари към Велосипедист, пострадал при други и неуточнени транспортни злополуки МКБ V19