Велосипедист (всеки), пострадал при неуточнена пътна злополука МКБ V19.9
Степента на уврежданията на велосипедист (всеки), пострадал при неуточнена пътна злополука, варира от лека до много тежка в зависимост от: характеристиките на мястото на произшествието; условията, при които се е осъществила злополуката с велосипедиста; конструктивните особености на велосипеда и скоростта му на движение; употребата на защитна каска; особеностите на противодействащия агент и др.
Велосипедът се характеризира като немоторно двуколесно превозно средство, структурирано от: рамка, кормило, седалка, спирачки, верига, педали, две колела.
Велосипедът не използва изкопаеми горива, а се задвижва с помощта на мускулната сила на водача.
В зависимост от употребата си сред велосипедите има различни видове - планински, пистов, градски и т.н.
Лицето, което управлява велосипеда, се обозначава като велосипедист или колоездач. Той трябва да носи по време на транспорт светлоотразителна жилетка според закона за движение по пътищата.
Велосипедите са ефективно и здравословно средство за транспорт на къси и умерени разстояния.
Поради масовата употреба на велосипедите в много градове по света са направени велоалеи. Те са предназначени за каране на велосипед и имат обозначение със специална маркировка.
Колоезденето притежава много положителни качества: подобрява здравословното състояние на колоездача; не замърсява въздуха; не създава задръствания; не уврежда пътната настилка; няма проблем с местата за паркиране; създава минимални финансови разходи.
Карането на велосипед има и своите отрицателни черти: зависимост от метеорологични условия; минимална защита при злополуки; трудности при транспорт на пътници и изминаването на по-дълги разстояния.
Нараняванията на велосипедист (всеки), пострадал при неуточнена пътна злополука, са съпроводени с охлузвания и кръвонасядания по кожата, различни по дълбочина и обширност разкъсно-контузни рани.
Образуват се фрактури на костите на долни и горни крайници и на ребрата.
Вследствие на по-тежки злополуки са възможни разкъсвания на ставни връзки; фрактури на тазовите кости; компресионни фрактури на прешлени; увреждания на вътрешните органи в гръдната и коремната кухина; многофрагментни счупвания на черепа с последваща деформация на главата и увреждане на мозъка (кръвонасядане, натъртване, кръвоизлив).
Коментари към Велосипедист (всеки), пострадал при неуточнена пътна злополука МКБ V19.9