Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина МКБ S27
Етиология на травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
Настъпва след закрита гръдна травма при 68 % от пострадалите. Предполага се, че причината за възникване на контузионния бял дроб е свързана с ударната вълна, пренесена от гръдната стена върху белодробния паренхим. Поради това промените са в пряка зависимост от физикалната конституция на гръдния кош, еластичността и плътността на гръдната стена, плътността на дрехите, скоростта при децелерация и степента на компресия.
Патогенеза на травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
Гръдната травма предизвиква местен оток в белодробния паренхим вследствие на застой и нарушения в пропускливостта на белодробните съдове. Настъпва преминаване на течности, белтъци, електролити и червени кръвни клетки в интерстициума на белите дробове. При по-тежки травми настъпва преминаването на тези елементи в алвеолите на белите дробове и настъпва разкъсване на кръвоносните съдове. Това затруднява преминаването на газовете през алвеоларната стена.
Леките степени на контузии на белите дробове могат и да не дадат клинична симптоматика и да останат незабелязани.
Клиника на травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
Контузиите на белите дробове се появяват първия час след травмата в 70 % от случаите.
Клинично настъпват прояви на дихателна недостатъчност - тахипнея (учестено дишане), задух, цианоза (посиняване), ацидоза (ниско pH). Освен това се наблюдава наличие на кръвохрак. При тежките степени на контузионен бял дроб се намалява значително еластичността му, увеличава се бронхиалната секреция, настъпва задръжка на бронхиален секрет с развитие на задух при издишване, затруднява се изхвърлянето на храчки, настъпва задръжка на бронхиален секрет с нарушаване на навлизане на въздуха и развитие на ателектази (слепване на алвеолите и съответно не осъществяват газообмена). На този фон често се развива и инфекциозни усложнения. Смъртността при белодробни контузии е около 40 %.
Диагноза на травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
Тя се поставя от лекар като се провеждат клинични изследвания, обзорна рентгенография, скенер, от клиничните кръвни изследвания важно значение има кръвно газовия анализ, който ще установи проявите на дихателна недостатъчност.
Лечение на травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
Пациента се настанява в гръдна хирургия. Основен принцип за лечението е провеждането на изкуствена белодробна вентилация. Усложненията от типа развитие на инфекции на бял дроб води до използване на антибиотици в зависимост от микробиологичното изследване. При неефективност от консервативно проведената терапия се свежда до хирургично лечение.
Коментари към Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина МКБ S27