Травма на бронхите МКБ S27.4
Увреждане на бронхите от механичен агент е травма на бронхите. Много често увреждането на бронхите се съчетава с увреждане на трахеята и се нарича травма на трахеобронхиалното дърво.
Травма на бронхите може да се причини от открита или закрита травма, проникваща и непроникваща травма на гръдния кош. Макар и рядко травмата на бронхите може да бъде сериозно състояние предизвикано от запушване на бронхите, което води до живото застрашаваща дихателна недостатъчност.
Бронхиалните наранявания могат да се подразделят на такива, които са придружени от нарушаване на целостта на плеврата и такива, при които плеврата не се засяга. При тези, при които е нарушена целостта на плеврата може да се формира пневмоторакс поради навлизането на въздух от отвора в дихателните пътища. Ако настъпи пневмоторакс той е малък и въпреки че се губи функцията в част от белия дроб поради увредените бронхи, незасегнатите части на белите дробове могат да бъдат в състояние да компенсират.
Клинична картина на травма на травма на бронхите
Признаците и симптомите зависят от това каква част от трахеобронхиалното дърво е контузен и колко тежка е повредата. Няма сигурни признаци, които да насочат клинициста, че има повреда на бронхите. 10% от травмите могат да протичат безсимптомно. Клиничните изяви са:
- газова триада (подкожен емфизем, пневмоторакс, пневмомедистинум);
- диспнея;
- цианоза;
- кръвохрак;
- стридор;
- Хаман синдром.
Диагноза на травма на травма на бронхите
На фасова графия деформацията на разкъсан главен бронх е с форма на щик. Често са налице съпътстващи фрактури на ребра, стернум, клавикули и гръбначен стълб. Компютърна томография диагностицира бронхиални руптури и стенози с ателектаза, ползва се при съмнение за ятрогенна увреда по време на интубация. Бронхоскопия е показана при всички пациенти с газов синдром, ателектаза и кръвохрак. Тя е задължителна, когато от плевралния дрен се наблюдава масивно отделяне на въздух и белият дроб не се разгъва.
Лечение на травма на травма на бронхите
Лечението зависи от местоположението и тежестта на увредата и от това дали пациента е стабилен и има ли проблеми с дишането. Ранна хирургична реконструкция е основна мярка срещу късни усложнения. Консервативно лечение е възможно при малки лезии до 1/3 от циркумференцията на бронхите. Съвременните методи за лечение са бронхологично залепване на малки лезии по мембранозната част с фибриново лепило. Хирургична корекция и оперативните техники зависят от естеството на лезията.
Късни усложнения на увредени бронхи бронхиални стенози, хроничен медиастинит, ерозивни кръвотечения, плеврален емпиен, бронхоплеврални фистули, пневмония, пневмония, пневмосклероза и бронхиектазии.
Коментари към Травма на бронхите МКБ S27.4