Травматичен хемопневмоторакс МКБ S27.2
Травматичен пневмоторакс е медицински термин, описваш комбинация от две условия: пневмоторакс или въздух в гръдната кухина и хемоторакс или кръв в гръдната кухина. Хемоторакс и пневмоторакс или и двете може да настъпят ако стената на гръдния кош е пробита.
Етиология на травматичен хемопневмоторакс
Най-чести причини за хемопневмоторакс са хладно или огнестрелно оръжие, които предизвикват широки рани. Въздухът навлиза в плевралната кухина през широк раневи дефект на гръдната стена или през въздухоносните пътища.
Патогенеза и патофизиология на травматичен хемопневмоторакс
Основният отключваш механизъм е нарушената механика в дишането.
При вдишване навлиза свободно въздух през раната с характерен шум. Белият дроб колабира напълно. Той съдържа газова колекция богата на въглероден двуокис. Навлезлият атмосферен въздух повишава вътрегръдното налягане и притиска колабиралият бял дроб. По този начин се изтласква въздух богат на въглероден двуокис от белодробния паренхим в трахеобронхиалното дърво. По същото време в трахеята постъпва атмосферен въздух. Двата потока се срещат, смесват се и навлизат в здравия бял дроб. Следователно здравият бял дроб се вентилира с въздух богат на въглероден двуокис. При издишване вътрегръдното налягане спада и засмуква газова колекция от здравия бял дроб в колабиралият. Това води до тъй нареченото парадоксално дишане на белия дроб, което води до развитие на дихателна недостатъчност с повишаване на съдържанието на въглеродния двуокис и намаляване на съдържание на кислород и намаляване на Рh (ацидоза) в кръвта. Увеличеното вътрегръдно налягане е причина за изместване на медиастинума към здравия бял дроб. Това от една страна намалява неговият капацитет, а от друга прегъването на двете празни вени и нарушение в пълненето на сърцето. При издишване обратно вътрегръдното налягане спада, в резултат на което медиастиналните структури се преместват към страната на открития пневмоторакс. Това движение е известно като люлеене на медиастинума и е в основата на сърдечната недостатъчност.
В зависимост от комуникацията откритият пневмоторакс може да бъде единичен и двоен (две комуникации); малък до 3 см.), голям (над 3 см.), първичен ако тя се формира в момента на травмата, вторичен - след разпад на тъкани и засмукващ - когато раневият канал е дълъг и тесен.
Клиника на травматичен хемопневмоторакс
- Бледо лице,
- Силна болка в гръдния кош,
- Изразен задух и цианоза, (посиняване),
- Студена пот,
- Дишането е учестено и повърхностно,
- Набъбнали шийни вени,
- Понижена температурата,
- Пулсът е учестен, мек и нишковиден,
Поради тежките смущения във вентилация, намаленото съдържание на кислород в кръвния ток, нарушена перфузия, хемодинамичните нарушения на важните жизнени показатели състоянието на пациента може бързо да се влошии и да настъпи смърт за няколко минути.
Диагноза на травматичен хемопневмоторакс
От огледа може да се установи,изоставане на съответната гръдна половина при дишането, междуребрията са широки. След разпита на болния, съответната клинична картина и физикалната находка, задължително се прави рентгенография, която има много важно значение.
Лечение на травматичен хемопневмоторакс
Основният принцип в лечението на открития пневмоторакс е да се превърне в закрит, за целта се използват различни видове тампониращи превръзки на травматичния дефект. В първите 5-6 часа се прави спешната хирургическа обработка на раните. Прави се дренаж на плевралната кухина като се поставя на подводен дренаж или трайна аспирация.
Коментари към Травматичен хемопневмоторакс МКБ S27.2