Пътник, пострадал при сблъскване с други или неуточнени моторни превозни средства при злополука МКБ V19.1
Обширността на травматичните наранявания на пътник, пострадал при сблъскване с други или неуточнени моторни превозни средства при злополука, са в пряка зависимост от: вида сблъсъка; скоростта на движение на двете превозни средства; носенето на предпазна каска; характеристиките на терена на местопроизшествието; особеностите на моторното превозно средство и др.
Велосипедът се състои от следните части: рамка, кормило и седалка, предно и задно колело, верига и спирачки, педали.
Велосипедите биват различни видове в зависимост от употребата си - планински, градски, пистов и т.н.
Водачът на велосипеда се нарича велосипедист или колоездач. При движение с велосипед се изисква употребата на светлоотразителна жилетка и звънец според закона.
Редовното колоездене подобрява здравословното състояние на човека, тъй като се използва мускулната сила на велосипедиста вместо употребата на изкопаеми горива.
Придвижването с велосипед се оказва доста ефективен и ефикасен начин за минаване на кратки и умерени разстояния.
Велосипедите са с много предимства пред моторните превозни средства - нямат проблем със задръстванията и паркирането, не замърсяват въздуха, незначително увреждат пътната настилка, имат по-голяма маневреност, а разходите при колоездене са минимални.
Отрицателните качества на велосипедите е зависимостта от метеорологичните условия, трудност при транспорт на пътници, минимална защита при злополуки, придвижване на по-големи разстояния.
В доста градове по света са направени места със специална маркировка за колоездене - велоалеи. Най-често те са разположени в дясната част на пътя.
Уврежданията на пътник, пострадал при сблъскване с други или неуточнени моторни превозни средства при злополука, могат да бъдат от леки до много тежки в зависимост от тежестта на злополуката.
Външните наранявания се изразяват с кръвонасядания, охлузвания и разкъсно-контузни рани.
При падане от велосипеда са възможни фрактури на черепа с увреждане на мозъка - натъртване, кръвонасядане, кръвоизлив.
Възможно е да се образуват счупвания на прешлени; на ребра; на костите на долните и горните крайници. Понякога се получават разкъсвания на ставни съчленения.
Травмите на вътрешните органи могат да бъдат кръвонасядания, откъсвания или разкъсвания на органи.
Коментари към Пътник, пострадал при сблъскване с други или неуточнени моторни превозни средства при злополука МКБ V19.1