Велосипедист, без допълнително уточнение, пострадал при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука МКБ V19.6
Степента на травмите на велосипедист, без допълнително уточнение, пострадал при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука, се определят от: условията, при които се е случила пътната злополука; носенето на предпазна каска от велосипедиста; скоростта на движение на двете превозни средства и техните особености в конструкцията им; характеристиките на терена, на който е станало произшествието и др.
Велосипедът е немоторно превозно средство на две колела, движещо се чрез мускулната маса на водача.
Конструкцията на велосипеда включва: рамка, две колела, педали, верига, спирачки, седалка, кормило.
Има различни видове велосипеди в зависимост от предназначението им - планински, градски, пистов и т.н.
Човекът, управляващ велосипеда, се нарича велосипедист или колоездач. Според закона той трябва да употребява светлоотразителна жилетка по време на път.
В днешно време колоезденето е много ефективен и здравословен начин на придвижване на къси и умерени разстояния.
Като предимства на велосипеда може да се изтъкнат: транспорт без замърсяване на въздуха, тъй като не използва изкопаеми горива; не създава задръствания; няма проблем с паркирането; не уврежда пътната настилка; финансовите разходи са малки.
Като недостатъци се отчитат: минималната осигурена защита при произшествия; съобразяване с метеорологичните условия; затруднения при придвижване на по-дълги разстояния и при транспорт на пътници.
В много градове в различни държави са направени велоалеи за колоездене, обозначени със специална маркировка.
Травматичните увреждания на велосипедист, без допълнително уточнение, пострадал при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука, могат да са съпроводени със счупвания на: прешлени, ребра, костите на горните и долните крайници. В някои случаи се получават разкъсвания на ставни връзки.
При по-силно сблъскване на велосипедиста е възможно да се образуват фрактури на черепа, натъртване и кръвонасядане на мозъка, увреждания на вътрешните органи в коремната и гръдната кухина.
Охлузвания, кръвонасядания и различни по обширност и дълбочина разкъсно-контузни рани могат да се наблюдават по кожата на пострадалия.
Понякога се получават в резултат на триенето във веригата или педалите характерни ивицовидни охлузвания, отразяващи особеностите на действащия агент.
Коментари към Велосипедист, без допълнително уточнение, пострадал при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука МКБ V19.6