Киста на Бартолиновата жлеза МКБ N75.0
› Причини
› Симптоми
› Кога е необходима консултация с лекар
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Какво представлява?
Бартолиновите жлези са екзокринни жлези, които се разполагат от двете страни на входа на влагалището. Изходните им канали се отварят по вътрешната повърхност на малките лабии. Функцията им е да произвеждат муцинозен секрет, който овлажнява влагалището по време на сексуален акт.
Кистата на Бартолиновата жлеза представлява неболезнено подуване в областта на малките срамни устни, дължащо се на обструкция (запушване) на канала на жлезата. Това води до връщане на секрет обратно към жлезата и образуване на оток. Ако секрета в кистата се инфектира, тя се изпълва с гной, обгражда се от възпалена тъкан и става силно болезнена - получава се абсцес.
Изображение: femmeinstitute.com
Епидемиология
Статистики сочат, че около 2% от жените страдат от Бартолинова киста през етап от живота си. Такива кисти обикновено не засягат децата, тъй като бартолиновите жлези не функционират до пубертета.
Рискът от появата на кисти е най-висок при жени между 20 и 30 годишна възраст. С увеличаване на възрастта рисковете намаляват, а след настъпване на менопауза - те са най-ниски, тъй като бартолиновите жлези се свиват след навлизането на жената в този период. Рискът от развитие на киста на бартолиновата жлеза се увеличава с броя на ражданията.
Среща се по-често сред испанките отколкото сред белите жени и чернокожите жени.
Причини
Бартолиновите жлези отделят секрет, който намалява триенето по време на полов акт. Този секрет се транспортира от канала на жлезите до входа на влагалището. Ако каналите се запушат, секретът не може да се дренира навън, а се натрупва в жлезата и се образува киста.
При инфектиране на секретът в кистата се образува абсцес. Най-честите причинители са:
- Neisseria gonorrhoeae - причинител на гонорея, която се предава по полов път;
- Chlamydia trachomatis - причинител на хламидийна инфекция;
- Escherichia coli - от естествената микрофлора на дебелото черво;
- Streptococcus pneumoniae - чест причинител на пневмония и ушни инфекции;
- Haemophilus influenzae - причинител на ушни и респираторни инфекции.
Обструкцията на канала на Бартолиновата жлеза обикновено е едностранна. Най-често възниква след прекаран остър или хроничен възпалителен процес в съседство, но понякога и без конкретна причина.
Рискови фактори
Повишен риск от образуването на Бартолинова киста има при:
- сексуално активни жени
- пациенти между 20 и 30 годишна възраст
- предишно установена Бартолинова киста
- нараняване в областта
- минали гинекологични операции
Симптоми
Бартолиновата киста представлява ограничено пространство, запълнено с течност, въздух или други субстанции. Размерите им могат да варират. Някои от тях остават малки, почти незабележими, други достигат по-големи размери /напр. колкото топка за голф/.
При малка киста на Бартолиновата жлеза обикновено липсва симптоматика. Такива кисти се откриват по време на рутинен гинекологичен преглед и обикновено не изискват лечение.
В много от случаите оплакванията включват само подуване в областта на едната срамна устна, което става повод за консултация с лекар. При набиране на голямо количество секрет жената може да изпита болка или дискомфорт при ходене, седене или сексуален акт.
Задържаният секрет може да се инфектира в рамките на няколко дни и да се образува абсцес. Симптомите, които се наблюдават при инфектирана Бартолинова киста са:
- болезнена бучка около входа на влагалището
- дискомфорт при седене и вървене
- болка и дискомфорт по време на полов акт
- висока температура
- изтичане на секрет
Бартолиновите кисти не се предават по полов път.
Усложнения
В някои случаи навлизат бактерии в кистата и инфектират секрета. Това води до натрупване на гной в кистата и превръщането й в Бартолинов абсцес. Симптомите, които са характерни за него са:
- зачервяване
- силна болка
- температура
- чувство на затопляне в областта
- руптура с изтичане на гной
Друго много рядко усложнение е развитието на аденокарцином или плоскоклетъчен карцином в кистата.
Кога е необходима консултация с лекар
Ако се образува бучка в областта на входа на влагалището, която се задържа повече от 2-3 дни, е необходима консултация с лекар. Междувременно засегнатата област може да се третира с бани с топла вода. При жени над 40 годишна възраст е задължителен гинекологичен преглед, защото може да се очаква по-сериозно заболяване.
Диагноза
- Обикновено кистата на Бартолиновата жлеза се диагностицира според клиниката и чрез гинекологичен преглед. Ако се наложи могат да бъдат назначени кръвни изследвания, както и изследване на урина.
- При пациенти в менопауза се препоръчва вземане на материал за биопсия, за да се изключи раково заболяване.
- При абсцедиране на кистата може да се направи изследване за изключване на гонорея /вагинален секрет за изследване за венерически заболявания/.
- Рентгенографско изследване - обикновено се разглеждат като закръглени унилокуларни кисти, разположени в задната част на влагалището. Тяхното местоположение е на или под нивото на срамната кост (най-добре се оценява при коронално изображение)
- Ултразвуково изследване - може да се демонстрира на трансперинеален ултразвук само ако кистата е близо до срамните устни.
Диференциална диагноза
Други състояния, които могат да се проявят по подобен начин, включват:
- Hidradenoma papilliferum;
- Липоми;
- Епидермоидни кисти;
- Кисти на канала на Skene;
- Карциноми (особено при жени на възраст над 40 години се препоръчва биопсия, за да се изключи злокачествено заболяване).
Лечение
Често кистата на Бартолиновата жлеза не изисква лечение - особено ако кистата не причинява неудобство и дискомфорт у пациента.
Когато е необходимо, лечението се определя от размера на кистата, клиничните симптоми и наличието или отсъствието на инфекция в кистата. То се дели на домашно, медикаментозно и хирургично.
Домашно лечение
В случаите на налични симптоми, като болезненост и дискомфорт, се препоръчва:
- Седящи бани (Sitz бани) - накисването във вана, пълна с няколко сантиметра топла вода, няколко пъти на ден по 10-15 мин в продължение на три или четири дни
- Топъл компрес
Медикаментозно лечение
- Ако кистата не се инфектира, средство на избор от медикаментите са обезболяващи за овладяване на болката и дискомфорта.
- При усложнение на кистата и нагнояване, тоест при образуването на Бартолинов абсцес се прилагат широкоспектърни антибиотици за прекратяване на действието на бактериите и натрупването на гной.
Хирургично лечение
Когато кистата е инфектирана и има образуван абсцес, е необходим дренаж. Може да бъде извършен по няколко различни начина.
- Поставяне на балонен катетър - използва се за дрениране на кистата. Първоначално се прави разрез на кистата, за да изтече задържаната течност, след това се поставя балонния катетър, който представлява тънка, пластмасова тръба с балон в единия край. Обикновено процедурата се извършва с локална анестезия.
- Марсупиализация - прави се срез в областта на срамната устна, за да изтече течността. Кожните ръбове се зашиват обърнати към кожата навън и кухината се оставя отворена, за да изтича останалия секрет. Процедурата е болезнена се извършва с краткотрайна венозна или локална анестезия.
- Премахване на Бартолиновата жлеза - налага се, когато останалите методи на лечение не са дали желания резултат. Процедурата се извършва под пълна упойка.
- СО2 лазер - чрез лъч се инцизира кистата, като се разрушава нейната обвивка. Нарушената обвивка след това се изпарява и мястото зараства. Процедурата е щадяща и в повечето случаи успешна.
Превенция
Няма начин за пълна защита срещу образуване на Бартолинова киста. Вероятността за образуването й може да се намали при използване на презервативи, както и при спазване на добра лична хигиена.
Възстановяване
Кистата на Бартолиновата жлеза е лесна за лечение. В много случаи кистите са малки без изразена симптоматика. Такъв тип кисти се откриват спонтанно по време на гинекологичен преглед, не създават дискомфорт и не налагат лечение.
При големи кисти, придружени от болка и дискомфорт, се налага по-интензивно лечение. В случай, че то е проведено навреме, кистите се лекуват успешно без остатъчни симптоми.
Прогноза
Прогнозата е добра, малките и безсимптомни кисти най-често преминават без лечение, а големите болезнени кисти се поддават на лечение и възстановяването на пациента е бързо.
Съществува обаче риск от рецидивиране на този тип кисти. Не може абсолютно да се предотврати образуването на нови кисти, но хирургичното или лазерно отстраняване на киста намалява вероятността да се образува нова на същото място. При жени, които са имали такава киста през живота си е по-често срещано такава да се образува отново. Много жени, на които е направена марсупиализация, откриват, че рецидивите са по-редки, но все пак ги има.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Киста на Бартолиновата жлеза МКБ N75.0
Лечение на Киста на Бартолиновата жлеза МКБ N75.0
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4872913/
https://www.webmd.com/women/guide/bartholins-gland-cyst
https://en.wikipedia.org/wiki/Bartholin%27s_gland
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bartholin-cyst/symptoms-causes/syc-20369976
https://www.medscape.com/answers/80260-55720/what-is-marsupialization-of-a-bartholin-abscess
https://www.nhs.uk/conditions/bartholins-cyst/treatment/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/185022https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bartholin-cyst/diagnosis-treatment/drc-20369981
https://en.wikipedia.org/wiki/Bartholin%27s_cyst
https://www.nhs.uk/conditions/bartholins-cyst/
https://radiopaedia.org/articles/bartholin-gland-cyst
Коментари към Киста на Бартолиновата жлеза МКБ N75.0