Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори Тумори от мезенхимен произход Доброкачествени мезенхимни тумори Липом

Липом

от 04 апр 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Липом - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Липомите са форма на доброкачествена (не ракообразна) неоплазма или тумор, съставен до голяма степен от мастни клетки. Те обикновено се класифицират като безвредни, тъй като растежът се случва само в местната област и не се разпространява в други части на тялото.

Липомите са изключително често срещани и могат да се появят при хора от всяка възраст или съвкупност от обстоятелства. Обаче, те са най-разпространени при жените на възраст над 40 години и особено при жени над 50-годишна възраст. Те не са толкова често срещани при мъжете.

Тенденцията за развитие на липом не е непременно наследствена, въпреки че наследствените състояния като фамилна множествена липоматоза могат да включват развитието му. Съобщени са случаи, при които се твърди, че леки наранявания са предизвикали растежа на липоми, наречени посттравматични. Връзката между травмата и развитието на липомите обаче е противоречива.

Клетките в тялото на растящия липом обикновено се разделят и растат много бързо. Този модел на разделение и растеж продължава през ранното детство и пубертета. По време на зряла възраст обаче, нови клетки се образуват само когато са необходими за заместване на клетки, които умират от нараняване, старост или болест. Гени, съдържащи се във всяка клетка, контролират разделянето на клетките. Въпреки това, ако тези гени станат повредени и претърпяват мутация, те могат да бъдат причина за неконтролируемо размножаване на клетките.

Когато мастната клетка стане анормална, се появява липом или нов растеж на мастната тъкан. Мастните клетки започват да се възпроизвеждат, като произвеждат хиляди свои копия. Някои изследвания показват, че това е в резултат на генетично придобита аномалия.

Правилната функция на мастните клетки е да действат като място за съхранение на мазнини, преди да се превърнат в енергия. Мастните клетки, включващи растеж на липом, спират да изпълняват тази функция и вместо това отклоняват ресурси от здрави мастни клетки, за да захранват растежа на тумора.

Липомите са общи доброкачествени мезенхимни тумори. Най-често се локализират в подкожната мастна тъкан в областта на врата, раменете, гърба, крайниците, но могат да се развият и в ретроперитонеалното пространство, медиастинума и друга локализация.

Подкожните липоми обикновено не са фиксирани към основната фасция. Влакнестата капсула трябва да се отстрани, за да се предотврати повтарянето й. В стомашно-чревния тракт, липомите се намират като субмукозни мастни тумори. Най-често срещаните места включват хранопровода, стомаха и тънките черва.

Многобройни съобщения за случаи документират наличието на липоми в други, редки места, като тези тумори са открити почти навсякъде в тялото. Липоматозното засягане на ендокринните органи, включително щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, панкреаса и паращитовидните жлези, е описано. Известни са също така и максилофациални липоми, включително вътрешни, паротидни, орбитоназални, максиларни, синусоидални и парафарингеални маси.липом

Наблюдавано е и включването на структурните компоненти на медиастинума, включително дихателните пътища и плеврата. Гинекологични липоми могат да се появят в матката, яйчниците и широките връзки.

Макроскопски липомът обикновено е окръглен, добре отграничен от околната тъкан посредством нежна съединителнотъканна капсула. Повърхността му е гладка и лобулирана и има характерен жълт цвят, както на подкожната мастна тъкан. Туморът варира в размер от няколко милиметра до 20 сантиметра или повече в диаметър. При разрез най-често разкрива зряла мастна тъкан. В някои случаи може да има влакнести или миксоидни области или области на мастна некроза.микроскопско изследване на липом

Микроскопски липом е съставен от добре диференцирани мастни клетки - липоцити, които са със светла цитоплазма поради извличане на мастните капки при обработката на препаратите. Липоидното съдържимо се доказва с оцветяване за липиди със Судан III, Судан швац или осмиева киселина. Наред с това разрастват и фибробластоподобни клетки, които се разполагат в близост до кръвоносните съдове, но те бързо акумулират липиди и се превръщат в липоцити.

Стромата на тумора под форма на съединителнотъканни повлекла е различно представена. В случаите, когато туморът е плътен, с обилно разраснала строма, се определя като фибролипома. Разрастването на множество кръвоносни съдове дава основание някои варианти да се означават като ангиолипома или мезенхимома, ако има разраснали и други мезенхимни съставки.

5.0/5 1 оценка

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://www.health24.com/Medical/Cancer/About-cancer/Lipoma-20120721
https://en.wikipedia.org/wiki/Lipoma
https://emedicine.medscape.com/article/191233-overview
http://www.pathologyoutlines.com/topic/softtissueadiposelipoma.html


Коментари към Липом

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Липом
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:41
    Коментирайте "Липом"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Тумори
  • Тумори от мезенхимен произход
  • Доброкачествени мезенхимни тумори
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4231 дни, 22 часа и 23 мин.

Липом на лице - съвет за най-естетично премахване?

преди 5167 дни, 3 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival