Увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел МКБ M50
Шийната дискова херния е сред най-честите увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел на гръбначния стълб. Тя е следствие от изменения във фиброзния пръстен на диска (anulus fibrosus), при което той се разкъсва, а пулпозното ядро (nucleus pusposus) излиза извън него. Това се проявява най-често чрез радикулопатия (увреждане на нервно коренче) и е сред честите причини за болка и неврологични симптоми във врата, ръцете и горната част на тялото. При някои пациенти цервикалната дискова херния може да причини компресия на гръбначния мозък (миелопатия). Това е много по-сериозно състояние и може да изисква по-агресивен план за лечение. В някои случаи може да са налице само дегенеративни изменения, без образуване на дискова херния или да е налице дискова херния, но без неврологична симптоматика.
Видове
В зависимост от вида на увреждането на междупрешленните дискове и засягането на нервните структури се разглеждат различни видове:
- M50.0 Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с миелопатия (G99.2*)
- M50.1 Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с радикулопатия
- M50.2 Друг тип хернизация на междупрешленните дискове в шийния отдел
- M50.3 Друг тип дегенерация на междупрешленните дискове в шийния отдел
- M50.8 Други увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел
- M50.9 Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел, неуточнено
Причини
С напредването на възрастта нормално еластичността на междупрешленните дискове намалява, получават се фиброзно дегенеративни промени, които са в основата на уврежданията на междупрешленните дискове в шийния отдел. Обикновено крайния етап на увреждане е получаването на дискова херния при повдигането на голяма тежест, рязко сгъване, падане или резки ротаторни движения на гръбнака. В днешно време се счита, че в основата на увредата лежи дегенеративен процес, а травмата се явява като отключващ момент.
Етапи на увреждане на междупрешленните дискове
Четирите етапа на развитие на дискова херния са:
- Дегенерация на диска: Биохимичните промени, свързани със стареенето, причиняват отслабване на междупрешленните дискове, но все още не е налице херния. Това е част от процеса на стареене, който води до намаляване на водното съдържание на диска и неговата еластичност, което го прави неспособен да поеме адекватно шока от натоварването. На този етап дискът може да изтънее.
- Протрузия: Формата или положението на диска се променя с изпъкване към гръбначния канал или гръбначномозъчните нерви. Този етап състоянието са нарича протрузия или задържана дискова херния.
- Екструзия: Пулпозното ядро (вътрешната част на междупрешленния диск) пробива стената му, но остава в диска.
- Секвестрация : Ядрото преминава през стената на диска и може да се придвижи към гръбначния канал.
Симптоми
Клиничната картина може да варира от леки симптоми на радикулит до тежка картина на увреждане на коренчетата или гръбначния мозък с параплегия и смутена сетивност.
- Симптоми при радикулопатия (притискане на нервно коренче) - Те включват рязка болка в шийната област след травма - падане или рязко движение. Появява се контрактура на паравертебралната мускулатура. Болният заема принудителна поза.
Болката може да се чувства тъпа или остра в областта на шията или да се излъчва (ирадиира) надолу към рамото,ръката и пръстите. Усещанията за изтръпване и сетивните нарушения са типични симптоми, а някои пациенти съобщават и за мускулни спазми. Определени позиции и движения могат да влошат и усилят болката.
- Симптоми при миелопатия (притискане на гръбначния мозък) - Те включват трудност при стъпване и ходене, затруднения с фината моторика на ръцете и усещане за изтръпване или „преминаване на ток“ надолу по торса или в краката. Може да се наблюдават и неволно изпускане на урина и фекалии (синдром на кауда еквина), което налага спешно лечение.
Диагноза
Поставянето на точна диагноза включва преглед, оценка на медицинската история на пациента, неврологично изследване и образни изследвания. Важно е да спомене, че не всички увреждания на междупрешленните дискове причиняват симптоми. Често, когато са безсимптомни, увреждания се откриват след изследване по несвързана причина.
За поставяне на диагнозата увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел, освен анамнестични данни и клинично изследване, голямо значение имат и образните изследвания. Стандартно се назначава рентгеново излседване на гръбначния стълб (спондилография), на което може да се установи снижение на междудисковото пространство, неравномерност на диска, дегенератини изменения на прешлените, но не се дава точна информация за меките тъкани. Ядрно-магнитният резонанс (ЯМР) и компютърната томография(КТ) показват степента на хернията и дават повече диагносттични данни. При нужда се извършват и контрастни изследвания.
Лечение
Лечението може да е бъде хирургично и нехирургично (консервативно). Обикновено в рамките на 4 до 6 седмици повечето пациенти се повлияват добре от консервативното лечение и имат значително облекчение на болката и симптомите. По-малко от 5% от шийните дискови хернии изискват оперативно лечение.
Нехирургично лечение
- Покой - Болният в началото се поставя на меко легло в удобна за него поза
- Лекарства - Най-често включват нестероидни противовъзпалителни средства за намаляване на болката и възпалението, мускулен релаксант за облекчаване на спазмите и различни други лекарства за контрол на болката и възпалението.
- Физиотерапия - може да включва апаратна физиотерапия и специални упражнения. Често се предписват процедури като йонофореза с новокаин, ултразвук с хидрокортизон, топлинни процедури, масаж, балнеолечение.
Хирургично лечение
Операция на гръбначния стълб се препоръчва, ако болката и симптомите прогресивно се влошават въпреки консервативното лечение. Ако дисковата херния компресира гръбначния мозък (т.е. миелопатия), може да се наложи операция по спешност.
Целта на операцията на гръбначния стълб е да се декомпресират коренчетата, които са притиснати от дисковата херния. Най-често срещаната процедура е дискектомия - частично или пълно отстраняване на повредения диск. Тази операция обикновено се извършва с преден достъп (предна дискектомия). Понякога се налага операция със заден достъп (задна ламинотомия), при която се премахва костна пластина от прешлена. Всяка от процедурите може да се извърши минимално инвазивно, а понякога и амбулаторно. При някои пациенти опция е и поставяне на изкуствен диск.
Видове Увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел МКБ M50
Симптоми и признаци при Увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел МКБ M50
- Главоболие
- Болка в гърба
- Нарушена координация и равновесие
- Болка във врата
- Схванат врат
- Затруднено ходене
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ШИЙНА ЯКА 4092 , размери S , M , L , XL
ВАРИТЕКС ЯКА ТИП ФИЛАДЕЛФИЯ ТРИОПОРНА 205
ВАРИТЕКС ТХ ДОРСОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ С ВТЪКАНИ СРЕБЪРНИ НИШКИ И МИКРОКАПСУЛИ ОТ АЛОЕ ВЕРА 162
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС ТВЪРДА ЯКА 201
ВАРИТЕКС ЯКА ТИП НЕЛСЪН С ПОДБРАДНИК 206
ШИЙНА ЯКА 4090 , размери S , M , L , XL
ВАРИТЕКС ТВЪРДА ЯКА С ПОДБРАДНИК 202
ВАРИТЕКС ЯКА ФИЛАДЕЛФИЯ С ОТВОР 210
Библиография
https://www.spineuniverse.com/conditions/herniated-disc/cervical-herniated-disc-or-ruptured-disc
https://creeksidechiro.com/cervical-disc-injury
https://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/cervical-herniated-disc-symptoms-and-treatment-options
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 265 ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ ПРИ БОЛЕСТИ НА ОПОРНО-ДВИГАТЕЛЕН АПАРАТ
- Стави
- КП № 91 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕГЕНЕРАТИВНИ И ОБМЕННИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
- Дискова херния
- M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Болка в кръста и крака
- M47 Спондилоза
- M51 Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели
Коментари към Увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел МКБ M50