Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с миелопатия (G99.2*) МКБ M50.0
Най-честото увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с миелопатия е шийната дискова херния. В зависимост от големината си тя може да притисне и наруши функцията на гръбначния мозък (миелопатия) в различна степен. Тъй като гръбначният мозък е свързан с инервацията на цялото тяло, пациентите могат да страдат от разнообразни симптоми с различна сила и проява. Те често включват болки във врата, слабост и изтръпване на ръцете, загуба на равновесие и координация, нарушения в походката и други.
Дискова херния - Тя се образува, когато пулпозното ядро (nucleus pulposus) разкъса външния фиброзния пръстен (anulus fibrosus) на межупрешленен диск. Когато увредения диск изпъкне (дискова протрузия) или съдържанието му попадне в гръбначния канал (дискова екструзия), това може да предизвика натиск върху гръбначния мозък, а състоянието се отбелязва като миелопатия. Ако дискът е много износен или увреден, ядрото може да се отдели изцяло в гръбначния канал (секвестрация) и наруши сериозно неврологичната функция.
Тъй като с възрастта дисковете страдат от дегенеративни изменения, те стават по-податливи на дискова херния. Дисковата херния често се отключва при повдигане на тежест, усукване на тялото или навеждане.
Причини
Междупрешленния дискът се състои от съединителна тъкан, която се уврежда с възрастта. Този процес на "износване" се нарича дегенерация, която често е в резултат от малки травми във времето, които обикновено не причиняват болка. С течение на времето тези микро наранявания градират и допринасят за бързото износване и отслабване на съединителната тъкан, от която е изграден диска. В даднен момент прекомерното увреждане или моментно претоварване стават причина за разкъсване на диска и образуването на дискова херния.
Най-често в основата на образуване на дискова херния лежат дегенеративни изменения на диска, а травмата се явява отключващ фактор. Към причините за нейното образуване се причисляват различни травматични и предразполагащи фактори като:
- Повдигане на тежки предмети.
- Хронично натоварване, причинено от вибрационно оборудване, тежка работа, шофиране на дълги разстояния и други.
- Злополуки, катарстрофи - особено такива свързани с камшичен удар.
- Неправилна техника на упражнения и спортни травми.
- Падане или силни удари в областта на врата.
Симптоми
Симптомите могат да се развивият и напредват в продължение на няколко години или да се появят внезапно. При някои пациенти симптомите се появяват изведнъж и прогресират бързо. Шийната дисковата херния с миелопатията може да се изяви с болка и схващане в областта на врата. Възможно е да се наблюдават още изтръпване на ръцете, парези и други.
Най-чести симптоми:
- Болка или скованост във врата
- Изтръпване или загуба на сетивност на ръцете или пръстите
- Слабост в мускулите на ръцете, раменете или пръстите - проблеми със захващането и задържането на предмети.
- Загуба на баланс и проблеми с координация - Проблеми с ходенето или чести падания. При миелопатия това не е свързано с усещане за световъртеж.
- Загуба на фина моторика - Затруднения с почерка, закопчаването на дрехите, взимането на монети или храненето.
Диагностика
Диагнозата увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с миелопатия се поставя след щателен физикален преглед и извършване на някои образни изследвания като магнитен резонанс, компютърна томография и други.
Физикален преглед
Включва щателен преглед на врата, раменете, ръцете и краката, като се търсят:
- Промени в рефлексите - включително наличието на хиперрефлексия (състояние, при което рефлексите са усилени).
- Изтръпване и слабост в ръцете и пръстите на ръцете.
- Проблеми с походката, загуба на равновесие или слабост в краката.
- Атрофия на мускулите - състояние, при което мускулите отслабват и намаляват своя размер.
Образни изследвания
- Рентгенография на гръбначен стълб - Тя дава информация за плътните структури, като костите, но не и за меките тъкани. Рентгеновата снимка е базово изследване, което може да покаже позицията на прешлените на врата, и дегенеративни изменения, като шипове.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)- Дава добра информация за меките тъкани, включително и гръбначния мозък и периферните нерви. ЯМР може да покаже компресия на гръбначния мозък и да помогне да се определи дали симптомите са причинени от дискова херния на междупрешленен диск.
- Компютърна томография (КТ) - Дава повече информация от обикновена рентгенова снимка в различна перспектива. Може да покаже стесняване на гръбначния канал и остеофити (шипове) в шийните прешлени.
- Миелография - Това е специфичен вид компютърна томография (КТ) с контрастно вещество. При това образно изследва в гръбначния стълб се инжектира контрастно багрило, за да се визуализират гръбначният мозък и нервните коренчета.
Лечение
Лечението на увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с миелопатия може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист.
Консервативно лечение
В по-леките случаи първоначалното лечение може да бъде нехирургично. Неговата цел е да намали болката и да подобри способността на пациента да изпълнява ежедневни дейности. Средствата на консервативното лечение включват:
Мека шийна яка - Може да се използва първоначално цел ограничаване на движението на врата, причиняващи болка. Яката трябва да се носи само за кратък период от време, тъй като продължителното носене може да доведе до отслабване на мускулите на врата.
Лекарствена терапия - Лекарствата могат да помогнат за овладяване на болката и възпалителната реакция.
- Нестероидни противовъзпалителни средства - Лекарства като аспирин, ибупрофен и напроксен могат да помогнат за облекчаване на болката от намаляване на възпалението.
- Орални кортикостероиди - Кратък курс на перорални кортикостероиди може да помогне за облекчаване на болката чрез намаляване на възпалението.
- Опиоидни обезболяващи - Тези лекарства се използват за пациенти със силна болка, която не се повлиява от друг тип лечение. Обикновено се предписват само за кратък период от време.
- Епидурално инжектиране на кортикостероид - При тази процедура се медикаментът се инжектира в епидуралното пространство. Въпреки че не се използва често това може да е опция за намаляване на локалното възпаление.
Хирургично лечение
Ако нехирургичното лечение не облекчи симптомите се преминава към хирургично лечение. Това са е налага и при много от по-тежките случаи.
Съществуват различни хирургични интервенции, които могат да бъдат извършени, за да облекчи натиска върху гръбначния мозък. Изборът на точен подход зависи от много фактори, включително какви са симптомите, тяхната тежест и нивото на засягане на гръбначния мозък.
Заглавно изображение: Δρ. Χαρ?λαμπος Γκο?βας / The original uploader was Harrygouvas at Greek Wikipedia., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЛАСТИЧЕН ПОЯС №5 ДАРИН
ОРТОТЕХ ПОЯС ЕКСТРА МАКС M 10110
Безплатна доставка за България!АНХИАЛО АПЛИКАТОР ЗА ТЯЛО С ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА
КОНОСАН КОНОПЕН КОЛАН
ОРТОТЕХ ПОЯС СТАНДАРТ АНАТОМИК L 10108
Безплатна доставка за България!ЛАСТИЧЕН ПОЯС N6 ДАРИН
Библиография
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/cervical-spondylotic-myelopathy-spinal-cord-compression/
https://ehr.wrshealth.com/live/patient_v2/instructions.php?id=2427086&iid=5116
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Стави
- Дискова херния
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
- Болка в кръста и крака
- M47 Спондилоза
- M51 Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели
- M54.1 Радикулопатия
- Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
- M50.1 Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с радикулопатия
Коментари към Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с миелопатия (G99.2*) МКБ M50.0