Друг тип хернизация на междупрешленните дискове в шийния отдел МКБ M50.2
Когато цервикалната дискова херния не е свързана с конкретно неврологично засягане (радикулопатия, миелопатия), то тя класифицира като "Друг тип хернизация на междупрешленните дискове в шийния отдел". Макар и редки, този тип увреждания обхващат дисковите хернии и протрузии доказани с образни изследвания, но без съпътстваща конкретна неврологична симптоматика.
Клинична проява на дискова херния е пряко свързана със зоната, в която дискът се уврежда и това дали се засяга гръбначния мозък (миелопатия) или нервно коренче (радилулопатия). Именно поради това дисковите хернии се класифицират най-често по местоположението си в гръбначния канал и съветващото засягане на нервни структури.
Видове дискова херния според положението на херниралата маса:
- Медианна - Образува се централно в посока към гръбначния мозък, като по този начин обикновено е свързана миелопатия или синдром на напречната лезия.
- Парамедианна - Притиска гръбначния мозък от едната му страна. Симптомите могат да бъдат различни, както на миелопатия, така и на радикулопатия.
- Латерална - Страничната херния обикновено притиска коренче на нерв в близост до фораминалния отвор, като по този начин предизвиква радикулопатия.
Симптоми
В научната литература се поддържа тезата, че медианната и парамединната дискови херния са клинично значими, само когато предизвикват неврологични симптоми. Последните проучвания с компютърна томография КТ и по-специално дискография показват, че дори само вътрешни увреждания на диска, без същинска херния, могат да са причина за болка. Тези проучвания показват също, че дисковата херния или протрузия могат да причинят болка, без да има компресия на нервно коренче. Това се обяснява с това, че фиброзният пръстен на диска е добре и нервиран както със сензорни рецептори и влакна на произлизащи от синувертебралния нерв. В дисковете са разположение механорецептори, болкови рецептори (ноцицептори) и хеморецептори, които засичат всички видове механични и биомеханични промени, възникващи в периферията на диска. Освен това дисковата херния или протрузия сама по себе си може да доведе до отделяне на вазоактивни вещества, които да са причина за болка.
Изследване
Компютърна томография КТ, дискографията и ядрено-магнитния резонанс ЯМР са основни образни изследвания, които се използват за поставяне на окончателната диагноза. За правилния подход на лечение обаче трябва да е да е налице и оценка на клиничните симптоми и редица неврофизиологични тестове. Образните изследвания не са диагноза сами по себе си, а дават възможност да се определи анатомичната причина за проблема.
Лечение
Лечение се налага, когато се докаже връзка между друг тип хернизация на междупрешленните дискове в шийния отдел и клинични симптоми. В много от случаи се откриват случайно дискови хернии, които не налагат специфично лечение. Нуждата и вида лечение се определят индивидуално от специалист.
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24572195/
https://www.spineuniverse.com/treatments/pain-management/symptomatic-disc-bulges-herniations-without-nerve-root-impingement
Коментари към Друг тип хернизация на междупрешленните дискове в шийния отдел МКБ M50.2