Увреждане на лъчевия нерв МКБ G56.3
Лъчевият нерв минава по вътрешната страна на ръката и контролира движението в трицепса. Нервът е отговорен и за екстензията на китката и пръстите и сетивността в тази част на ръката.
Уврежданията на лъчевия нерв се наричат лъчева невропатия.
Най-честата причина за увреждане на лъчевия нерв е травма и компресия на нерва, водеща до исхемия (нарушен кръвоток). Други чести причини са: инфекции, често спане върху ръката и дори токсични нокси. Компресията или травмата може да възникнат във всяка точка по хода на нерва.
Получава се парализа на разгъвачите на китката и предмишницата на ръката (m. triceps, m.extensor carpi radialis et ulnaris, m. extensores digitorum, m. abductor policis). Китката е увиснала надолу и не може да се извърши разгъване на пръстите и отвеждане на палеца. Сетивността е смутена по гърба на китката - при първи, втори и половината от трети пръст. Рефлексът на триглавия мускул изчезва.
Увреждането на лъчевия нерв причинява загуба на усета в пръстите. Най-честите симптоми включват: загуба на чувствителност, главно в малкия пръст, загуба на координация в пръстите, болка, изтръпване или мравучкане, слабост в ръката, която се засилва при физическа активност, загуба на силата на захвата на ръката. С течение на времето липсата на контрол и усет в ръката може да доведе до нокътна деформация. Това обикновено се случва само при тежки случаи.
Диагнозата се поставя след подробна анамнеза и физикално изследване. За да се изключат други причини за състоянието, е необходимо да се направят и някои допълнителни изследвания: кръвни изследвания, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, електромиография за изследване на нервната проводимост. В много редки случаи може да се наложи биопсия от нерва.
Лечението зависи от основната причина за състоянието. В някои случаи симптомите бавно отшумяват без намеса. Целта на лечението на увреждане на лъчевия нерв е облекчаване на симптомите. Използват се обезболяващи средства, трициклични антидепресанти, кортикостероиди локално, анестетични кремове. Може също да се постави шина. Физиотерапията помага за поддържане на мускулната сила. В някои случаи се прилага транскутанна електрическа нервна стимулация. Повечето пациенти се възстановяват в рамките на 3 месеца от началото на лечението. Все пак при някои се налага оперативно лечение.
Симптоми и признаци при Увреждане на лъчевия нерв МКБ G56.3
- Болка в ръката
- Болка в областта на пръстите на едната или двете ръце
- Усещане за изтръпване и мравучкане по ръката и/или пръстите
- Намалена или липсваща подвижност на ръка и/или крак
- Болка в лакътя
- Нарушение на фините двигателни умения
Лечение на Увреждане на лъчевия нерв МКБ G56.3
Изследвания и тестове при Увреждане на лъчевия нерв МКБ G56.3
- Анализ на урина
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Компютърна томография (КТ)
- Кръвна захар
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Рентгеново изследване (рентгенография) на лакът
Коментари към Увреждане на лъчевия нерв МКБ G56.3