Болка в ръката
Болка в ръката: болезнено усещане в областта на ръката, което може засегне пръстите, китката, лакътната или раменната област. Болката може да започне внезапно и да се развие постепенно във времето, като интензивността й зависи от причината, която я провокира.
Болката в ръката може да се дължи на:
- Болести на нервната система - увреждане на брахиалания плексус, увреждане на шийните коренчета, синдром на карпалния канал, полиневропатия, увреждане на лъчения нерв, увреждане на лакътния нерв, полиневропатия, сирингомиелия.
- Болести на органите на кръвообращението - синдром на Рейно (Raynaud's disease), атеросклероза, лимфедем.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит, артрит, полиартроза, ставен излив, остеофит, неврит и невралгия, увреждане на междупрешленните дискове, остеохондрит на гръбначния стълб, тендинит, спондилоза, остеомиелит, радикулит, ревматична полимиалгия, епикондилит, бурсит на олекранона, хипертрофична остеоартропатия, юношески (ювенилен) артрит, увреждане на рамото, латерален епикондилит.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - целулит.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма, фрактура, супракондиларни фрактури, последици от травми на горен крайник.
- Новообразувания - тумор на гръбначния мозък, остеосарком.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - полицитемия вера.
- Болести на храносмилателната система - езофагит.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - неуточнени симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулната система.
Най-честите причини за болка в ръката
Навяхвания
Разтягането или разкъсването на сухожилие е сред най-честите причини за болка в ръката. по-леките състояния могат да бъдат лекувани у дома, но по-тежките ще изискват медицинска намеса. Симптомите, които се установяват наред с болката включват поява на синини, оток и ограничени движения на ръката.
Фрактури
Счупването на костите на ръката е придружено със силна и остра болка. Характерни са още признаци на: видима деформация, поява на синини, оток и ограничена подвижност.
Тендинит
Състоянието е познато като възпаление на сухожилията. Обикновено се установява в областта на раменете, лактите или китките. Тендинитът може да се прояви в по-лека или по-тежка форма. Протича още с признаци на повишена чувствителност в засегнатата област на ръката, подуване и ограничена подвижност.
Ревматоиден артрит
Хронично заболяване, което засяга ставите. Проявява се с признаци на повишена чувствителност и затопляне в областта на засегнатите стави, умора и скованост.
Повече информация за заболяването ще откриете в: "Ревматоиден артрит, неуточнен".
Ангина пекторис
Състояние, което се проявява със силна болка в гърдите, когато към сърцето не се доставя необходимото количество кръв. Болката може да се усети към рамото, врата и гърба. Съпровождащи признаци още са: задух, виене на свят, гадене.
За заболяването може да намерите подробна информация в: "Стенокардия".
Сърдечен удар
Сърдечните атаки се проявяват, когато кръвта не може да достигне до сърцето поради запушване на кръвоносни съдове (в резултат, на което се прекъсва доставката на кислород). Това може да доведе до смърт на сърдечния мускул, ако достъпа на кислород не бъде възстановен бързо. При сърдечен удар се проявяват признаци на: болка в гърдите и към лявата ръка, задух, гадене, виене на свят, студена пот.
Повече за здравния проблем прочетете в темата: "Инфаркт".
Диагноза и лечение
За поставянето на диагноза е необходимо лекарят да е наясно с анамнезата, наличието на наранявания и клиничната симптоматика. След което ще бъде извършен преглед. Ако е необходимо ще бъдат назначени и изследвания: кръвна картина, рентгенография, компютърна томография, ядреномагнитен резонанс. Ако лекарят се усъмни за сърдечен проблем, тогава се назначават и допълнителни изследвания на сърцето.
Лечението варира в зависимост от причината и тежестта на болката. При някои случаи са необходими само болкоуспокояващи, при други противовъзпалителни и кортикостероиди, а при трети се налага и физиотерапия. В тежките случаи е необходима и оперативна намеса.
Как да си помогнете у дома
Почивка - понякога на тялото е нужна само почивка и да избягвате движенията на засегнатата ръка.
Лед - ако поставите лед на засегнатото място ще намалите отока и възпалението. Увийте пакет с лед в кърпа и задръжте в мястото на увреждане за около 20 минути. Процедурата може да повторите най-малко след час.
Превръзка - стегнатата (но не прекалено) превръзка може също да намали отока, ще ограничи в известна степен движенията и ще осигури покой.
Ако въпреки усилията болката продължава и е прекалено силна, че пречи на ежедневните ви дейности се консултирайте с лекар.
Заболявания при симптом Болка в ръката
- Адхезивен капсулит на рамото
- Артрит, неуточнен
- Болест на периферните съдове, неуточнена
- Бурсит на олекранона
- Вродени костно-мускулни деформации на черепа, лицето, гръбначния стълб и гръдния кош
- Гръбначен мозък
Библиография
https://www.healthline.com/symptom/arm-pain
https://www.mayoclinic.org/symptoms/arm-pain/basics/causes/sym-20050870
Коментари към Болка в ръката